YouTube’dan Para Kazanmanın Yolları

YouTube’dan Para Kazanmanın Yolları

 

Gerçek şu ki, bir gecede birkaç milyoner görmemize rağmen, birçok insanın düşündüğü gibi uyanıp platformda para kazanmaya başlamıyorsunuz. Zamana, sabra, çabaya ve en önemlisi strateji oluşturmaya ihtiyacınız var. Bu nedenle, YouTube'da nasıl para kazanılacağına dair bu inanılmaz stratejileri tam size göre bulmak için kapsamlı bir araştırma yaptık. Bu şekilde, ortalama kazanan kalabalığın içinde kalmak zorunda kalmayacaksınız, ancak seçkin YouTube kazananlarına katılacaksınız.

Gerçek YouTube Aboneleri Nasıl Satın Alınır

Birçok  sağlayıcı sahte YouTube abone satın al hizmeti verir. Bu yüzden onları ayıklamak ve yapmayanları bulmak çok zaman alır. Bu nedenle Smm panel gibi kanalınızın ilerlemesine gerçekten yardımcı olabilecek gerçek YouTube aboneleri sağlayan sağlayıcıları tercih edin.

Bazıları size , platformdaki diğer kullanıcılarla etkileşime girecek, ancak uzak duracak bir YouTube botu veya otomatik hizmet sunduğunu iddia edebilir . YouTube'un bunlara karşı katı politikaları vardır ve bunlar sizi işaretleyebilir ve hatta yasaklayabilir.

Enerjinizi gerçek YouTube abonelerini bulmaya odaklayın. Platformdan para kazanmanıza yardımcı olacak daha iyi popülerlik seviyeleri ve daha fazla sosyal itibar göreceksiniz.

YouTube'da Nasıl Para Kazanılır: 10 Harika Strateji

Bunlar, her içerik oluşturucunun kullanması gereken, YouTube para kazanma konusunda kanıtlanmış stratejilerdir.

1. YouTube İş Ortağı Programına Katılma

Bu, YouTube'da para kazanmanın en kolay yoludur. Ve platformda para kazanmak için bir İş Ortağı olmak zorunlu olmasa da (yeterli görüntülemeye sahip olmak ve bir AdSense hesabına sahip olmak bunu yapacaktır), bir İş Ortağı olarak bunu yapmak çok daha kolaydır. YouTube İş Ortağı olduğunuzda, reklamların yanı sıra çok sayıda başka gelir akışını da açarak size daha da fazla para kazanma şansı verir. Örneğin, YouTube Premium gelirine, Super Chat'e, ürün rafına, kanal üyeliklerine vb. erişebilirsiniz. Tüm bunlar, kanalınızın sadık hayranlarından daha fazla yararlanmanıza olanak tanır. Peki, bu konuda nasıl ilerlemelisiniz?

• Bir YouTube kanalı açın.
• YouTube'un kanaldan para kazanmaya yönelik minimum gereksinimlerine ulaşın (1.000 abone, 4000 saat izlenme).
• AdSense hesabınızı kurun (YouTube, bunun için eksiksiz bir kılavuz sunar).
• Kanalınız için mevcut para kazanma özelliklerini keşfedin (yukarıda belirtildiği gibi) ve her biri için gereksinimleri anlayın. Tercih ettiğiniz seçeneği ayarlayın.
• Öngörülen YouTube politikalarına, topluluk kurallarına ve telif hakkı yasalarına uyun.

Buradan videolarınızı yüklemeye başlayabilir ve YouTube'da para kazanmaya başlayabilirsiniz.

YouTube'a Ne Tür İçerik Koymalıyım?

Yeni başlayan biri olarak, muhtemelen kendinize bu soruyu bir kereden fazla sordunuz. Ve %100 başarıyı garanti eden hiçbir içerik türü olmasa da, bazı içerikler diğerlerinden çok daha iyi sonuç verir. Ancak öncelikle, gerçekten yardımcı olabilecek bir şey tartışmalı içerikten kaçınmaktır. Reklamverenler, reklamlarını tartışmalı olmayan videolara koyarak daha rahatlar. Bu, tartışmalı içerikle daha az AdSense geliri elde edebileceğiniz anlamına gelir.

YouTube'da girebileceğiniz en iyi performans gösteren konulardan bazıları şunlardır:

• Oyun
• Eğlence
• Gıda
• Müzik
• Spor Dalları
• Yolculuk
• Güzellik ve Moda
• Bilim
• Teknoloji

Bu nedenle, YouTube'da nasıl para kazanılacağını öğrenmeye çalışıyorsanız, bu kategorilerden bazılarını göz önünde bulundurmalısınız. Bir oyuncu olarak bile YouTube'da oyun oynamayı öğrenebileceğinizi hayal edin. 

2. Kendi Ürünlerinizi Satın

YouTube para kazanma yöntemleri ararken ilk sırada içerik oluşturmak gelir. Bunun nedeni, harika içeriğin büyük bir izleyici kitlesi çekmesidir ve bu da kanalınızdan para kazanmanıza olanak tanır. Ancak, büyük bir hayran kitleniz ve aboneleriniz olduktan sonra, mal satarak da gelir akışlarınızı çeşitlendirebilirsiniz. Hayranlarınız müşterileriniz olur. Markalı tişörtler, kapüşonlular, tasarımcı kıyafetleri vb. her şeyi satabilirsiniz.

YouTube'da başarılı bir girişimci olmak istiyorsanız şu basit adımları izleyin:

• Ürününüzü tasarlayın – benzersiz olmalı ve hayranlarınızın sizinle daha fazla bağlantı kurmasına yardımcı olmalıdır.
• Ürünü oluşturun veya tedarik edin - ürünü size veya müşteriye üretip teslim edebilecek bir üretici veya tedarikçi bulun. Öğeleri oluşturma ve gönderme zahmetinden istemiyorsanız, Shopify gibi bir platformla stoksuz satış seçeneklerini tercih edebilirsiniz.
• Bir online mağaza oluşturun - kesinlikle satışlarınızı yönetebilecek bir çevrimiçi mağazaya veya bir açılış sayfasına ihtiyacınız olacak. Ayrıca, videolarınızdan bağlamanız gerekeceğinden, önce YouTube'un onaylı ürün sitelerinde araştırma yaptığınızdan emin olun. 
• Ürün rafını etkinleştir
• Ürünlerinizi tanıtmak için videolarınızı kullanın – örneğin, videolarınızı kaydederken markalı bir kapüşonlu üst giyin.

Not: Video açıklamalarınıza her zaman mağazanızın bağlantısını eklemeyi unutmayın.

3. Affiliate Marketing ile Kazanın

Bu, kanalınızda başka bir markanın ürün veya hizmetini tanıtmak için ödeme almak anlamına gelir. Bunu, onaylar, yerleşimler veya diğer herhangi bir tanıtım içeriği türü aracılığıyla yapabilirsiniz. Ancak her zaman izleyicilerinizin markalarla olan ortaklığınızdan haberdar olduğundan emin olun. Kanalınız ürün incelemeleri için tasarlanmışsa, marka yalnızca satış yaptığında ödeme yaptığı için daha da kolaydır. Ancak, bağlı kuruluş pazarlamasında en üst düzeye çıkarabileceğiniz kanal türü ne olursa olsun. Denemek için en iyi ortaklık programlarından  Amazon gibi  programlarını içerir. Amazon ile yapılan her satıştan %10'a varan komisyon alırsınız.  Tek ihtiyacınız olan, izleyicilerinizi belirli bir markanın mağazasını ziyaret etmeye veya ürünlerini veya hizmetlerini satın almaya teşvik etmektir. Bağlı kuruluş bağlantınız aracılığıyla ne kadar çok satış gelirse, o kadar çok para kazanırsınız.

4. YouTube BrandConnect'e Katılma

BrandConnect, YouTube'dan bir bağlı kuruluş pazarlama hizmeti biçimidir. İçerik oluşturucuların markalı içerik kampanyaları arayan potansiyel markalarla bağlantı kurmasına yardımcı olur. Bu hizmet aracılığıyla içerik oluşturucular, videolarına reklamveren içeriği ekleyerek para kazanırlar. Buradaki iyi şey, kiminle çalışacağınızı seçme özgürlüğüne sahip olmanız ve yaratıcı kontrolü elinizde tutmanızdır. 

Ancak BrandConnect yalnızca belirli kanallar için kullanılabilir. Bu nedenle, hizmetten para kazanabilmeniz için önce aşağıdaki gereksinimleri karşılamanız gerekir.

• En az 18 yaşında olmak.
• YouTube İş Ortağı Programı'na kaydolmak
• Bekleyen Topluluk Kuralları ihtarı almamak

 YouTube BrandConnect'e Nasıl Katılabilirsiniz?

YouTube BrandConnect için uygunsanız bu basit adımları izleyin.

• YouTube'da oturum açın ve buraya gidin
• Kaydol düğmesini tıklayın
• Sözleşmeyi kabul edin ve kaydolun
• YouTube sizin için uygun bir BrandConnect fırsatı bulduğunda size bir e-posta gönderir.

Şu anda YouTube BrandConnect, yalnızca davetle kullanılabilen bir para kazanma seçeneğidir.

5. Kanal Üyeliklerini En Üst Düzeye Çıkarma

YouTube kanalınız ne kadar çok aboneye sahipse, platformda para kazanmak için o kadar fazla seçeneğiniz olur. Kanal Üyelikleri böyle harika bir para kazanma fırsatıdır. Burada, izleyicilerin kanalınıza aylık abonelik temelinde katılmasına izin verilir. Bunu yaparak rozetler, üyelere özel içerik, emojiler vb. gibi üyelere özel ayrıcalıklara erişim elde ederler.Eğer buna rağmen yeterli abone sayısına ulaşamıyorsanız Smm panel gibi kanalınızın ilerlemesine gerçekten yardımcı olabilecek gerçek YouTube abone satın al hizmeti sağlayan platformları tercih edebilirsiniz.

Uygunluk şartları

• 18 yaşında veya daha büyük yasal yetişkin yaşında olmalı
• Kanalınızda 1.000'den fazla aboneye sahip olun
• YouTube İş Ortağı Programına katıldınız
• "Müsait" konumlardan herhangi birinde ikamet ediyorsunuz
• Kanalınız çocuklara özel değil
• Kanalda minimum uygun olmayan video var
• Kanalınızda bir Topluluk sekmesi var

Ancak, bu gereksinimleri karşılamanın Kanal Üyeliği almanın %100 garantisi olmadığını unutmamalısınız. Hak kazanırsanız, bu sayfada “Üyelikler” seçeneğini göreceksiniz.

Bu seçeneğin iyi yanı, üyelik düzeyi başına ne kadar ücret alacağınızı seçebilmenizdir.

6. Kitle fonlaması

İster bir kanalı veya kişisel projeyi finanse etmek için kaynak arıyor olun, ister aylık bağışlar için bir kaynak yaratın, yol kitle fonlamasıdır. Birçok YouTuber, hayranlarından para toplamak için kitle fonlaması kullanıyor. Hayranlar, ilgi çekici oldukları sürece favori etkileyicilerinin fikrini veya projesini desteklemek için katılmaya hazırdır.

Bu nedenle, izleyicilerinizin projeniz için bir miktar bağış yapmasını sağlayabileceğinizi düşünüyorsanız YouTube Crowdfunding'i deneyebilirsiniz. Ancak, hayranlarınıza ne yapmak istediğinize dair bir fikir veren ilgi çekici bir video oluşturmalısınız. Ayrıca, YouTube onaylı en iyi kitle fonlaması sitelerini de öğrenmelisiniz:

• Kitle fonlaması hesabınızı ayarlayın
• Kampanyayı tanıtmak için videolarınızı kullanın
• Kampanyayı Facebook, Instagram gibi diğer sosyal medya platformlarınızda tanıtın.

7. Hayran Bağışları

Bu, kitle fonlamasına neredeyse benzer olsa da, aşağı yukarı bahşiş gibi çalışır. Bu seçenek, hayranlarınızın çalışmanızı desteklemek için bağış yapmasına olanak tanır. Taraftarların size fon sağlamak zorunda olmadığı, ancak bunu kendi istekleriyle yaptıkları gönüllü bir seçenektir. Hayranlarınızdan bu bağışları almanın sırrı, onların sevdikleri premium içerikler oluşturmaktır. Bu şekilde, Youtube para kazanma yöntemleri adına onları sürekli destek sunmaya kolayca zorlayabilirsiniz.

8. YouTube Shorts Fonu

Bu yeni bir program olsa da kısa videolar çeken içerik oluşturucular için mükemmel bir seçenek. Fon, bu içerik oluşturuculara 2021 ve 2022 boyunca yaklaşık 100 milyon dolara erişim sağlıyor. Yani ister kitlelere ulaşmak için videolar üretiyor olun, ister sadece arkadaşlarınızı hedefleyen komik videolar oluşturun, YouTube Shorts Fund'a katılabilir ve Youtube para kazanma stratejisini uygulayabilirsiniz. Tek ihtiyacınız olan harika bir fikir ve videoyu kaydetmek için bir telefon.

Nasıl çalışır

Fon, kanallarının önceki ayki kısa Filmlerinin performansına göre her ay binlerce içerik oluşturucuyla iletişim kuruyor. İçerik oluşturucular, Shorts Fund'dan 100$ ile 10.000$ arasında değişen bir bonus kazanmaya hak kazanır. Tutar, aşağıdakiler de dâhil olmak üzere çeşitli performans ölçütleri aracılığıyla belirlenir:

• Kanaldaki Aylık izlenme sayısı
• Seyircinin yeri

Ancak, katılmak için uygun bir ülkede ikamet ediyor olmanız ve 18 yaşında veya daha büyük olmanız gerekir.

9. İçeriğinizi Medyaya Lisanslayın

Bazen bir veya daha fazla videonuz viral hale gelebilir ve herkesin onları izleyicileri için kullanmak istemesine neden olabilir. Bu olduğunda, içeriğinizi lisanslamak daha fazla para kazanmanın mükemmel bir yoludur. Bu, videoyu kullanmak isteyen herkesin önce bunun için ödeme yapması gerektiği anlamına gelir. Örneğin, TV haber kuruluşları ve çevrimiçi haber siteleri de dahil olmak üzere farklı medya şirketleri, izleyicilerini eğlendirmek veya daha iyi ulaşmak için viral içeriği kullanır. Diğer içerik oluşturucular da içeriğinizi kanallarında kullanmak isteyebilir. Bütün bunlar size daha fazla para kazanmak için daha fazla fırsat verir. Daha da iyisi, viral videolarınızı çeşitli pazar yerlerinde listeleyerek ilgilenen kişilerin onları bulmasını kolaylaştırabilirsiniz. 

10. Marka Etkileyicisi Olun

YouTube çoğunlukla görüntüleme ile ilgilidir. Kanalınızı ne kadar çok kişi görür ve abone olursa, bunu platformda yapma şansınız o kadar yüksek olur. Çeşitli markalar, her zaman, kanalları onlarla reklam vermek için geniş izleyici kitlesi çeken etkileyiciler arar. Bu, markaların ürün veya hizmet reklamlarının gerektiği gibi geniş bir kitleye ulaşmasını garanti eder. Bu, büyük bir hayran kitlesiyle, bu anlaşmalar için pazarlık yapma konusunda üstünlüğünüz olduğu anlamına gelir.Bu hayran kitlesine ulaşmak veya var olan aboneleri kanalınıza çekmek için Smm panel gibi kanalınızda YouTube abone satın al, beğeni ve takipçi satın al  paketlerini tercih edebilirsiniz.

YouTube’dan Para Kazanmanın Yolları

Oku

YouTube’da Reklamlardan Para Kazanmak

YouTube’da Reklamlardan Para Kazanmak

 

İşte orada, telefonunuz yan çevrilmiş ve kulaklıklarınız takılı halde yatakta oturuyorsunuz, en sevdiğiniz sanatçıların kanallarından birini, bir makyaj eğitimini, bir "nasıl yapılır" videosunu veya doyamayacağınız birçok şaka kanalından birini izliyorsunuz. İlk başta, muhtemelen bu kişilerin içeriklerini ücretsiz yüklediğini düşünüyorsunuz.Tabii ki, ilk günlerinde bu şekilde başlamamış olabilirler, ancak size YouTube'un en çok izlenen kanallarından bazılarının nasıl para kazandığını anlatmak için buradayız. Peki, YouTuber'lar tam olarak ne kadar kazanıyor? Size anlatacağımız şey bu.

Bazı YouTuber'lar milyonlarca dolar kazanıyor, bazıları ise kazanamıyor. Bu YouTube'da ne kadar para kazandığınız, yaratıcılığınız, içeriğiniz, demografi, SEO, hedef kitle, sektörler vb. gibi pek çok faktöre bağlı olarak değişir. Ancak genel olarak, yapabileceklerinizin bir sınırı yoktur. Ancak YouTube'un kendi ödeme yapısı ve politikaları olduğunu unutmamalısınız. Örneğin, platform, kanalınızdaki 1.000 görüntüleme başına 3 ila 5 ABD Doları arasında ödeme yapar. Bu, kanalınız ne kadar çok izlenirse, maaş çekinin o kadar büyük olduğu anlamına gelir.

Reklamlar

Youtube para kazanma  ana (veya en kolay) yollarından biri, videolarınızda reklam yayınlamaktır. Araştırmalara göre, belirli bir sayıda görüntüleme elde ettiğinizde, hesabınızı bir Google AdSense hesabına bağlayarak videolarınızdan para kazanmaya başlayabilirsiniz. Hak kazanmak için artık (Ocak 2018 itibariyle) son 12 ayda 4.000 saat izlenmeye ve YouTube İş Ortağı Programı'na katılmak için 1.000 aboneye ihtiyacınız olduğu bildiriliyor (bu, size reklam ve dolayısıyla kanalınızdan para kazandıracak). 

Yine de, reklamverenin YouTube'a ne kadar ödediğine bağlı olarak değişse de, büyük olasılıkla her 1.000 görüntüleme için yalnızca 1 ile 2 ABD Doları arasında kazanacaksınız. 

Ancak, videolarınızda, videonuzdan para kazanmaya hak kazanmanızı engelleyecek telif hakkıyla korunan materyalleri kullanmaya dikkat edin. 

Bir YouTuber'ın bir reklam için ödeme alabilmesi için, video izleyicisinin Reklam Engelleme özelliğini kapatmış olması (yani videolardaki tüm reklamları görecekleri anlamına gelir) ve aksi takdirde atlayabilecekleri videoları en az 30 saniye izlemesi gerekir. Veya YouTuber Mah-Dry-Bread'e göre , izleyici banner reklamlar gibi daha küçük reklamlar görürse bu işe yarar . Bu reklamları izleyen izleyiciden elde edilen para, YouTube ve kanalınız arasında bölünür.

Sponsorlar ve Fırsatlar

Genellikle geniş bir kitleye sahip büyük YouTube kanallarına sunulur (yalnızca olmasa da), Youtube para kazanma yollarından biri de ürünlerinizi videolarınızda tanıtmanız veya bunlardan bahsetmeniz için size ödeme yapacak şirketlerle sponsorlu anlaşmalar yapmaktır. Bu şekilde, şirketin anlaşma için size ödeyeceği toplu nakit tutarı, şirketin bağlantısına yapılan tıklamalar veya görüntüleme bazında para kazanabilirsiniz. 

Ancak, kanunen videonuzun sponsorlu olduğunu açıklama kutusunda belirtmeniz gerektiğinden, videonun niteliğini açıkladığınızdan emin olun. Yine de sponsorlu anlaşmalar, normal reklamlardan çok daha fazla para kazandırabilir.

Güvenilir YouTube Aboneleri Satın Almak

Dikkate alınması gereken şey, YouTube'un algoritmasıdır. Kanalınızı takip etmek için bir sürü bot veya organik takipçi hesap satın alarak, içerikleriniz için etkileşim sağlayabilirsiniz. Bunun için smm panel gibi güvenilir sağlayıcılar üzerinden gerçek ve organik Youtube takipçileri satın almak doğru ve kalıcı bir çözüm olacaktır.

YouTube'a Video Yüklemek Ne Kadar Sürer?

Genellikle, YouTube'a bir dosya yüklemek yalnızca birkaç dakika, hatta birkaç saat sürebilir. Bir videoyu yüklemek için gereken süre, dosyanın boyutu ve türü, internet hızları, çözünürlük, yükleme trafiği gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Bir videonun türü ve formatı, boyutunu belirler.

YouTube'da Abonelerinizi Nasıl Görebilirsiniz?

Kanalınızın abonelerinin tam listesini görmek istiyorsanız, bir mobil uygulamada bulunmayan bir tarayıcı aracılığıyla YouTube'un masaüstü sürümünü kullanmanız gerekir.

Bu konuda nasıl gidileceği:

• Hesabınıza giriş yapın ve profil fotoğrafına tıklayın
• "Kanalınız" seçeneğini tıklayın
• Kullanıcı adınızın altında kanalınızın abone sayısını göreceksiniz.

Bir mobil cihaz kullanıyorsanız şu adımları izleyin:

• Giriş yapın ve profil fotoğrafına tıklayın
• “Kanalınız” düğmesine tıklayın
• Aboneler, kullanıcı adınızın altında görüntülenir

100 Milyon Plays Nedir?

YouTube'da 100 milyon abone işaretine ulaşırsanız, 100 milyon oynat düğmesi (Kırmızı Elmas Oynat Düğmesi) olarak bilinen bu özel ödülü alırsınız. Aslında YouTube bu ödülle şimdiye kadar sadece dört kanalı ödüllendirdi.

YouTube'dan Para Kazanma Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

YouTube'da Ne zaman Para Kazanmaya Başlarsınız?

İş Ortağı Programına kabul edilir edilmez YouTube hesabınızdan para kazanabilirsiniz. Bundan önce, içerik oluşturuculara iyi içerik üretmeleri için ödeme yapan markaların sponsorluklarını deneyebilirsiniz. Bir e-ticaret mağazası işletiyorsanız, öğelerinizi platform üzerinden tanıtarak hesap oluşturduğunuz gün YouTube'da para kazanmaya başlayabilirsiniz. Ürünlerinizi sergileyeceğinizi ve kanalınız üzerinden bağlantılar bırakacağınızı önceden duyurduğunuzdan emin olun.


YouTube'da Para Kazanmak İçin Kaç Aboneye İhtiyacınız Var?

Kanalınızdan para kazanmanıza ve reklamlardan gelir elde etmenize olanak tanıyan YouTube İş Ortağı Programı'na başvurmak için 1000 aboneye ihtiyacınız var. Eğer yeteri kadar aboneniz yoksa smm panel gibi güvenilir sağlayıcılar üzerinden gerçek ve organik Youtube aboneleri satın almak işinizi kolaylaştıracaktır.

1000 Türk Lirası Kazanmak İçin Kaç YouTube Görüntülemesine İhtiyacım Var?

Youtube para kazanma yöntemlerini birkaç faktör belirler. Video yaratıcıları, video içi ve banner reklamlara tıklama başına ödeme alır. Böylece 10.000 görüntüleme alabilir ve 100 $ kazanabilirsiniz. Bu, reklamların hedef kitlenizle ne kadar alakalı olduğuna ve reklamları tıklayıp tıklamadıklarına bağlıdır. Smm panel gibi güvenilir sağlayıcılar üzerinden Youtube görüntüleme satın alarak engellenmeden süreci hızlandırabilirsiniz.


1 Milyon YouTube Görüntülemesi Ne Kadar Para Kazandırıyor?

Business Insider tarafından toplanan kazanç verilerine göre, 1 milyon YouTube görüntülemesine sahip bir video yaratıcısı, 3.400 ila 40.000 dolar arasında kazanabilmekte.

YouTube’da Reklamlardan Para Kazanmak

Oku

Instagram Takipçi ve Beğeni Paketlerinin Faydaları

İnstagram Takipçi ve Beğeni Paketlerinin Faydaları

Aylık 500 milyonu aşan Instagram kullanıcısı, en hızlı büyüyen sosyal medya platformlarından biri olduğunun kanıtıdır. Takipçilerinizi büyütme kolaylığı, sahip olduğunuz takipçi sayısına bağlıdır. İyi takipçi sayıları ve olağanüstü katılım ile ciddi ve güvenilir bir endüstri oyuncusu olarak kabul edilirsiniz.

Facebook, Twitter gibi sosyal medya platformlarında saatler harcamadan takipçi sayınızı artırmak istiyorsanız Instagram takipçi ve beğeni satın almayı düşünebilirsiniz. Yine de, birçok kullanıcı bu stratejinin etkinliği konusunda ikna olmamıştır. Bu nedenle, bu blog gönderisinin Instagram beğeni yükseltme satın almanın faydalarını keşfetmeye yardımcı olacağını düşündük.

Sosyal Varlığınızı Artırır

Takipçi ve beğeni satın al hizmeti, diğer Instagram kullanıcıları tarafından fark edilmenin kolay bir yoludur. Daha fazla insanın sizi fark etmesiyle, onlara ulaşma ve sizi takip etmelerini isteme şansınız artar.

Daha Hızlı Büyümeyi Destekler

Bir araştırma, çeşitli sosyal medya platformlarında takipçi ve beğeni satın alarak, etkileyicilerin, bu veya başka bir stratejiyi kullanmayan kullanıcılara göre %12'ye kadar daha hızlı büyüyebileceğini gösterdi.

Etkileşim Oranını İyileştirir

Güvenilir platformlardan instagram takipçi satın al, smm panel stratejisini kullanan Influencer’lar, gönderileri uygulamanın keşfetme bölümünde daha görünür hale geleceği için artan etkileşim oranlarının keyfini çıkarıyor.

Görünürlüğünüzü Artırır

İşletmenizi veya markanızı tanıtıyorsanız takipçi ve beğeni satın almak özellikle önemlidir. İnsanlar muhtemelen ne yaptığınızı fark edecekleri ve ilgilerini çekebilecek bir şey teklif ettiğinizde geride kalmamaları için bu inkar edilemez derecede etkili bir pazarlama stratejisidir . Bu strateji, herhangi bir reklam için ödeme yapmadan kendinizi tanıtmanıza yardımcı olur.

Paranızın Karşılığı

Reklam platformlarından Instagram reklamları satın almak gibi alternatif stratejiler var. Yine de takipçi ve beğeni satın almanın, TV reklamları gibi geleneksel reklamcılık yöntemlerinden daha fazla olmasa da pek çok faydası olduğu için daha uygun maliyetli bir strateji olduğu kanıtlanmıştır. Dahası, bu strateji, yalnızca zaten çok sayıda takipçiniz varsa Instagram beğenileri satın almanıza olanak tanır.

Önemli Bir Çekim Etkisi Yaratır

Büyük bir takipçi kitlesi ile, birçok insanın yaptığınız şeyle ilgilendiğini ve muhtemelen bu konuda daha fazla bilgi edinmek istediğini izler. Talep ve arz teorisini takip eder. Daha fazla takipçi ile daha fazla insan merak edecek ve Instagram'daki hareketlerinizle ilgilendikçe hesabınızı takip etmek isteyecektir. Ayrıca, hiç düşmeyen bir takipçi sayısı, insanların hesabınızı takip etmesini sağlayan değerli içerikler yayınladığınızın bir göstergesidir.

Kendini Tanıtma

Sürekli büyüyen sosyal medya platformları listesine ayak uydurmak özellikle zor olabilir. Ancak, Instagram'a odaklanabilir ve takipçi ve beğeni satın alabilirseniz, kendinizi tanıtmak için mükemmel bir araca sahip olabilirsiniz . Bu, hedef kitlenizi çeşitlendirmenize ve aynı zamanda güçlü bir çevrimiçi varlık oluşturmanıza yardımcı olur. Üstelik çeşitli Instagram özelliklerini kullanarak kolayca yeni takipçiler edinebilir ve içeriğinizi tanıtabilirsiniz.

İşinizi Geliştirin

Büyük bir Instagram takipçisi ile, daha fazla kişiye ulaşma olasılığınız olduğundan işletmenizin gelişme şansı daha yüksektir. İşletmeniz bir ürün satıyorsa ve takipçileriniz beğeniyorsa, büyük olasılıkla onu satın alacak ve arkadaşlarına veya meslektaşlarına da tavsiye edeceklerdir. Bu şekilde, markalar ve işletmeler için büyüme ve başarının ortak bir göstergesi olan satışlarınız artacaktır.

Daha Fazla Satın alma, Daha İyi İndirimler Anlamına Gelir

Daha fazla instagram takipçi yükseltme satın alarak, zamanla daha az harcama yapmış olursunuz. Bunun nedeni, çok sayıda takipçi ve beğeninin paket başına daha az maliyetli olmasıdır. Örneğin, markanızın sayfası için güvenilir bir platformdan 1000 Instagram takipçisi satın almak istiyorsanız, takipçi başına 0,75 Türk lirası yerine 0,3 Türk lirası harcamanız gerekebilir. Müşterilerinize rekabetçi fiyatlar verirken işletme hesabınıza enjekte etmek için biraz para ayıracağınız için bu hem işletme hem de müşteri için kullanışlıdır.

Güvenilirliğinizi Artırır

İtibarınızı ve güvenilirliğinizi artırmanın iyi bir yolunu arıyorsanız, takipçiler ve beğeniler satın almak bunu yapmanıza yardımcı olabilir. Bu şekilde, işletmeniz potansiyel müşteriler tarafından da yerleşik bir işletme olarak görülür. İşletmenize kısa sürede artan satışlara dönüşen sosyal kanıt sağlamanın etkili bir yoludur.

Organik Erişimi Artırır

Herhangi bir sosyal medya paneli platformunda organik erişiminiz, Facebook, LinkedIn veya Twitter olsun, tur hesabını en iyi şekilde kullanmak için yukarıda verdiğimiz adımlara bağlı kalmanız şartıyla artacaktır. Takipçi sayınızı artırmak yalnızca size görünürlük sağlamakla kalmaz, aynı zamanda diğer kullanıcıların katılımını da artırır. Bu tür kullanıcılar, gönderiyi retweetlemeniz veya takipçilerinizle paylaşmanız durumunda, gönderilerinin birçok kişiye ulaşabileceğini anlar.

Instagram Takipçi ve Beğeni Satın Almak İçin En İyi İpuçları

• Çok ucuza takipçi ve beğeni satan kaynaklardan uzak durun.
• Instagram takipçi ve beğeni satın aldığınız platformun güvenilir olduğundan emin olun. Gerçek ve önde gelen sosyal medya hizmet sağlayıcıları olduğunu iddia eden çok sayıda siteyle, içerikleri yasaklanır veya silinirse para kaybedebilirsiniz!
• Orijinal inceleme sitelerinde olumlu incelemelere ve iyi derecelendirmelere sahip bir sağlayıcı edinin. Olumlu incelemeler, sağlayıcının en kaliteli hizmetleri sunduğunu ve son teslim tarihlerini karşıladığını gösteriyor. Bu nedenle, bir sağlayıcı ile sözleşme yapmadan önce incelemeleri ve geçmiş müşterilerin geri bildirimlerini okumaya dikkat edin.
• En iyi fiyatlara sahip bir sağlayıcı bulmak için araştırma yapın.
• Instagram takipçi ve beğeni satın almanın sizi hızlı bir şekilde zenginleştirmenin bir yolu olmadığını unutmayın. Geleceğinize yatırım yapmanıza yardımcı olacak bir stratejidir.

Satın Aldığım Takipçilerim Kaybolursa Hangi Adımı Atmalıyım?

Instagram takipçi ve beğeni satın alma söz konusu olduğunda, çoğu şirket bu tür durumlar müşterinin hüküm ihlali (çoğunlukla fikri mülkiyet hükümlerine karşı bir ihlal) nedeniyle meydana geldiği için bir garanti verecektir. Takipçilerinizin kaybolduğunu fark ederseniz, açıklama için sağlayıcınızın müşteri hizmetlerine ulaşın ve geri ödeme isteyin.

Çözüm

Bu makaleyi okuyarak, Instagram takipçi ve beğeni satın almanın neden sosyal medya stratejinize fayda sağlayabileceğini anladığınızı umuyoruz!

Instagram Takipçi ve Beğeni Paketlerinin Faydaları

Oku

Instagram Sosyal Medya Paketleri

Instagram Sosyal Medya Paketleri 

  

Hiç bazı insanların Instagram sayfalarına göz attığınızda onların 100.000 takipçisi olduğu halde fotoğraflarına beğeni ya da yorum gelmediğini fark ettiniz mi…doğru görünmüyor değil mi? İnsanlar sayfanıza baktığında, sayfanızı bir otorite haline getirmek için doğru miktarda Instagram takipçisi, yorumu ve fotoğraf beğenisine sahip olmalısınız. 

  

Instagram paketleri satın almak, Instagram'daki mevcut fotoğraflarını öne çıkarmak isteyenler için harikadır. Sadece gerçek Instagram takipçileri sağlamakla kalmıyoruz, aynı zamanda personelimiz resimlerinizi manuel olarak inceliyor ve premium ağlarımızla her birini yorum ve beğenilerle tanıtıyor. 

  

Gönderdiğiniz daha eski popüler gönderiler bile, artık üzerlerinde etkileşimler olduğu için yeni bir yaşamla yeniden dirildiği ve onları gören herkes için yeni bir ilgi yarattığı popüler olabiliyorlar. Instagram paketleri satın almanın bir başka nedeni de Instagram sayfanızı ziyaret eden kişilerle anında elde edeceğiniz sosyal tanınırlıktır. 

  

Sosyal medya paketlerini araştırırken kafanızın karışması nadir değildir. İşletmeniz için en iyi sosyal medya paketini bulmayı zorlaştırabilecek çok sayıda ajans ve onlarca plan arasından seçim yapabilirsiniz.


Sosyal Medya Paketi Nedir? 

Bir sosyal medya reklam paketi, sosyal medyada reklam vermek için paketlenmiş bir hizmet planı sunar. Genel olarak, bu paketler belirli bir sayıda veya bir dizi sosyal medya platformuyla birlikte gelir. Ayrıca, paketinize dahil edilen reklam kampanyalarının ve reklamların sayısı gibi tanımlı bir çıktı listesine de sahiptirler. 

Facebook, Instagram veya Youtube için bir sosyal medya paketi kolaylık sağlarken, kişiselleştirme içeren bir plan seçmeye değer. Özelleştirilebilir bir hizmetle, işletmenize en yüksek değeri sağlayan bir strateji ve kampanya oluşturabilirsiniz.


Instagram Sosyal Medya Paketlerinin Avantajları 

Bugün Instagram hesabınıza para yatırmayı seçebilir ve bir Instagram paketi ile büyütebilirsiniz. Bu, daha fazla görüntüleme, beğeni ve yorum alma şansı elde etmek anlamına gelir. Instagram'da daha fazla etkileşim istiyorsanız ve nereden başlayacağınızdan emin değilseniz, başka yere bakmayın. 

 

Bugün yatırım yapmanın ve değişimin sizin için gerekli olduğunu anlamanın bazı yolları var. Daha fazla hikâye videosu, yorum ve çevrimiçi olarak Instagram'da daha fazla başarı görmek istiyorsanız, paketlerimizi ödemeye hazır olun. 

 

İnternette büyümek isteyen herkes için tam da bunun için kullanabileceğiniz uzman araçlar var. İçeriği bir araya getirmek için çok çalışıyorsunuz ve bu içeriğe görülme konusunda en iyi şansı vermelisiniz.  

  

Daha fazla etkileşim ve görüntüleme, takipçi vb. görmek istiyorsanız, neden biraz yardım almıyorsunuz? Instagram paketleri satın almanın yolları vardır. Bu, Instagram video görüntülemeleri ve takipçi satın alyorum satın al, hikâye izlenme satın al ve görüntüleme satın al gibi diğer şeyleri satın almayı seçebileceğiniz anlamına gelir. 

  

Bu, günün sonunda Instagram'daki katılımınızı artırmanıza yardımcı olacak. Bunu yaptığınızda, sonuç olarak muhtemelen daha fazla takipçi alacağınız anlamına gelir. Bu, Instagram'da büyümenize ve başarılı olmanıza yardımcı olacak ve bunun gerçekleşmesi için sadece küçük bir yatırım gerekiyor.


İşletmeniz İçin Büyük Artış 

İhtiyacınız olanı size düzenli olarak sunan daha fazla Instagram paketi satın almanın yolları var. Beğeni için Instagram paketleri satın almak veya hikâye görünümleri için Instagram paketleri satın almak istiyorsanız, aralarından seçim yapabileceğiniz birden fazla paket var. 

 

Bugün Instagram'da paylaşımda bulunan herkes için bu çok değerli bir hizmet olabilir. Bu sayede Instagram'ı çok daha kısa sürede büyütebilirsiniz. Yardımcı olacak araçları aramak için hiç zaman harcamadıysanız, biraz yardım satın alma seçeneğini düşünün. Küçük bir yatırım için Instagram sayfasını çevirebilir ve katılım konusunda gerçekten bir miktar gelişme görmeye başlayabilirsiniz.  

  

Instagram paketleri satın al sosyal medya bayilik hizmetini seçtiğinizde bu, hesabınızın farklı yönleri için yardım almayı seçtiğiniz anlamına gelir. Daha fazla takipçiye, izlenmeye, beğeniye, yoruma ihtiyacınız varsa, tüm bunlar ve daha fazlası için paket satın alabilirsiniz. Her şeyi kendi başınıza elde etmeye çalışmak için beklemenize veya kendinizi strese sokmanıza gerek yok, bu konuda yardım için bize ulaşmanın yolları var. 

  

Instagram hesabınızı büyütmek için uğraşmayın. İhtiyacınız olan her şeyi size sunacak bir Instagram paketi satın alarak büyümek için biraz para harcayın. Görüntüleme veya yorum sunan aylık Instagram paketlerini aramak için hiç zaman harcadınız mı? Takipçi, hikâye görüntüleme vb. ihtiyacınız varsa, Instagram paketlerinde sunulan tüm bu şeyleri online olarak bulabilirsiniz. 

  

Yardımı satın aldığınızda, Instagram'ınızın ne kadar hızlı büyüyebileceğini ve yorum ve katılım gibi görüntülemeler yoluyla biraz yardımla videolarınızın potansiyel olarak nasıl viral hale gelebileceğini göreceksiniz. 

  

Bu Paketler Bana Ne Kazandıracak 

Instagram paketleri satın almanın birçok faydası vardır. Başlangıç olarak, tüm IG beğenilerimiz ve yorumlarımız organik Türk merkezli kullanıcılardır. Sonuç olarak, bu, gönderilerinizin ne kadar popüler olduğu konusunda Instagram algoritması üzerinde otorite oluşturur. 

  

Ayrıca, IG paketleri, yüzdeye odaklanmak isteyenler ve katılım konusunda endişelenmek zorunda olmayanlar için harikadır. 

Son olarak, tüm Instagram paketleri abonelik tabanlı hizmetlerdir, bu nedenle gerçekten bir şey çaba harcamanıza gerek yoktur. Hizmetlerin otomatik olarak çalışması için düzenli paylaşımlar yapmanız yeterlidir. 

  

Sayfanıza göz attıklarında, eski gönderilerinize geri döndüklerinde bile etkileşimden başka bir şey görmezler! Böylece insanlar markanıza, hizmetinize veya ürününüze güvenecek sizi Facebook, Twitter veya Youtube gibi diğer platformlardan da organik olarak takip edecek ve hatta ürününüzü satın almaya daha meyilli olacak.

Oku

Instagram Hesabı Kapanma Sebepleri

Instagram Hesabı Kapanma Sebepleri

Son zamanlarda birçok Instagram kullanıcısı hesaplarının Instagram tarafından haber verilmeden ve sebep gösterilmeden silindiğini söylüyor. Hepsi hesaplarını geri almak için mücadele ediyor, bazıları hesaplarını yeniden etkinleştirebilir, bazıları ise yapamadı. Bu yazıda, bu sorunu ve çözmek için bazı olası çözümleri gözden geçireceğiz. 

 

Instagram Hesapları Neden Silinir? 

Otomasyonu Kullanma 

Instagram'ın sebepsiz yere hesabınızı silmesine sebep olacak sebeplerden biri de budur. Daha önce de belirtildiği gibi, en çok etkilenen hesaplar, hesaplarında bağlantı, yorum, beğeni ve gönderi oluşturmak için çok zaman harcayan işletmelerdir. Bu hesapların çoğu promosyon görevlerini otomatikleştiriyor ve bu tür araçların kullanımını kontrol etmiyorlar, sadece bilgisayarlarının gönderileri tutarlı bir şekilde planlamak için çalışmasına izin veriyorlar. Sahip oldukları yeni algoritma ile Instagram'da herhangi bir görevi yerine getiren uygulamaları tespit edebiliyorlar. 

 

Instagram hesabınızda uygulama ve yazılım kullanmak birçok riski beraberinde getirir; onları hiç kullanmamak daha iyidir. Kitlenizle etkileşim kurmak için zamanınız yoksa, işi yapması için sanal bir asistan kiralayabilirsiniz ve mümkünse, kullandığınız aynı PC ve IP adresini kullanmalarını istiyorsanız, onları nasıl yapacakları konusunda eğitmelisiniz. Hesabınızı banlanmadan güvenle çalıştırın. 

 

Sahte Takipçi Ekleme 

Çoğu işletme hesabı ve ünlü hesap, daha fazla izleyici çekmek için hesaplarına 
takipçi satın al paketleri kullanmayı sever. Ne kadar çok takipçiye sahip olurlarsa, o kadar çok insanın onları takip edeceğine inanıyorlar, bu kadar büyük bir kitleyi bir araya getirmek için halk figürleri olarak kabul edilecekler. 

Son zamanlarda Instagram, sahte takipçiler nedeniyle birçok ünlü hesabını kapattı. Sahte takipçiler, diğer hesapları takip etmek için kullanılan aktif olmayan Instagram hesaplarıdır. Bazıları sırf bu amaç için binlerce, hatta milyonlarca hesap açıyor ama Instagram bunu bulmanın bir yolunu buldu, geçen ay sahte takipçili hesapların peşine düştüler ve anında hesapları sildiler.

 

Takipçi çekmek istiyorsanız profilinizi farklı kanallar üzerinden tanıtmalısınız ve blogunuzda, YouTube kanallarında tanıtım yapabilirsiniz. Ayrıca diğer sosyal medya paneli platforlarına profilinizi yasaklanmadan doğru şekilde beğeni satın al hizmeti için ödeme yapabilirsiniz. 

 

Hesabınızla İlgili Birçok Şikâyet 

Doğru içeriği yayınlasanız bile, hesabınızla ilgili çok fazla şikâyet olduğu sürece hesabınız silinecektir. Takipçilerinizin her birine saygı duyarak, kimseyi aşağılamayın, her zaman pozitif davranarak kullanıcı şikayetlerinin önüne geçebilirsiniz. Fikrinizi paylaşabilirsiniz elbette ne sağlanırsa sağlansın Instagram kullanım şartlarına aykırı değildir. 

 

Nefret söylemi ve benzeri yok, biri içeriğinizle ilgili thrash yorum eklediyse, onları görmezden gelin ve işinizi yapmaya devam edin, bundan daha iyisiniz. Özellikle bir işletme sahibiyseniz, hesabınızın kapanmasına neden olacak herhangi bir işlem yapmaktan daima kaçının. 

Pek çok insan Instagram hesaplarından ürün ve hizmet satarak geçimini sağlıyor ancak yine de hesap silmeye yol açacak birçok faaliyette bulunuyor. Bir Instagram profilinde takipçilerinize ulaşmak ve onlarla etkileşim kurmak söz konusu olduğunda dikkatli olun, aksi takdirde sizin için bir felakete neden olabilirler. 

Bunların önceden haber vermeksizin hesabın kapatılmasına yol açabilecek ana neden olduğuna inanıyorum. Hesabınızı ne pahasına olursa olsun korumak için elinizden geleni yapmalısınız. Instagram kurallarını ihlal etmediğinizden eminseniz, inceleme için desteğe başvurduğunuzda hesabınızı her zaman kurtarabilirsiniz.

 

Instagram Neden Hesapları Haber Vermeden Siler? 

Instagram'ın hesapları silmesinin veya devre dışı bırakmasının birçok nedeni olabilir. Örneğin, uzun süre hareketsiz kalmak, başkaları tarafından şikâyet edilmek veya Instagram hüküm ve koşullarını ihlal etmek. Giriş yaptıktan sonra, “Hesabınız devre dışı bırakıldı” veya “Üzgünüz, bir şeyler ters gitti” gibi bazı hatalar veya hatta “kullanıcı adı bulunamadı” gibi bir hatayla karşılaşabilirsiniz. 

 

Çoğu durumda, hesap sahiplerine hesaplarının devre dışı bırakılma veya silinme riski altında olduğu konusunda uyarı gösteren herhangi bir bildirim gönderilmez. Ancak Temmuz 2019 yılından itibaren Instagram politikasını değiştirdi ve şartların ve koşulların ihlali tespit edilirse, hesabın kapatılması konusunda bilgilendirme yapma kararı aldı. 

 

Kaldırılan hesapların çoğunun, yüzlerce saatlik çalışma ve çabayla iş hesapları olduğunu unutmayın. Bu kadar çok bağlantı, beğeni, yorum, gönderi oluşturmak ve bunların hepsini birden kaybetmek her kullanıcıyı mutsuz eder. Bu hesap sahiplerinin birçoğu hesaplarını geri istiyor ve Instagram'ın telefon desteği olmadığı için bu sorun birçok kullanıcıyı hayal kırıklığına uğratabilir. Birçoğunun hesaplarını geri alma ümidi yok, yeni bir hesap oluşturma, hatta Instagram'ı başkalarına tavsiye etme arzusu bile yok. Çünkü sonsuza kadar bir hesaba sahip olmanın garantisi yok ve hesapları üzerinde hiçbir kontrolleri yokmuş gibi geliyor. 

Silinen veya Devre Dışı Bırakılan Instagram Hesabınızı Nasıl Kurtarırsınız? 

Instagram hesaplarınızı geri almanın yolları vardır. Instagram politikalarını ihlal etmediğinizi düşünüyorsanız itiraz etme hakkınız vardır. Bunu yapmak için yardım merkezi aracılığıyla talepte bulunmanız, bir şikâyet göndermeniz gerekir; Instagram'ın otomatik yanıt e-postası, hesabınızla ilgili bazı ek bilgiler isteyecektir. 

 

Android'de: 

Oturum açma ekranında, Oturum Aç simgesinin altında yardım alın öğesini görebilirsiniz. Kullanıcı adını, e-postayı veya telefon numarasını girin ve ardından İleri'ye dokunun. Kullanıcı adınızı unuttuysanız, kullanıcı adınızı bilmeden hesabınız geri alamazsınız. 

Giriş bilgilerim çalışmıyor'a dokunun ve ardından ekrandaki talimatları izleyin. 

 

iOS'ta (iPhone): 

Giriş sayfasında Şifremi unuttum'a dokunun 

Giriş Bağlantısını Gönder'in altında, Giriş bilgilerimin çalışmadığını görebilirsiniz, buna dokunun ve ardından talimatları izleyin. 

Erişiminiz olan doğru e-posta adresini girdiğinizden emin olun. Şikâyeti gönderdikten sonra Instagram, talebinizle ilgili olarak size bir e-posta gönderecek ve sizden daha fazla bilgi vermenizi isteyecektir. 

  

Doğrulama yöntemlerinden biri, hesap sahibinin Instagram'ın sağlayacağı el yazısı koduyla bir kâğıt tutan bir fotoğrafını göndermektir. Hesabı doğrulamanın diğer yolu, bir kişinin kaydolduğu e-posta adresini veya telefon numarasını ve kayıt sırasında kullandığı cihazın türünü (örnek: iPhone, Android, iPad, diğer) göndermektir. Instagram, hesaba giriş yapabileceği hesap kurtarma talimatlarını içeren bir bağlantı düşünür ve gönderir. Mesaj şöyle: 

 

“Merhaba, 

Hesabınız yeniden etkinleştirildi ve şimdi ona erişebilmeniz gerekir. Rahatsızlık için özür dileriz. Başka sorunuz varsa, lütfen Yardım Merkezini ziyaret edin.” 

 

Ayrıca herhangi bir üçüncü taraf uygulamasına erişimi iptal edebilir ve işlemi deneyebilirsiniz. Birçok kullanıcı sonunda hesabını geri alabileceklerini bildiriyor.


Takipçi Satın Al, İzlenme Satın Al, Beğeni Satın Al, Smm Panel, Sosyal Medya Bayilik Paneli, Op Medya, Ucuz Smm Panel

Oku

SFS Nedir? Instagram’da nasıl yapılır?

SFS ne ne anlama geliyor? SFS Instagram’da nasıl yapılır?

Sosyal medyanın gücünü arttırması ile hayatımıza çok sayıda yeni kavramda girmeye başladıSosyal medya terimleri olarak bilinen bu kavramlar, kullanıcıların platformlarda yapmış olduğuaktiviteleri temsil etmektedir. Özellikle son zamanlarda Instagram gibi platformlarda yoğun bir şekildetercih edilen terimlerden biri de SFS. Peki büyük merak konusu haline gelen SFS ne anlama geliyor? Instagram’da SFS nasıl yapılmaktadırher birini bu yazımızda bulabilirsiniz.

 

SFS nedir?

Instagram’da dahil olmak üzere tüm sosyal medya uygulamalarında kullanıcıların hedeflerinden bir taneside hesaplarının etkileşimini arttırmak. Bunun için SFS gibi aktivitelere yönelen kullanıcılar, diğer kullanıcılar ile iş birliği halinde olarak hesaplarını daha geniş kitlelere duyurmanın çabası içerisine giriyor.

Tam da bu noktada SFS kullanıcıların imdadınayetişmektedir. İngilizce “Shoutout For Shoutout” kelimesinin kısaltılmış hali olan SFS, iki kullanıcının Instagram hesaplarını karşılıklı olarak hikayelerinde paylaşması demektir. Bu sayede kullanıcıların hesaplarında yer alan etkileşim artarak beğeni, takipçi ya da yorum gelmeye başlar.

SFS normal kullanıcıların haricinde ünlü kişilerin de sıklıklatercih ettiği bir yöntemdir. Örnek verecek olursak bir markanın göndermiş olduğu ürünü alan ”X” adlı ünlü kişi, almış olduğu ürünü hikayesinde markanın profili ile beraber paylaşır. Aynı zamanda marka da ünlü kişinin profilini kendi hikayesinde paylaşır. böylelikle iki hesabında etkileşimi artmış olacaktır.

SFS Instagram’da nasıl yapılır?

Bunun için ilk olarak kendinize uygun bir Instagram hesabı açmanız gerekiyor. Burada dikkatli olunması gereken nokta; SFS yapmak için kullanacağınız Instagram hesabının kendi hesabınız ile aynı oranda yorum, takipçive beğeni gibi etkileşimlere sahip olması gerekir. Çünkü kendi hesabınızdan daha yüksek profile sahip olan bir Instagram hesabıyla SFS yapma talebinizi karşı taraf kabuletmeyecektir.

Bunun yanında hesabın güvenilir olmasına da dikkat etmeniz gereken konular arasında yer alıyor. Çünkü fakeya da ‘güvenilir olmayan bir hesap ile SFS yapmak, çok sayıda farklı sorunlara yol açacaktır. Bu tanımlara uygun bir kullanıcıya sahipseniz, ilk olarak kullanıcı ile mesaj aracılığı ile iletişime geçmeniz gerekir.

SFS talebiniz kabul edilmesi halinde diğer kullanıcının profilinin ekran görüntüsünü alarak kendi hikayenizde paylaşmanız gerekir. Bu sırada farklı profil ve hashtagler hakkında ilgi çekici kısa bilgiler de ilave etmeyiunutmayın. Diğer yandan SFS işleminin tamamlanabilmesiiçin diğer hesabında aynı işlemi gerçekleştirmesi gerekiyor. Bu sayede her iki tarafın takipçileri hikayede yer alanprofilleri görerek beğeni ya da takip şeklinde etkileşimlerde bulunacaktır.


op medya takipçi, beğeni, izlenme, yorum satın al ucuz kaliteli smm sosyal medya paneli opmedya.com

Oku

Instagram’da Fenomen Olmanın Yolları

İNSTAGRAMDA FENOMEN OLMANIN YOLLARI

 

Günümüz teknolojisi içerisinde hemen hemen herkesin sıklıkla kullandığı sosyal medya uygulamalarından birisi olan İnstagram sayesinde fenomen olmak çok kolay. Gün geçtikçe İnstagram kullanıcı sayısının artış gösteriyor olması, hitap edebileceğimiz milyonlarca kişi olduğu anlamına geliyor. İnstagram üzerinden yapacağımız paylaşımlar sayesinde bir kirlete ulaşıp fenomen olmak ister misiniz? 

 

Dünya çapında 7’den 70’e hemen hemen herkesin kullandığı İnstagram sayesinde artık fenomen olabilirsiniz. 1 milyarı aşkın kullanıcıya sahip olan İnstagram her geçen gün yaptığı yenilikler sayesinde, kullanıcılarına bir çok şans sunuyor. Sizler de İnstagram üzerinden binlerce takipçiye ulaşmak istiyorsanız makalemizin devamını okuyabilirsiniz. 

 

İnstagram üzerinden fenomen olup büyük bir kitleye sahip olmak için yapmanız gereken bir çok seçenek bulunmaktadır. Kendi adınıza veya yaptığınız işe yönelik açtığınız hesaplara takipçi satın almanız önerilmemektedir. Çünkü satın almış olduğunuz takipçilerin bir çoğu bot takipçi olarak gelecek. Bu durumu tespit eden İnstagram, sayfanızı spam olarak algılayacak ve gönderilerinizin keşfete düşmesini engelleyecektir. Şimdi gelin hep birlikte yapmamız gerekenler nelermiş bir göz atalım.

 

1:HESABINIZI OLUŞTURUN VE GENİŞLETİN

 

İnstagram’da hesap açmak tamamen ücretsizdir. Hesabınızı oluştururken seçeceğiniz kullanıcı adının basit ve akılda kalıcı bir şey olmasına dikkat etmelisiniz. Kullanıcı adını seçerken de yaptığınız işe yönelik olmasına dikkat ederseniz gelişme konusunda daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz. Profil fotonuzu da dikkat çekici seçmeniz gerekmektedir. Sıradan bir profil fotoğrafı içerikleriniz her ne kadar güzel olursa olsun sizleri geri atacaktır. Yapacağınız paylaşımlar genel olarak birbirini takip etmelidir. Birbirinden bağımsız yaptığınız paylaşımlar sizlerin etkileşimini düşürecektir. İnstagram Reels üzerinde kendinizin oluşturduğu özgün videoları paylaşarak çok güzel sonuçlar elde edebilirsiniz. 

 

2:ÖZGÜN İÇERİKLER PAYLAŞIN

 

Paylaşımlarınızın özgün olması ve ilgi çekici bir şekilde hazırlanması etkileşiminizi oldukça arttıracaktır. İnstagramalanında tüm bilgileri öğrendikten sonra içeriklerinizi paylaşmanızı tavsiye ederiz. İnstagramın aktif ettiği İgTV özelliği pek tercih edilmiyor olda da Reels özelliği milyonlarca kişi tarafından her gün ziyaret ediliyor. Sizler de bu durumu fırsata çevirerek Reels üzerinden paylaşımlar yaparak, açıklama kısmında videonuzun konusu ile alakalı bir etiket kelime geçirmeniz hesabınızın keşfete düşmesine yardımcı olacaktır. İçerikleriniz daha önce görülmemiş özgün içeriklerden oluşması çok hızlı büyümenize yardımcı olacaktır. 

 

3:TOPLULUK OLUŞTURUN

 

Topluluk oluşturarak içeriklerinizin daha çok izlenmesinibeğenilmesini ve sayfanızın büyümesini sağlayabilirsiniz. Topluluk oluşturmak adına da trend etiketleri paylaşımlarınızın açıklama kısmında bulundurun. Bir diğer yandan topluluk oluşturmak adına içeriğinize benzer içerikler paylaşan sayfaları takip etmek ve o sayfaların gönderilerinin altına yorum atmak yüne aynı şekilde sizlere fayda sağlayacaktır. 

 

 

 

4:TAKİPÇİLERİNİZE DEĞER VERDİĞİNİZİ HİSSETTİRİN

 

Takipçilerinize değer verdiğinizi hissettirmek adına sürekli olarak paylaşımlarda bulunun. Günlük çok paylaşım yapmak yerine kendinize bir plan oluşturup o aralıklar içerisinde paylaşımlar yapın. Sürekli paylaşım yapmak takipçilerinizi sıkacaktır. Bir haber hesabı yönetiyorsanız sürekli olarak paylaşım yapabilirsiniz. Fakat komedi türünde bir hesap işletiyorsanız 2 günde bir video atmanız sizlerin işine daha çok yarayacaktır. İlk günlerde büyüme konusunda sıkıntı yaşarsanız pes etmeyiniz. Tek bir takipçiniz olsa bile bu işe devam edip, ilerleyen süreçlerde büyük başarılara imza atabilirsiniz.

 

PEKİ İNSTAGRAMDAN NASIL PARA KAZANILIR?

 

İşletmiş olduğumuz ve belirli bir sayıda ki takipçiye hitap ettiğiniz de sizlere reklam teklifleri gelmiyor veya sizler reklamcılar ile anlaşıp hesabınızda paylaşım yaparak reklam sarın almış oluyorsunuz. Reklam paylaşımı yaptığınız da belirli bir kazanç bedeli bulunmamaktadır. Takipçi sayınız ne kadar çok olursa reklamlardan elde edeceğiniz kazanç tutarı bir o kadar artmaktadır.

Oku

Instagram'da 1000 Takipçiye Nasıl Ulaşılır?

İlk 1000 Takipçiye Neden Bu Kadar Büyük Odaklanma?

Markaların her zaman ilk 1000 takipçiden bahsettiğini duyuyorsunuz; neden? 

Sayının önemi nedir?

Pekala, yaygın bir yanılgıyı açıklığa kavuşturmama izin verin - 1000 takipçi sadece bir sayıdır. Hiçbir önemi yok. Şahsen, markaların ve sosyal medya uzmanlarının onu önemli bir takipçiyi sembolize etmek için kullanmaya başladığını düşünüyorum. 

Sonuçta, on takipçi sosyal medya pazarlamanızda büyük bir etki yaratmayacak . Ama şimdi bin, bu farklı bir hikaye.

Rakamın da duygusal bir çekiciliği olduğundan bahsetmiyorum, değil mi?

1000 takipçi hedeflerken siz ve hizmetleriniz hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen gerçek takipçilerle markanızı büyütmek için ilk hedefi belirliyorsunuz.

Ve oraya ulaştığınızda ne olacağı:

Güvenilirlik Kazandınız

Bu sadece takipçi sayınızla ilgili değil. 1000 takipçi ile hesabınızı ilk kez gören herkes sizi ciddiye alır. 

Instagram'da altı aydan sonra yalnızca 50 takipçiniz varsa, insanlar üzerinde fazla zaman harcamadığınızı varsayabilir. Veya markanızın yeterince güvenilir olmadığını.

Ne kadar çok takipçi kazanırsanız, yenilerinin sizi takip etmeyi düşünmesi o kadar kolay olacaktır.

Bir Topluluğunuz Var

Kitle sayısını artırmanın bir nedeni, markanızı seven sadık takipçilerden oluşan bir topluluk oluşturmaktır. Instagram'da 1000 takipçiye ulaşmak, topluluğunuzu daha da büyütmenize yardımcı olacak bir sonraki dönüm noktasına kadar başlangıç ​​noktanızdır.

Markanız Instagram'da Ciddi Bir Etkileşime Sahiptir

Anlamlı bir yatırım getirisi oluşturmak için, aynı zamanda etkileşime de ihtiyacınız var. Ve bu daha büyük bir izleyici ile doğal olarak gelir. 

Sahte takipçi satın almak istememenizin ana nedeni de budur - Markanızla etkileşim kurmazlar. Takipçilerinizle etkileşime geçmek için doğru miktarda zaman harcamalısınız, böylece sonunda takipçi sayınızla birlikte etkileşiminizi geliştirebilirsiniz. Bu bir kazan-kazan durumu.


Instagram'da 1000 Takipçi Almak İçin 15 Strateji


# 1. Gönderi Kalitesi İçeriği

Instagram için içerik takviminiz üzerinde çalışarak başlayın. Instagram'da ne paylaşmak istediğinize ve her hafta kaç gönderi planlamanız gerektiğine karar verin .

Resimlerinizin ve videolarınızın yüksek kalitede olmasını sağlayın. Kendinizi yaratıcı hissetmiyorsanız gönderi yapmak için gönderi paylaşmayın. Stok fotoğraf ve videoları veya markanız için özgün olmayan herhangi bir şeyi paylaşmaktan kaçının.


# 2. Instagram'ın Algoritmasını Anlayın

Instagram takipçilerinizi büyütmenin ilk adımlarından biri, Instagram'ın nasıl çalıştığını anlamaktır . Algoritmanın neyi tercih ettiğini bilmek Instagram'da 1000 takipçiye daha hızlı ulaşmanıza yardımcı olabilir.

Neden, çünkü Instagram markaların yaratıcı, özgün ve tutarlı olmasını istiyor.

Yani, her üç ayda bir yeni bir gönderi paylaşmak istemezsiniz. Ama aynı zamanda günde 20 gönderi paylaşmak istemiyorsunuz çünkü muhtemelen istenen etkileşimi alamayacaksınız.

Hesabınız için güzel bir yer bulun. Farklı gönderi türleriyle denemeler yapın. Takipçilerinizin dikkatini çekecek ilgi çekici gönderileri hedefleyin.


# 3. Analizlerinize Bakın

Markanızın hesabı için en iyi olanı bulmanın iyi bir yolu, Instagram Analytics'inize bakmaktır . En son yayınlarınızı inceleyin ve en iyi performans gösteren içeriğinizin başarısını tekrarlayın. Takipçi Satın Al

Veriye dayalı kararlar, yalnızca en iyi neyin işe yaradığına odaklanarak içeriğinizle daha stratejik olmanızı sağlar.

Instagram analizlerinizi gözden geçirmek ve gelecekteki içerik fırsatlarını keşfetmek için her hafta biraz zaman ayırdığınızdan emin olun.

Örneğin, markanızın hikayesini anlatan kısa bir video, etkileşim açısından işe yaradıysa, bu anlatıya devam etmek için ek bir fırsat olabilir. 

Katılım oranlarınıza daha yakından bakmak, iyi sonuç veren gönderi türlerini anlamanıza da yardımcı olabilir.

Doğrudan bir soruyu içeren bir başlık daha fazla yoruma yol açtıysa, daha fazla konuşmayı teşvik etmek için bunu tekrarlamanız yeterlidir.


# 4. Hayranlarla Doğru Zamanda Etkileşim Kurun

Instagram takipçilerinizi büyütürken analizlerinize bakmanızın bir diğer önemli nedeni, içeriğinizi göndermek için en iyi zamanları bulmaktır. Hayranlarınızla doğru zamanda etkileşim kurmak istiyorsunuz. Bu, Instagram'da daha aktif oldukları zamanları bilmeniz gerektiği anlamına gelir.

Takipçilerinizin markanızın içeriğiyle ne zaman daha fazla etkileşimde bulunabileceğini belirlemek için Sked'in ' Göndermek İçin En İyi Zaman ' özelliğini kullanın.

İçeriği doğru zamanda paylaşmak için gönderi planınızı buna göre ayarlayın. Bir gönderiyi paylaşırken ne kadar aktif takipçiniz olursa, içeriğinizle etkileşimde bulunma ve paylaşma şansı o kadar yüksek olur. Smm Panel Sosyal Medya Paneli Op Medya


# 5. Kullanıcı Tarafından Oluşturulan İçeriği Teşvik Edin

Instagram'da 1000 takipçiye ulaşmak için çalışırken sadece kendi içeriğinize güvenmeyin. 

Aslında, hayranlarınızı markanız için kendi içeriklerini oluşturmaya teşvik ederseniz, topluluk takipçilerinizi daha hızlı büyütebilirsiniz.

Kullanıcı tarafından oluşturulan içerik , takipçilerinizin markanızın içeriğinin bir uzantısı olarak kendilerini ifade etmelerinin özgün ve yaratıcı bir yoludur. Örneğin markalı bir hashtag, tüm yeni içerik fırsatlarını keşfetmenizi kolaylaştırabilir.

İster bir kampanyanın parçası olsun, ister rastgele bir yaratıcılık fırsatı olsun, kullanıcı tarafından oluşturulan içerik için yeni fikirler üretmekten korkmayın. Takipçilerinizin içerik oluşturması ve onları topluluğunuzun bir parçası gibi hissettirmesi için bir neden olduğundan emin olun.


# 6. Hedef Kitlenizi Anlayın

İçeriğiniz sizinle değil, hedef kitlenizle ilgilidir. Bu nedenle, takipçilerinizin onlar için doğru içeriği oluşturmasını anlamak çok önemlidir. Sked'in kitle zekası özelliği, takipçilerinizin yaşlarından ve konumlarından erişiminizdeki ve kitlenizin büyümesindeki değişikliklere kadar demografik özelliklerini analiz etmenize yardımcı olabilir.

Hesabınızı büyütmeye devam etmek için içeriğinizi buna göre ayarlamak için öğrendiklerinizi kullanın. Takipçileriniz hakkında ne kadar çok şey öğrenirseniz, onlar için doğru içeriği oluşturmak o kadar kolay olur.

Örneğin, hedef kitleniz yeni bir ülkede genişliyorsa, onlarla yankı uyandıran içerik oluşturmak isteyebilirsiniz. 

Hedef kitleniz büyüdükçe, doğru içeriği doğru kişilerle paylaşmaya devam edebilmeniz için demografinin nasıl değiştiğini gözden geçirmek önemlidir.


# 7. Diğer Markalarla Ortak Olun 

Instagram'da hala yeniyseniz, erişiminizi genişletmeniz gerekir. Diğer markalarla ortaklık yapmak , takipçi sayınızı artırmanıza yardımcı olabilir.

At gözlüklerini çıkar. Rakiplerinizle ortak olmanıza gerek yok, ancak yine de kendi ürünlerinizle eşleşebilecek markalar bulabilirsiniz.

Örneğin, bir cilt bakımı markasıysanız, bir saç ürünü markası veya perakende mağazası ile ortaklık kurabilirsiniz. Bunlar doğrudan rakipleriniz olmayabilir, ancak yine de erişiminizi hesabınızla ilgilenebilecek yeni bir kitleye genişletiyorsunuz.

Yeni fikirleri denemekten korkmayın. İster yarışma ister canlı yayın olsun, ortak olmak istediğiniz markaları düşünmeye başlayın.


# 8. Hesabınızı Diğer Kanallara Çapraz Tanıtın

Markanızın Instagram'da olduğunu herkes bilmiyor. 

Instagram takipçilerinizi artırmanın iyi bir yolu, yeni profilinizi tüm kanallarınızda tanıtmaktır.

İlgili gönderileri paylaşarak Facebook veya Twittertakipçilerinizi Instagram profilinize yönlendirin. Haber bülteninizde yeni Instagramprofilinizden bahsedin ve web sitenizde yer aldığınızdan emin olun.

Bu, mevcut takipçilerinizin ve diğer kanallardaki müşterilerinizin sizi Instagram'da bulmasını ve en son yayınlarınızla güncel kalmasını sağlar.

Sonuçta, mevcut takipçilerinizin ve müşterilerinizin Instagram takipçilerine henüz markanızı tanımayanlara göre daha hızlı dönüşme şansı var.


# 9. Erişiminizi Genişletmek için Etkileyenlerle Çalışın

Instagram'a yeni başladığınızda ortak çalışmaların çok yardımı olabilir. Markanızla alakalı etkileyicilerle ortaklık kurmaya ne dersiniz ?

Takipçilerinizi büyütmenize yardımcı olacak etki türlerini araştırın. Onlar hakkında daha fazlasını öğrenin. Bunları markanızla alakalı kılan nedir? Nasıl birlikte çalışabilirsiniz?

Kitlenizi büyütmek için ünlülerle ortak olmanıza gerek yok. 5000 takipçiye sahip mikro etkileyiciler, daha iyi bir katılım oranına sahip olabilir ve bu da onları markanıza mükemmel bir şekilde uydurabilir.

Birlikte içerik oluşturmak için iyi bir neden bulun ve takipçilerinin markanızı keşfetmesini kolaylaştırın.


# 11. İlgili Hashtag'leri Kullanın

Instagram hashtag'leri , yeni içeriklerin yanı sıra yeni potansiyel takipçileri keşfetmenize yardımcı olabilir.

Markanızla alakalı hashtag'lerin bir listesini yazın En bariz seçimlerle başlayın ve seçeneklerinizi genişletin.

Önerilen hashtag'leri bulmak için Instagram'ınaramasını kullanın. Popülerliklerine bakın. En popüler olanlarla başlayın, ancak artan potansiyele sahip ek seçenekler eklediğinizden emin olun.

73,2 milyon gönderi içeren #skincare hashtag'i yerine 5,2 milyon gönderi ile #skincareproducts hashtag'inikullanarak öne çıkmak daha kolaydır.


# 11. Beslemenizin Estetiği Üzerinde Çalışın

Birinin profilinizi ilk keşfettiğinde profilinizde ilk olarak neyi görmesini istersiniz? İlk izlenimler önemlidir. Bu sadece içeriğinizin kalitesiyle ilgili değil. Instagram ayrıca görsel çekiciliği de konu alıyor.

Birçok marka, genel markalarını desteklemek için feed'lerinde benzersiz bir estetik yaratıyor . 

Örneğin, ızgaranızı daha tutarlı hale getirmek için altı gönderi aracılığıyla daha büyük bir resim oluşturabilirsiniz.

Veya feed'inizdeki kaydırmanın daha yaratıcı olmasını sağlamak için markalama renklerini birkaç gönderide bir değiştirebilirsiniz.


# 12. Video İçeriğiyle Deney Yapın

Video pazarlama, etkileşiminizi artırırken yaratıcılığınızı artırmanıza yardımcı olabilir. Videoların Instagram'da çok ilgi çekici olabileceğini biliyor muydunuz?

Markanızı tanıtmak, bir hikaye anlatmak, perde arkası içeriği sergilemek ve hatta ortaklarınızla röportaj yapmak için video içeriği oluşturabilirsiniz.

Potansiyel müşteriler ve takipçilerle bağlantı kurarken mesajınızı görsel olarak çekici bir şekilde iletmenize yardımcı olabilir.

Markanızı tanıtmak için yeni bir hashtagkullandığınızı hayal edin. Bir Instagramkullanıcısının kim olduğunuzu anlatan bir videoyla bağlantı kurması için daha fazla şans var ve sadece birkaç dakika içinde sizinle ilgili daha fazla bilgi edinebilecekleri için sizi takip ediyor.

Çok terfi etmenize bile gerek yok. Özgün hisseden esprili ve yaratıcı videolar, katılımınızı artırabilir.

Daha uzun bir video veya bir dizi yüklemeniz gerekiyorsa, markanız için IGTV'yi de kullanabilirsiniz .


# 13. Takipçilerinizi En Büyük Hayranlarınıza Dönüştürün

Markanız için sadık takipçilerinizden daha iyi bir marka yoktur. Yeni takipçiler çekmek için soğuk sosyal yardıma başlamadan önce, mevcut müşter

Oku

Youtube Beğeni Satın Almak Faydalı Mıdır?

Youtube Beğeni Satın Almak Faydalı Mıdır?

Youtube beğeni satın almak çeşitli kanalların belirli aralıklarla aldıkları bir hizmettir. Tüm dünyada birçok kişi tarafından yaygın olarak kullanılan takipçi satın alma tekniği şu anda videolarınıza daha fazla güvenilirlik kazandırmak ve ayrıca aramalardaki sıralamanızı yükseltmek için bir seçenek olmuştur.

Bunun için, SMM Panel hizmetleri sunan firmalar vardır. Bu hizmetleri sunan kuruluşlardan, dilediğiniz paketi seçebilir, kimseyi takip etmek zorunda kalmadan beğeniler kazanabilirsiniz. Beğeniler gelecekte kaldırılmadan sabit bir şekilde sağlanır ve hizmet herhangi bir ülke, bölge, ilgi alanı veya cinsiyetle sınırlı değildir.

Kanalınıza bu hizmetler ile fazla takipçi getirerek, yayınlanan videolarda, yüklemenin hemen ardından, ilk yayın tarihinden itibaren görüntüleme sayısının artırılması mümkün olmaktadır.

Youtube Beğeni Satın Almak
Youtube Beğeni Satın Almak

Beğeni satın almanın yararı yararı, video yüklendikten hemen sonra önemli miktarda takipçiye sahip olduğunuzda, görüntülemelerin artmaya devam etmesi için daha az strateji benimsemeniz gerekmesidir.

Hizmetin satın alınması bu nedenle şu şekilde çalışır: kullanıcı, örneğin boyutuna bağlı olarak kanal türü için yeterli bir miktar seçer. Dolayısıyla tüm bu işlemler bir otomasyon ile çalışmaktadır.

Her Zaman Abonelerinizin Katılımını İsteyin

İyi bir etkileşim elde etmek için önemli bir ipucu, videolarınızın sonunda her zaman abonelerinizden kanalınızı beğenmelerini, paylaşmalarını ve abone olmalarını istemenizdir.

Bu, YouTube algoritmasının bu katılımı algıladığında, içeriğini abonelerinin zaman çizelgesine daha tekrar eden bir şekilde göndermesi nedeniyle yardımcı olur.

Ek olarak, abonelerinizi bunu yapmaya ikna etmenin bir yolu, yeni videolar oluşturmanıza ve yayınlamanıza ne kadar yardımcı olabileceğini açıklamaktır.

Görüntüleyenlerinizi Etkileyen Başlıklar Oluşturun

Bu nedenle, basit ama etkili mesajlarla video başlıklarınıza dikkat edin. Videonuzun içeriğini yalnızca 40 ila 50 karakter arasında tek bir cümleyle özetleyin. Bu şekilde aboneleriniz göze çarpacak ve izlemek isteyecektir.  Başlıklara ek olarak, gösterişli küçük resimlere de yatırım yapın. Küçük resimler, videonun tıklanmadan önceki statik görüntüsünden başka bir şey değildir. Bu, bir kartvizit görevi görür. Bu yüzden parlak renklere ve güzel sanata yatırım yapın. Böylece SMM Panel hizmetlerinin faydalarını maksimize etmiş olacaksınız ve kanallarınızı yepyeni boyutlara taşıyabileceksiniz.

Oku

Şirketler İçin Youtube: Şirketinizi Youtube’da Konumlandırma

Şirketler İçin Youtube: Şirketinizi Youtube’da Konumlandırma

Şirketler için Youtube önemlidir. Özellikle de bazı sektörlerde. Açıkçası, bir şeyde en iyisi olmak için birçok şeyde kendinizi diğerlerinden ayırmanız gerekir. YouTube’da büyümek için bazı hususlara dikkat edilmesi gereklidir.

Youtube Kanalınızın Görünümüne Dikkat Edin

YouTube’daki profiliniz, sizi hala tanımayan ve onlara en iyi izlenimi vermek isteyenler için sunumunuz olacak. Bu nedenle YouTube kanalınızın estetiğine dikkat etmeniz çok önemlidir. İyi bir tasarım abone kazanmanıza yardımcı olur. Markanızın görünüşüne dikkat edin ve aynı zamanda anahtar kelimeleri YouTube’da olduğu gibi bir arama motoru gibi konumlandırmak için SEO kaynaklarınızı optimize edin. Diğer bir deyişle, çekici başlıklar, belirli açıklamalar, oynatma listeleri ve web sitenize gelen trafiği artıran iç ve dış bağlantılar yapısı.

Şirketler İçin Youtube
Şirketler İçin Youtube

Öğretici Videolar Hazırlayın

YouTube ve Google gibi arama motorlarında her gün “nasıl yapılır” ve “nedir” türündeki soru ifadeleri artmaktadır. Öyleyse bu eğilime bir göz atın ve sizden öğrenecek çok şeyi olan kendi kendini yetiştirmiş insanlardan oluşan bu topluluk için öğretici videolar oluşturun.

Markanızla ilgili bir etkinliği adım adım açıklayın ve gösterin; kanalınızla daha fazla ilgilendiğinizi göreceksiniz. Bu, reprodüksiyonları sağlamanın ve şirketimi YouTube’da konumlandırmanın iyi bir yoludur.

Özel Tarihlerden Yararlanın

Hedef kitlenizin ilgisini çekmek ve işinizle ilgili içerik sunmak için büyük etkinliklerden ve özel tarihlerden  yararlanmak için harika bir fırsata sahipsiniz. Ayrıca bu günlerden zamanında faydalanırsanız birçok yeni müşteriye ulaşabilir ve mükemmel bir imaj yaratabilirsiniz.

Mobil Cihazları Hedefleyin

Platforma yapılan ziyaretlerin yarısından fazlası mobil cihazlardan geliyor. Halihazırda belirli uygulamalar mevcuttur, böylece kullanıcılar videoları kolayca yükleyebilir ve oynatabilir. İçeriğinizi cep telefonları ve tabletler için optimize etmenin ne kadar önemli olduğunu gözden kaçırmamanız için iyi bir zamandır.

Çevrimiçi Reklamcılığa Yatırım Yapın

Reklam olmadan istediğimiz kadar görünür olamayacağımız ve bu tür reklama yatırım yapmadan kendimizi tanıtmanızın zor olacağı açıktır. Bu nedenle bir pazarlama stratejisi oluşturmak ve biraz mantıkla reklama yatırım yapmak önemlidir. TrueView gibi, reklamınızın sonuna kadar veya en az 30 saniye oynatılmasına izin veren programlar vardır.

Bu noktada ek olarak SMM Panel hizmetlerinden de yararlanarak sayfalarınızı büyütmeniz de mümkündür.

Oku

Instagram Fotoğrafları Nasıl Düzenlenir?

Instagram Fotoğrafları Nasıl Düzenlenir?

Instagram fotoğrafları nasıl düzenlenir? Sorusu tüm dünyada olduğu kadar, Türkiye’de de Instagram kullanıcıları tarafından en çok sorulan soruların en başında gelmektedir. Instagram fotoğraflarının düzenlenmesi, en iyi sosyal medya platformlardan biri olan uygulamanın daha iyi ve verimli bir şekilde kullanılmasını sağlamaktadır.

Instagram’da fotoğraf düzenlenmeleri, platformda daha çok takipçi ve katılım kazanmak için en iyi yollardan biri olmaktadır. Bu fotoğraf düzenlemelerini yapan Instagram kullanıcıları, her zaman daha fazla sayıda insana ulaşabilmekte, aynı zamanda bu sayede takipçilerine daha iyi içerikler sunabilme şansını elde edebilmektedirler.

Instagram’da Fotoğrafları Düzenleme Yolları Nelerdir?

Instagram’da fotoğrafları düzenlemek, Instagram kullanıcı profilinin daha çok takipçi elde etmesini sağlayan en etkili yollardan biri olmaktadır. Çünkü düzenlenmiş olan fotoğrafların Instagram sayfasında paylaşılması daha çok kullanıcının dikkati çekmekte ve bu sayede daha geniş bir kitleye erişmek mümkün olmaktadır.

Düzenlenmiş olan fotoğrafların Instagram uygulamasında paylaşılması, daha çok dikkat çekmekte ve paylaşılan gönderilerin daha çok beğenilmesinde etkili olmaktadır. Instagram paylaşımlarında kullanılan fotoğraflar, düzenleme ayarları ile daha parlak, daha canlı, daha doğal ve daha kaliteli görünümlere ulaşmaktadır. Instagram’da fotoğrafları düzenlenme yolları şunlardır;

1 – Instagram Fotoğraflarında Renk ve Gölge Ayarları

Instagram fotoğraflarında renk ve gölge ayarları, paylaşımda kullanılacak olan fotoğrafların renk stillerini ve yoğunluklarını daha çarpıcı daha getirmek için en ideal olan yöntemlerden biridir. Renk ve gölge ayarlarında, fotoğrafların kontrastları, renk tonları ve parlaklıkları değişebilmektedir.

2 – Instagram Fotoğraflarında Filtre ve Profil Ayarları

Instagram fotoğrafları nasıl düzenlenir? Sorusunun cevabında, fotoğraflarda yapılan filtre ve profil ayarları önemli bir yer teşkil etmektedir. Filtre ve profil ayarları fotoğraflara bambaşka açılardan yaklaşmayı mümkün kılmaktadır. Instagram’da ayarlar kısmında bulunan profil ve filtre ayarları, her türlü zevke hitap edecek şekilde bir çeşitlilik içermektedir. Bu nedenle arzuya bağlı olarak, uygulamada paylaşılacak olan fotoğraflarda istenilen filtreler ve profiller rahatlıkla kullanılabilmektedir.

3 – Instagram Fotoğraflarında Sürüm Şablonları Ayarları

Instagram uygulaması fotoğraf düzenlemelerinde, aynı zamanda hazır sürüm şablonları da yer almaktadır. Bunlar kullanılarak fotoğrafların daha göze çarpan bir hale gelmesi kolaylıkla sağlanabilmektedir.

Instagram profillerinizi zenginleştirmek için SMM Panel uygulamalarından yararlanabilirsiniz.

Oku

Instagram’da Kaçınılması Gereken Hatalar

Instagram’da Kaçınılması Gereken Hatalar

Instagram’da kaçınılması gereken hatalar rehberiyle, bu sosyal ağda en sık yapılan hatalardan kendinizi uzak tutabileceksiniz.

Birçok genel hashtag kullanma

Daha fazlasına ulaşma beklentisiyle bir gönderiyi hashtag’lerle doldurmak Instagram’da yaygın bir hata. Sorun şu ki, kaynağı kötüye kullanmak, esasen genel veya çok yaygın terimler dahil olmak üzere, markanızın bir spam kaynağı olarak görülebilmesidir.

Farklı zamanlarda yayınlama

İş kitlenize ulaşmak için günün en iyi zamanını test etmek ve belirlemek istediğinizde, şirketin Instagram üzerindeki stratejisinin başında farklı zamanlarda yayın yapmak çok geçerlidir. Ancak bu keşif yapıldıktan sonra taktik anlamını yitiriyor. İşte bir örnek:

Yayınınızın yayınlanmaya başlaması için takipçilerinizin çoğunun saat 17: 00’de çevrimiçi olacağını zaten biliyorsunuz. İlk takipçiler gönderi ile etkileşime girdiğinde, bu güçlendirilecek ve o sırada aktif olan daha fazla kişiye görünecektir.

Ne kadar çok çevrimiçi kullanıcı olursa, içeriğin organik olarak görüntülenmesi ve dağıtılması şansı o kadar artar. Bu etkileşim, gönderinin takipçilerinizin beslemesinin en üstünde olmasını ve ayrıca Instagram akışında yer almasını sağlar.

Instagram’da Kaçınılması Gereken Hatalar
Instagram’da Kaçınılması Gereken Hatalar

Düşük kaliteli resimler yayınlamayın

Instagram son derece görsel bir platformdur. Uygulamada, kullanıcılar videolar, fotoğraflar, GIF’ler aracılığıyla bir şeyler göstermeye veya ifade etmeye çalışır. Bu, insanların görüntünün kalitesine iletmek istediği mesajdan çok daha fazla değer verdiği anlamına gelir.

İçeriği planlamamak

İçerik planlamamak, Instagram’da yapabileceğiniz ana hatalardan biridir. İyi düşünülmüşse içerik, marka sonuçlarınızdan yararlanabilir. Ancak tersini yaparsanız, eyleminizin alakalı olup olmadığını ölçmek imkansızdır.

Instagram’da bu hatayı önlemek için bir ipucu, tüm haftanın içeriğini Pazartesi kadar erken planlamaktır. Bu şekilde şirket, beş gün sonra hedehttps://opmedya.comflerini belirleyebilir, görevleri planlayabilir ve doğru şekilde iletişim kurup kurmadığını ölçebilir.

Takipçi satın alın ve sonuç alın

Takipçi edinme pratiği, esas olarak sayısız insanın dijital etkileyiciler unvanını kazanma arzusu nedeniyle gittikçe daha sık hale geldi. Eğer Instagram profilinizi kısa sürede yükseltmek istiyorsanuz hiç şüphesiz başvurabileceğiniz en uygun kaynak SMM Panel servisleri olacaktır. Bu sayede ister takipçi, isterseniz de beğeni olarak profilinizin eksik olduğunu düşündüğünüz alanları kolaylıkla güçlendirebileceksiniz.

Oku

Twitter’da Hesap Gizliliği Var mıdır?

Twitter’da Hesap Gizliliği Var mıdır?

Twitter kullanıcılarına hesaplarını kullanırken, gizli olarak ayarlama olanağı sunar. Twitter hesap gizliliği, hesabınız için ayarlandığında paylaştığınız içerik paylaşımlarını yalnızca sizin hesabınızı takip edenler tarafından görünmesi sağlanır. Bunun yanında sizin paylaşmış olduğunuz tweetleri, diğer kullanıcılar retweet yaparak paylaşamazlar. Twitter’da hesabınızı gizlediyseniz tweetlerinizi görmek isteyen kullanıcılar, size takip isteği yollamak zorundadır. Onay verdiğiniz takdirde sizi takip edebilir ve yaptığınız paylaşımlarınıza erişebilirler. Bu özellik, özellikle Twitter uygulamasında kişisel bilgilerini bütün kullanıcılarla paylaşmak istemeyenler için oldukça işe yarar.

Bilgisayar Üzerinden Twitter Hesabı Nasıl Gizli Olarak Ayarlanır?

Twitter hesabınızı gizlemek istiyorsanız ve bunu bilgisayar üzerinden nasıl gerçekleştireceğinizi bilmiyorsanız, cevabını bu yazımızda açıklıyoruz.

 • Öncelikle tarayıcınızdan Twitter hesabınıza giriş yapmalısınız.
 • Ardından anasayfa bölümünden sağ üstte bulunan profil fotoğrafınızın olduğu kısma tıklamanız gerekir.
 • Bu kısma tıkladıktan sonra gizlilik ve güvenlik seçeneğini tıklamalısınız.
 • Karşınıza çıkan ekranda tweet gizliliği bölümünü görebilirsiniz.
 • Bu bölümde tweetleri korumaya al seçeneğini aktif hale getirmelisiniz.
 • Daha sonra bu işlemi kaydettiğinizde, işlemin geçerli olması için şifrenizi girmelisiniz. Bu şekilde Twitter’da hesap gizleme işlemini aktif hale getirmiş olursunuz.

Telefon Üzerinden Twitter Hesabı Nasıl Gizli Olarak Ayarlanır?

Twitter hesabınızı gizleme işlemini kullandığınız telefonlardan yapmak istiyorsanız, nasıl yapabileceğinizi bu yazımızda açıklıyoruz.

 • İlk olarak yapmanız gereken telefonunuzda bulunan Twitter uygulamasından kullanıcı adı ve şifrenizi girerek hesabınıza giriş yapmalısınız.
 • Açılır pencerede sol üstte bulunan profil fotoğrafınıza tıklayarak, ayarlar ve gizlilik bölümüne gelmelisiniz. Ardından ayarlar ve gizlilik bölümüne tıklamanız gerekir.
 • Bu bölümden gizlilik ve güvenlik demelisiniz. Twitter hesabınızı buradan gizleyebilmeniz mümkündür.
 • Daha sonra karşınıza tweetlerini korumaya al seçeneği çıkacaktır. Bu seçeneği işaretlemeniz gerekir.
 • Tüm bu işlemlerinizi ardından kaydetmeniz gerekir.
 • Twitter hesabını gizli olarak ayarlama işlemini gerçekleştirdiğiniz de, başarılı bir şekilde gerçekleştirdiğini anlamak için, profil resminizin olduğu kısma gitmelisiniz. Profil resminizin yanında kilit simgesi olursa, bu işlemi başarılı bir şekilde gerçekleştirdiğiniz anlamına gelir.

Twitter kullanıcısı olarak, hesabınızı gizlemek istiyorsanız, yukarıda sizlere bilgisini sunduğumuz işlemleri uygulayarak, tweetlerinizi koruma altına alabilir ve hesabınızı güvenle kullanabilirsiniz.

Twitter’da Gizli Hesap Faydaları Nelerdir?

Twitter uygulamasında kişisel verilerin korunması adına hesap gizliliğini aktifleştirmek önemlidir. Bu sayede bilgileriniz korumak daha kolay olabilecektir. Twitter hesabınızı gizli olarak ayarladığınız da siz takip eden kullanıcılar tarafından tweetlerinizi görülebilir ve yalnızca onlar tarafından tweetlerinize erişim sağlanarak beğeni, yorum yapılabilir. Bununla birlikte kişisel bilgilerinizi gizleyerek hesabınızı koruma altına aldığınızda, Twitter kullanırken kendinizi daha güvenli ve rahat hissedebilirsiniz. Fakat olası güvenlik ihlalleri durumunda ise Twitter’da bu durum için çözüm yolları da bulunmaktadır. Twitter uygulamasının kullanıcılarına sunduğu farklı yollar bulunur. Hesabınızın çalınması ya da hesabınıza farklı bölgelerden erişim sağlandığı bilgisini ulaşırsanız, uygulama içerisindeki iletişim adreslerini kullanarak, bu durumu Twitter yetkililerine bildirebilirsiniz.

Oku

Komisyoncu Olup Para Kazanmak

Komisyoncu Olup Para Kazanmak

 Biliyorsunuz ki komisyoncu olup oturduğunuz yerden günlük 150-200TL kazanmak mümkün, peki bunu nasıl yaparız?

SMM Sitesine Komisyoncu Olmak

Şimdi size SMM (Social Media Marketing) Sitesine komisyoncu olup nasıl günde 100-500TL kazanırsınız bunu öğreticem.

Öncelikle muadilleri arasında en ucuz ve en kaliteli servis veren bir site seçmemiz gerekiyor, örnek olarak OPMedya'yı kullanabiliriz. Bu siteye girip fiyatları incelememiz gerekiyor, satılan bir servisi yakınlarımıza veya instagramda satış yapan sayfalara yazıp üzerine komisyon koyup satabiliriz. Örnek olarak Yabancı Gerçek kategorisindeki 1k gerçek takipçiyi OPMedya 2.50TL ye satıyor biz bunu yakınlarımıza veya satıcağımız kişiye 5TL diyerek satarsak Kârımız 2.50TL olur. Bu şekilde bütün servislere komisyon koyup yakınlarınıza veya satış yapan herhangi bir yere satabilirsiniz. Yüksek miktarlı siparişlerde kârınız daha fazla olur (100K 600TL yerine 800TL ye satabilirsiniz). Gelen paranın komisyonsuz fiyatını siteye atıp sattığınız kişiye takipçisini atarsınız kalan ise sizin kârınız olur. Hayırlı Satışlar

Oku

Twitter’da Fenomen Olmanın Avantajları Nelerdir?

Twitter’da Fenomen Olmanın Avantajları Nelerdir?

Twitter kullanıcılarının en büyük hayali olan konulardan bir tanesi ise fenomen olmaktır. Hatta günümüzde fenomenlik bir meslek haline dönüşmüştür. Fenomen olmak için, Twitter’da emek ve zaman harcamanız gerekir. Peki, Twitter’da fenomen olmanın avantajları nelerdir? Yazımızda sizlere açıklayacağız.

 • Twitter’da fenomen olmayı başardığınızda, uygulama üzerinden para kazanma olanağına sahip olabilirsiniz. Ayrıca bu durumu bir meslek haline dönüştürerek, düzenli bir gelir kazanmaya başarabilirsiniz.
 • Sabit gelirler kazanarak, bu işte profesyonelleşmeye başlarsınız. Bu sayede markalar sizinle çalışmak isteyebilir ve dijital pazarlama becerilerinizden faydalanmak isteyebilirler.
 • Birçok marka ile anlaşmalar imzalayarak, markaların ürünlerini ve kampanyalarını tanıtabilirsiniz. Böylelikle hem para kazanabilir hem de Twitter uygulaması üzerinden ciddi bir üne kavuşabilirsiniz.

Twitter’da Fenomen Olmak İçin Neler Yapabilirsiniz?

Öncelikle Twitter’da fenomen olmanın kolay olmadığını anlamanız gerekir. Bunu başarabilmek için ciddi anlamda hesabınıza emek ve zaman harcamalısınız. Çünkü Twitter birçok kullanıcının bulunduğu bir platformdur. Böyle bir yerde diğer hesaplardan ayrılmak için, kendi hesabınızı kanıtlamanız gerekir. Peki, Twitter’da fenomen olmak için neler yapabilirsiniz? Yapmanız gereken işlemleri sizlere bu yazımızda açıklıyoruz.

 • Twitter’da paylaştığınız içerik paylaşımlarının farklı ve kaliteli içerikler olması gerekir.
 • Twitter’daki mevcut takipçilerinizin bot takipçilerden oluşmaması gerekir. Bu sebepten gerçek takipçilerinizin olması fenomen olabilmek adına önem arz eder.
 • Twitter’da paylaştığınız içerik paylaşımlarını bir plan dahilinde gerçekleştirmelisiniz. Yani bu noktada günde en az 2-3 içerik paylaşmanız gerekir.
 • Takipçilerinizle etkileşimlerinizin iyi olması gerekir. Onlarla etkileşimlerinizi arttırabilmek için düzenli olarak, aktif olmanızı sağlayacak etkinlikler düzenleyebilirsiniz.
 • Takipçilerinizden gelen direkt mesajları kontrol etmelisiniz ve kontrol ettikten sonra önemli olanlara cevap vermeniz gerekir.
 • Hedef kitlenize uygun içerik paylaşımları yapmalısınız. Bu noktada popüler ve gündemde olan paylaşımlar yapabilirsiniz. Böylelikle Twitter’da gündemde kalmayı başarabilirsiniz.
 • Twitter’da fenomen olmak için belki de en önemli özellik, öğrenmeye ve yeniliklere açık olmaktır. Özellikle Twitter’da varlık gösterebilmek için, bu konuya ayrıca dikkat etmeniz gerekir.

Yukarıda saydığımız bütün işlemleri uyguladığınızda, Twitter’da fenomen olmayı başarabilirsiniz ve fenomen olmanın pek çok avantajına da sahip olabilirsiniz.

Twitter’da Fenomen Olduktan Sonra Anlaşmaları Nasıl Yapabilirsiniz?

Twitter’da anlaşmaları nasıl yapacağınız konusu hakkında bilgi vermeden önce belirtmek istediğimiz bir konu vardır. Markalar ürünlerinin tanıtımı için, güvenilir fenomenler ile çalışırlar. Eğer markalar sizi tercih ettiyse, bu durum sizin güvenilir bir hesap olduğunuz anlamına gelir ve Twitter’da güçlü bir hesap konumuna getirir. Peki, fenomenler marka anlaşmalarını nasıl yaparlar? Belli bir popülerliğe ulaştıktan sonra markalar sizinle iletişime geçerler. Bu sebepten biyografinizi profesyonel olarak düzenlemeniz gerekir. Profesyonel bir profil görünümü elde ettiğinizde ve kaliteli içerik paylaşımı yaptığınızda, markaların dikkatini çekebilirsiniz. Markalar sizinle e-posta yoluyla da iletişime geçebilirler. Bu noktada uygun bir e-postaya sahip olmanız gerekir. Marka anlaşmaları açısından bu durum da önem arz etmektedir.

Oku

TikTok Hakkında Bilinmeyenler

TikTok Hakkında Bilinmeyenler

Günümüzde popülerliğini günden güne arttıran TikTok, birçok kullanıcı tarafından kullanılır. Sizlere bu yazımızda TikTok hakkında bilinmeyenler konusunu açıklayacağız. TikTok uygulaması 200 gün içerisinde geliştirilip, kullanıcılara sunulmaya başlanmıştır.

 • TikTok uygulaması 200 gün içerisinde geliştirilip, kullanıcılara sunulmaya başlanmıştır.
 • TikTok uygulamasında 75 dil seçeneği bulunmaktadır.
 • Google play store’de ve app store’de en çok indirilen uygulamalar arasındadır.
 • TikTok uygulaması ilk çıktığı dönemden itibaren 1 yıl içerisinde günlük 1 milyon video görüntülenmesine sahip olarak ciddi bir başarı elde etmiştir.
 • TikTok indirilen mobil cihazların %89’luk oranı android cihazlara aittir.
 • TikTok kullanıcılarının %41’ini 16-24 yaş aralığındaki kullanıcılar oluşturmaktadır.
 • TikTok gelirinin %42’lik gibi büyük bir kısmını Amerika pazarından kazanır.

TikTok’un Bilinmeyen Özellikleri

Her gün birçok kullanıcı tarafından aktif olarak kullanılan TikTok’un, sürekli olarak kullandığınız özelliklerinin yanında pek bilinmeyen özellikleri de mevcuttur. Bu bilinmeyen özellikler işinize oldukça yarayacaktır.

 • TikTok kullanıcılarına slayt oluştururken çeşitli şablonlar sunmaktadır. Bu oluşturulan şablonları kendiniz de yapabilirsiniz. TikTok kullanıcılarına kişiselleştirilmiş slayt şablonları sunar. Bunu yapmak için uygulayacağınız adımlar oldukça kolaydır. İlk olarak video oluşturma kısmına gelip efektler seçeneğine dokunmalısınız. Ardından yeşil perde efektini seçmelisiniz. Bir sonraki işlem galerinizden bir fotoğraf seçmenizdir. Daha sonra kayıt tuşuna basarak bir süre kaydetmelisiniz. Bu işlemi gerçekleştirirken farklı fotoğraflar ile işlemi tekrarlamalısınız. Ardından kendi oluşturduğunuz slayt şablonlarını kullanabilirsiniz.
 • TikTok videolarınızın üzerine eklediğiniz yazıların ne zaman görünüp ne zaman kaybolabileceğini ayarlayabilirsiniz. Bunu yapmak için video oluşturma ekranında sağ alt tarafa gelerek, video yüklemek için galerinize girmelisiniz. Ardından videonuzu seçerek, metin yazan kısma tıklamalısınız. Metninizi yazdıktan sonra tamam’a tıklamanız gerekir. Daha sonra yazmış olduğunuz metnin üstüne tıklayarak süreyi ayarla seçeneğini seçmelisiniz. Ardından düzenleme aracıyla metnin videoda görünmesini istediğiniz süreyi ayarlayabilirsiniz.
 • TikTok kısıtlı mod özelliği ile istemediğiniz içerikleri filtreleyebilirsiniz. Bunun için öncelikle bu seçeneği aktif etmeniz gerekmektedir. Profilinizde girerek üst kısımdaki üç nokta simgesine tıklamalısınız. Ardından dijital refah seçeneğine tıklayarak kısıtlı mod seçeneğini aktifleştirebilirsiniz.

TikTok’ta Başaralı Olmak İçin Bilinmeyen Püf Noktalar

TikTok’ta başarılı olabilmek için ve daha kolay bir kullanıma sahip olabilmek için yazımızda pratik ipuçlarını paylaşacağız. İşte size TikTok uygulamasında yardımcı olabilecek, bilinmeyen püf noktalar;

 • TikTok hayranlarınızı ve mevcut hedef kitlenizi bir arada tutmak için gönderilerinizi zamanlayarak, bir plan hâlinde gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için haftada 2 ya da 3 ve aynı zamanlarda olacak şekilde bir gönderi zamanlaması yaparak, hesap etkileşimlerinizin daha iyi olmasını sağlayabilirsiniz.
 • Denemeler yaparak videolarınızı daha iyi bir hâle getirebilirsiniz. Hatalarınızı bu şekilde düzeltmenin yollarını bulabilir ve daha iyi içerik paylaşımları ortaya çıkarabilirsiniz. İçerik paylaşımlarınızın kaliteli oluşu sizi başarıya götürecektir.
 • TikTok videolarınızın daha etkili olması için eşit parçalara ayırmalısınız. Bununla birlikte videolarınıza dikkat çekici ifadeler eklemeli ve iyi açılar yakalamalısınız. Ayrıca video çekerken arka plandaki gölgelere de dikkat etmelisiniz.
Oku

Trendyol Yorum: Trendyol Mağazanıza Yönelik Müşteri Yorumları Satın Alın

Trendyol Yorum: Trendyol Mağazanıza Yönelik Müşteri Yorumları Satın Alın

Trendyol yorum hizmeti ile mağazanızın satışlarını artırın. Mağazanızın kullanıcı deneyimini ön planda tutmaya başlaması ve müşteri incelemelerine gereken önemi vermesi esastır. Müşteri yorumları, tüketicinin satın aldığı veya kullandığı ürün ve/veya hizmeti değerlendirmesidir. Yani, şirket tarafından sunulan deneyimin nasıl olduğunun en önemli kanıtıdır. Etkili bir geri bildirim mekanizmasıdır.

Günümüz müşteri profili, Trendyol gibi yerlerdeki mağazaların daha dikkatli bir konumlandırma yöntemi ele almasını gerektiriyor. Özellikle talepleri karşılanmadığında, memnuniyetsizliklerini farklı şekillerde netleştirmeye özen gösteriyorlar. Bu nedenle, mağazanızın mümkün olan en kısa sürede Trendyol müşteri yorumlarıyla ile ilgilenmeye başlaması önemlidir. İlk adım, tüketicinin görüşüne değer veren uygulamaları benimsemek ve daha da önemlisi bu geri bildirimleri şirketinizin sunduğu ürün ve/veya hizmetlerle kullanıcı deneyimini iyileştirmek için kullanmaktır. Aynı zamanda Trendyol yorum hizmetinden faydalanarak, ürününüzün önemli yanlarını kolayca vurgulama şansını da elde edebilirsiniz.

Trendyol Yorum
Trendyol Yorum

Trendyol Ürünlerinizi Yorumlarla Zenginleştirin

Ayrıca, müşteri incelemelerini yönetirken şeffaflık ve verimlilik, pazarlama planlamanıza başka şekillerde katkıda bulunur. Bunlardan biri, markanızın faaliyet gösterdiği alandaki otoritesi ile ilgilidir, bu daha fazla güvenilirliği garanti eder ve örneğin müşteri sadakati ve dönüşüm çalışmalarını kolaylaştırır. Ancak, tüm bu bilgileri verimli bir şekilde toplamak her zaman kolay olmamakla birlikte, ekibinizin başını ağrıtmadan bunu gerçekleştirmek çok önemlidir. Bu nedenle, bu işi kolaylaştıran SMM Panel hizmetleri vardır.

Bu hizmetlerin başında Trendyol yorum hizmeti gelir. Bu hizmet çerçevesinde sağlanan çözümler markanızın tüm müşteri incelemelerini yönetecektir. Eğer müşterileriniz arzu ettiğiniz oranda yorum ve geri bildirim sağlamıyorsa, bu durumda gerek yorum hizmetlerinden faydalanabilir gerekse de çeşitli iyileştirmeler yapabilirsiniz. Müşterilerinizin geri bildirim vermeye daha dirençli olduğunu fark ederseniz, karşılığında bir şeyler teklif edebilirsiniz. Bir indirim olabilir, ancak mutlaka böyle olması gerekmez. Ayrıca, örneğin sadakat programında bir hediye ve puanlar sunabilir ya da bir çekilişe katılım hakkı sunabilirsiniz. Müşteri incelemelerini bir ürünü öne çıkarmanın bir yolu olarak kullanarak, yeni alıcıları aynısını yapmaya teşvik edebilirsiniz. Böylece mağazanızın etkileşimini artırmış olacak ve ürün satışlarınıza bu durumun yansımasını mümkün hale getirebileceksiniz.

Oku

Tweet Atarak Para Kazanma Yolları Nelerdir?

Tweet Atarak Para Kazanma Yolları Nelerdir?

Teknolojinin bu kadar ilerlemiş olduğu bir çağda, kendinizi ifade edeceğiniz, ortaya koyacağınız birçok sanal platformun varlığının farkındayız. Hayatlarımızın yavaş yavaş merkezine yerleşen, herkesi telefonlara bu kadar bağlayan, zamanı sömüren, keyif veren, herkesten götüren ama herkese de getiren platformlar vardır. Bugün bunlardan Twitter’ı ele alacağız, yanında ise getirilerinden biri olan; Tweet atarak para kazanmanın yolları nedir, bunu açıklayacağız.

İş Birlikleri Yaparak Para Kazanma Yolu

İlk olarak önceliğini elbette başka platformlarda da duyduğunuz, son zamanlarda büyük bir kitlenin nasılını ve niçinini çözdüğü bir başlığa vermek kaçınılmaz bir sondur. Yabancılamadığınız, meselelerin nasıl ilerlediğinden haberdar olduğunuz bu başlıkta, işlerin Twitter’daki boyutunu göreceksiniz. Fenomenler/ Influencerlar adına her ne diyorsanız Twitter’da da gözde konumdadırlar. Twitter her kesimden insanın 140 karakterle de olsa kendini oldukça net belli edebileceği bir platform olduğundan kimlerin kapısını çalmakta oldukça aşikardır. Her şeyin merkezinde cümleler ve diyaloglar yer aldığından kullanıcılar arası bağ, diğer platformlara göre çok daha sıkı fıkıdır. Son zamanlarda bunun daha çok farkına varan firmalar da Twitter fenomenlerinin peşindedir. Twitter’dan para kazanmak keşfinde olan fenomenlerin ise firmalara kapıları daima açıktır. Ürünlerin tanıtımlarının yapıldığı, övgülerin düzüldüğü, fotoğrafların paylaşıldığı, üstüne çekilişlerin yapıldığı ve kaideleriyle fenomenlerin takipçilerine takipçi kattığı bir döngü haline gelmiştir.

Twitter’dan Tweet Atarak Para Kazanma

Tweet atarak para kazanma yolları arasında markalar ile iş birliği vardır. Bu iş birlikleri günümüzde oldukça önemlidir. Markalar iş birliği yaparken artık doğal bir reklam çalışması istemektedir. Doğal reklam çalışması ise içerik üreten fenomenlerin en iyi bildiği konular arasında gelmektedir. Bu bilinen fenomen çalışmaları kolay gibi gözükse de oldukça emek isteyen işlerdir. Peki, bir marka reklamını yaptırmak istediğini bir ürününü fenomen ile nasıl bağdaştırır?

Marka reklamını yaptırmak istediği ürününün hedef kitlesi ortak olan bir fenomen aracılığı ile anlaşarak ortaya koyar. Örneğin, bir bebek bezi markası kesinlikle bir anne fenomen ile anlaşma sağlar. Anne fenomen ise belirli bir emek vererek bebek bezi fotoğrafları ve marka iş birliği yazarak tweet atarak reklam oluşturur. Yeni nesil medya sektörü bu şekilde daha verimlilik gösterir.

Emekçiler ile Twitter Fenomen Reklamları

Dergiler, el işi satıcıları, butikler, takıcılar, sahaflar, antikacılar, büfeler, hatta can damarımız dönerciler de bir tweet sayesinde binlerce fav alabilir ve ünlü bir fenomene reklamını yaptırabilir. Çalışan kendini ve emeğini sergileyen herkesin bir tweet ile, binlerce fav alan ürünüyle ilgiyi üzerine çekmesi mümkündür. Yeter ki samimi Twitter halkı tarafından sevilsin ve değer görsün. El birliğiyle dilediği kazancı da geçkin bir gelir elde edebilecek kıvama getirilebilir çalışmalar ortaya çıksın. Fenomenler doğallıktan uzaklaşmadan her sektöre ait reklam çalışması yaparak tweet atarak para kazanabilir.

Oku

Twitter’a Maksimum Kaç Dakikalık Video Yükleyebilirim?

Twitter’a Maksimum Kaç Dakikalık Video Yükleyebilirim?

Sosyal medya mecraları arasında popüler bir yere sahip olan Twitter kendi bünyesine yeni özellikler katmaya ve geliştirmeye devam ediyor. Aldığı yeni özellikleriyle Twitter bir yazı bloğu, günlük, sınırlı karakter gibi aldığı eleştirilere karşı cevap veriyor gibi duruyor. Daha önce aldığı Vine özelliği ile dikkatleri üstüne çeken Twitter, normalde 2 dakika 20 saniye uzunluğunda olan videoları kabul ederken şimdi ise 10 dakikalık videolar için düğmeye başmış durumda fakat 10 dakikalık bir video yüklemek için Güvenilir Hesap olmanız gerekmektedir. Eğer siz de güvenilir hesap olmak isterseniz Twitter Yöneticisine danışmalısınız. Reklam veren kullanıcılar ise Twitter Media Studio kütüphanesine girerek videolarını yükleyip yönetebilecekler.

Twitter Media Studio Nedir?

Twitter’da videolarınızı yönetmek, para kazanmak, videolarınızın içine altyazı, gift gibi özellikleri ekleyebileceğiniz bir kontrol platformudur. Twitter Media Studio kullanıcılarına profesyonelce hesap yönetmeyi amaçlayan ve çeşitli özelliğiyle kullanım konforu sağlayan harika bir özelliktir. Peki, bu özellikler nelerdir? Sizler için bu özellikler maddeler halinde yazının devamında açıklanıyor. Twitter video özellikleri arasında;

 • Video kalitesini arttırmak için küçük giftler ve altyazılar ekleyebilirsiniz.
 • Küçük fotoğraflarınızı değiştirebilir, videolarınıza başlık ekleyebilirsiniz.
 • İletişime Geç gibi harekete geçirici çağrı düğmeleri ekleyerek müşterilerinizin size daha kolay ulaşmasını sağlayabilirsiniz.
 • Eski videolarınızı tekrar hazırlayıp Tweet atabilirsiniz.
 • Gönderi Planlama seçeneği ile gönderilerinizi ileri bir tarihe ekleyip otomatik paylaşabilirsiniz.
 • Sadece yayınlanan değil yayınlanmayan içeriklerle de videolarınız kütüphanenizde yer alabilir.
 • Gönderi istatistiklerine kolayca erişebilirsiniz.
 • Birden fazla hesap ve kullanıcı ile kullanabilirsiniz.

Twitter’a Maksimum Kaç Dakikalık Video Yükleyebilirim?

Bu küçük birkaç adımı izleyerek siz de uzun videolarınızı hiçbir sorun yaşamadan Twitter’da paylaşabilirsiniz. Twitter Media Studio ve Twitter hesabınıza giriş yapmanız gerekiyor. Ana ekranda eski videolarınızı tekrar görebilirsiniz ve yeni medya yüklemek için seçenekler alanında karşınıza çıkacaktır. İstediğiniz herhangi bir videoyu eklemek için Medya yükle butonuna tıklayın. Yüklemek istediğiniz medyayı seçin. Videonuza altyazı, gift, başlık gibi eklemeler yapabilirsiniz. Medya otomatik yüklenirken yüklenme aşamasını ana ekrandan kontrol edebilirsiniz. Yükleyeceğiniz videoların şu özelliklerine mutlaka dikkat etmelisiniz.

 • Videonuza açıklayıcı bir metin eklemek isterseniz videonuzun sağ alt köşesinde yer alan mavi renkli Tweet butonuna tıklayın.
 • Açıklayıcı metninizi yazın
 • Ayrıca videolu paylaşımlarda karakter sınırlaması yoktur.
 • Tweet butonuna tıklayarak videonuzu yayınlayın.

Twitter Video Özellikleri Hakkında

Twitter’da yüklemek istediğiniz videolarınızın birkaç özelliği olmak zorundadır. Bunlar arasında en önemlileri ise MP4 ve MOV özelliğinde olanlar. Bu özellikler içerisinde kalan her videonuzu Twitter kullanıcı hesabınıza yükleyebilirsiniz. Ayrıca videonuzun özellikleri;

 • 1GB’den daha az olmalı.
 • İş Ortağı olanlar için süre 10 dakikadır ve 10 dakikadan daha uzun videolar kabul edilemez.
 • Standart video süresi ise 2.20 saniye olan videolar olmalıdır.
Oku

Twitter’da Ünlüler Para Kazanır mı?

Twitter’da Ünlüler Para Kazanır mı?

Sosyal medya ikinci hayat haline geldi. Sabah uyanırken, yemek yerken, yolculuk sırasında iyi günde kötü günde hastalıkta vb. her an sosyal medyada olan kullanıcılar her anını sosyal medya hesaplarından paylaşmaktadır. Tüm dünyaya ulaşmak için ise artık çok kolay bir şekilde sadece akıllı bir telefon aracılığı ile mümkün hale geldi. Sosyal medya gelişimi ve insanların sosyal ağlara yönelip platformlar arası gezinip vakit geçirmesi sayesinde artık para kazanma yolları da sanal dünyalara yavaş yavaş kaymış oldu. Çalışma saatlerinin uzun olmaması, oturduğunuz yerden banka hesabınıza para gelmesi, çok tanınmak, çok takipçi kazanmak insanları sosyal medyadan para kazanmaya iten en önemli özelliklerdir. Twitter üzerinden para kazanmak ise bu yollardan bir tanesidir. Video çekerek, fotoğraf çekerek, ürün tanıtımı yaparak, canlı yayınlar düzenleterek ve bağış toplayarak para kazanmak Twitter’da mümkün hale geldi. Bu durum neredeyse klasikleşmiş dükkân açma, ürün satın alma gibi ticari gereksinimleri en az seviyeye çekmiş, hatta yok etmeye çalışmış durumdadır. Gelecekte para kazanma yolları çok değişir mi bilinmez, fakat birçok kişi ve kurum için Twitter üzerinden para kazanmak oldukça kolay ve zahmetsizdir.

Twitter’dan En Çok Para Kazanan Ünlüler Kimlerdir?

Sadece sıradan Twitter kullanıcıları değil artık radyo, televizyon vb. gibi geleneksel medyalardan tanıdığımız simalar da Twitter’dan para kazanmayı ve daha çok tanınmayı hedefliyorlar. Daha çok kozmetik, sağlık, spor, giyim gibi alanlarda reklam yüzü olarak para kazanıyorlar. Twitter’dan para kazanmak ünlüler için çok kolaydır. Markalar da onlara daha çok güvenir ve onlarla daha fazla iş birliği yapar.

Mike Tyson, dünyaca ünlü boksör attığı her Tweet için 3 bin 250 dolar kazanıyor.

Lance Bass , Nsync grubunu üyelerinden Lance Bass ürün tanıtımlarını içeren her Tweet için 252 dolar kazanıyor.

Ashley Benson, Hanna Marin karakteri ile tanınan Ashley Benson her ürün reklamı Tweet’i için 5 bin 200 dolar kazanıyor.

Melisa Joan Har, bir zamanlar oynadığı Sabrina karakteri ile ün kazanan oyuncu şimdilerde yapımcı ve yönetmeliği ile alkış topluyor ve ürün tanıtımlı her Tweet’i için 9 bin 100 dolar kazanıyor.

Twitter’da Para Nasıl Kazanılır?

Twitter’da para kazanmak oldukça kolaydır ancak öncelikle bun yolları bilmeniz gerekmektedir. Maddeler halinde size bu kolay para kazanma yolları açıklanacaktır.

 • Sponsorluk

Şirketler çok takipçisi ve çok beğenisi olan hesaplarla belirli bir ücret karşılığında anlaşabiliyorlar. Örnek olarak bir giyim firması bir mankenle anlaşarak ürettiği bir kazağı mankene giydirip, fotoğraf ve video çekerek tanıtabilir.

 • Reklam İçerikli Tweet

Reklam ajansları retweet ve paylaşımları çok olan hesaplarla anlaşarak reklam metinlerini onlara cüzi bir rakam karşılığında iletirler ve Twitter kullanıcısı bu metinleri paylaşarak etkileşim almayı amaçlar.

 • Satış Ortaklığı

Herhangi bir ürün üzerine satış ortaklığı yapabilirsiniz. Twitter’da paylaştığınız her linkin üzerine tıklanıp, satışını yapılmasıyla kar oranınızı arttırabilirsiniz.

 • Ürün Satışı

Bir ürünün satışını gerçekleştirerek para kazanmak mümkün. Örnek olarak bir ürünü tanıtıp onun satışını sağlayabilirsiniz. Kampanya, indirim gibi fırsatlar her zaman müşterilerin dikkatini çeker.

Oku

TikTok’ta Nasıl Para Kazanılır?

TikTok’ta Nasıl Para Kazanılır?

Günümüzde pek çok kullanıcıya sahip olan TikTok’ta kullanıcılar, düzenli bir şekilde her ay ciddi paralar kazanabilmektedirler. TikTok uygulamasında para kazanma sistemi aslında düşünüldüğü kadar zor değildir. Bu yazımızda sizler için TikTok’ta nasıl para kazanılır sorusunun cevabını vermeyi amaçlıyoruz. TikTok uygulamasında para kazanabilmek için pek çok yol bulunmaktadır. Detaylara yazımızda ulaşabilirsiniz.

TikTok’ta Takipçi Sayısını Artırarak Para Kazanma Yolu Nasıldır?

TikTok’ta para kazanabilmek için takipçi sayılarınızın yüksek olması gerekmektedir. Takipçi sayılarınızda ki artışı sağlamayı başardığınızda, fenomen olma şansını elde edersiniz. TikTok’ta yüksek takipçili hesaplara sahip olan fenomenler, videolar çekerek para kazanabilmektedirler. Bu uygulamada takipçi sayılarınızı arttırarak fenomen olmak istiyorsanız, takipçi kazanacağınız bazı yollar bulunmaktadır.

 • TikTok gündemini takip ederek, ona göre paylaşımlar yaparsanız takipçi kazanabilirsiniz.
 • Kendinize ait bir karakter oluşturarak, orijinal videolar çekebilirsiniz. Bunun sonucunda takipçi kazanabilirsiniz.
 • TikTok uygulamasında ki diğer fenomenlerden yardım isteyebilirsiniz. TikTok’taki fenomenlerin yardımı sayesinde hızlı bir şekilde takipçi kazanabilirsiniz.
 • Çektiğiniz TikTok videolarını, diğer sosyal medya platformların da paylaşıp tanıtımınızı yaparak, videonuzu izleyen kişilerin sizi takip etmesini sağlayabilirsiniz.
 • TikTok’ta takipçi sayılarınızı arttırarak hızlı bir ivme kazanmak istiyorsanız, takipçi satın alma paketlerini kullanabilirsiniz.

TikTok uygulamasında takipçi sayılarınızı yukarıdaki saydığımız yolları kullanarak artırmanız, yaptığınız paylaşımlarla para kazanmanızı oldukça kolaylaştıracaktır. Burada şunu da belirtmeliyiz ki, canlı yayınlar hariç TikTok size doğrudan para vermemektedir. Kullanıcılar sahip oldukları kitle üzerinden para kazanırlar.

TikTok’ta Para Kazanabileceğiniz Diğer Seçenekler

TikTok’ta belirli bir takipçiye ulaştıktan sonra, uygulayacağınız bazı yöntemler sayesinde ciddi paralar kazanabilme imkânınız bulunmaktadır. İşte TikTok’ta para kazanabileceğiniz diğer seçenekler;

 • Canlı yayın açarak, para kazanabilirsiniz. TikTok’ta en çok kullanılan yöntemdir. Canlı yayın açtığınızda sizi izleyen kullanıcılar, maddi değeri olan hediyeler göndermektedirler.
 • Takipçilerinize ürünler satarak, para kazanabilmeniz mümkündür. Bu yöntem çok fazla kullanılmasa da, ürün satarak ciddi paralar elde edebilirsiniz. Kendiniz üretmiş olduğunuz ürünü veya başka bir firmanın ürününün içerik anlatımını yaparak satışa sunabilirsiniz. Fenomen olmak isteyen ve yeterli takipçi sayısına sizin sayenizde ulaşmak isteyen kullanıcılar ile video çekerek, tanıtımını yapabilirsiniz. Bu videolar karşılığında sizden fenomen olmak için yardım isteyenlerden, ücret talep edebilirsiniz.
 • Başka bir TikTok hesabı açarak, sizi takip eden takipçilerinizden, ilgili hesabı takip etmelerini söyleyebilirsiniz. Daha sonra açtığınız hesap belirli bir kitleye ulaştığında, bu hesabın satışını gerçekleştirerek ciddi paralar kazanabilirsiniz.

TikTok’ta Para Kazanma Şartları Nelerdir?

TikTok para kazanma işlemi için hesabınızda olması gereken bazı şartlar bulunmaktadır.

 • TikTok hesabınızda en az 5.000 takipçiye sahip olmanız gerekir.
 • TikTok’ta paylaştığınız videolarınızın minimum 1.000 kere izlenmesi gerekir.
 • TikTok’ta takipçilerinizle etkileşiminizin fazla olması gerekir. Ayrıca takipçilerinizle olan iletişiminizin de iyi olması gerekmektedir.
 • TikTok’ta her gün ortaya çıkabilen yeni akımlar takip edilerek, bu akımlara uygun olarak videolar paylaşmanız gerekir.
 • Sizde TikTok’ta yeni akımlar ortaya çıkararak, takipçiler kazanabilir ve bu yolla ciddi paralar kazanabilirsiniz.
Oku

SMMPanel Nasıl Kurulur? SMM Panel Ne İşe Yarar?

SMMPanel Nasıl Kurulur? SMM Panel Ne İşe Yarar?

SMMPanel Nedir?
SMM panel nedir sorusu anlaşılıyor ki bugünlerde, şu zamanlarımızda çok daha sık bir şekilde sorulmaya başlanacak. Sosyal medyanın, dijital dünyanın böylesine baskın bir konuma yükselmiş olduğu gerçeğini göz önünde bulundurduğumuzda, bu gerçekliği arka plana itebilmek hiç de gerçekçi değil. Dilerseniz hemen peşinen yanıtımızı vererek başlayalım.

Peki Nedir Bu SMM?
Smm panel, Social Media Marketing’in kısa tanımıdır. Yani Türkçe’ye Sosyal Medya Pazarlaması şeklinde direkt çeviri yapabiliriz. Dijital pazarlamanın önemli bir basamağı olmasından ötürü, hatta en önemlisi olmasından ötürü, ayrı bir tanım kazanmayı hak etmiştir. Bugün, şirketlerin sosyal medya yönetimleri, şirket içi kar oranını, pazar hakimiyetini güçlü bir şekilde etkilemektedir.

Dolayısıyla, sosyal medya üzerinden pazarlama yapmanın değeri gittikçe artış göstermektedir diyebiliriz. Gerek bireysel hesaplarımız olsun gerekse de ticari hesaplarımız olsun, şirket hesaplarımız olsun; sosyal medya yönetimine değer vermek zorundayız. Bu tarz platformlar üzerinde vakit harcamalı, etkileşim oranlarımızı arttırmaya odaklanmak zorundayız. Daha geniş kesimlere hitap etme amacı olan, bu konuda belirli kaygıları olan firmalar için ise bu durum tabii ki bir nevi zorunluluktur diyebiliyoruz.

Firmaların sosyal medya hesaplarını yönetme noktasında, bu iş ile ilgilenmekte olan uzmanları tuttuklarını da söylemeliyiz. Bu tarz uzmanlar, sosyal medya paneli gibi hizmetlerle de ilgilenmektedirler. Uzmanlık alanlarını dijital pazarlamanın özel kolu olan sosyal medya pazarlaması üzerinden göstermektedirler. Yukarıda, bu konunun dijital pazarlama içerisinde ayrı bir şekilde bahsedilmeye değer olmasından bahsetmiştik. Sosyal medya uzmanlığının var olması da bizlere bunu ne kadar büyük bir gerçek olduğunu fısıldamaktadır.

SMM Panel Ne İşe Yarar?
Dijital pazarlama içerisinde değerlendirilmekte olan bir konu olmasından, ayrı bir değer görmesi gerektiğinden bahsettik. Peki, tam olarak ne işe yarar? Instagram paneli ve diğer çeşitli sosyal medya panelleri gibi hizmetleri de kapsayan smm panel, neyi vaat ediyor, hangi sorunları çözüyor? Özellikle de işletme hesabı olan kişiler bu soruları sıklıkla sordukları için daha anlaşılabilir olması açısından maddeleyerek yanıtlamak istiyoruz:

 • Smm panel ile birlikte hesabınızın daha görünür olmasını sağlarsınız
 • Panel hizmetleri, hesabınız içerisindeki trafik oranını yukarıya çekecektir. Bu sayede artış gösterecek etkileşim oranları, tavsiye edilebilir olmanıza katkıda bulunacaktır.
 • Takipçi sayınızdaki artış ile birlikte algoritmik olarak daha fazla kullanıcıya erişmenizin önü açılacaktır
 • İzlenme, yorum, beğeni gibi konulardaki etkileşim ve trafik oranınız artacak, YouTube ve diğer platformlarda görünür olacaksınız
 • Trafiğinizin artış göstermesiyle birlikte artış gösterecek olan ziyaretçi sayınız, müşteri kitlenizin de artması demektir
 • Paylaşımlarınızın logaritmik bir değer üzerinden elden ele ulaşması sağlanacak, işletmeler arasında rekabetten kazançlı çıkan bir isim olacaksınız

Panel hizmetlerinizden yararlanabilmeniz için, bu konuda uzman olan kişilerle irtibat halinde olmanız gerekmektedir. Belirli hizmet bedeli karşılığında, sosyal medya pazarlamasını üstlenen bu kişiler, sizlere çok daha geniş bir hizmet alanının kapısını açacaklardır. Takipçi sayınızdaki bu artışı sağladıktan sonrasında, artık hedef kitlenizi belirleme noktasında çok daha başarılı, somut adımlarla ilerleyeceksiniz.

Smm Panel Kurma
Sosyal medya ile ilgilenmeyen kişilerin oldukça yabancı olduğu bu kelime, sosyal medya fenomeni olmak isteyen ya da sosyal medya kanalları sayesinde büyük kazançlar elde etmek isteyen kişilerin ilgi odağı haline gelmiş durumdadır. Social Media Marketing kelimesinin kısa hali olan SMM pazarlama ve sosyal medya pazarlamacılığı anlamına gelmektedir. Smm panel yoğunlukla instagram, facebook, twitter ve youtube gibi farklı sosyal medya kanallarında profil sahibi olan firma, fenomen ya da markaların etkilerini arttırmak amacı ile kullanılmaktadır. Ayrıca smm panel kurma hizmeti, firma ve markaların daha fazla kişiye ulaşmalarına da olanak sağlamaktadır.

Instagram kullanıcıları tarafından daha yoğun bir şekilde kullanılan smm panel daha çok reklama, daha çok müşteriye ve daha çok takipçiye ulaşmanıza olanak sağlayarak, büyük bir kazanç elde edilmesini sağlamaktadır. Tüm bunlara ek olarak, smm panel sayesinde kişisel ve ticari hesaplarınızın popülerliğini büyük oranlarda arttırabilirsiniz.

SMMPanel kurmak için öncelikle bir smm panel scripti‘ne ihtiyacınız vardır. Bunun için Glycon SMMPanel Scripti‘ni kullanabilirsiniz. En yeni hizmet kollarından biri olan smm panal kurma, 2017 yılından beri ilgi odağı olmuş ve müşterilerin ilgisini çekmiş durumdadır. SMMPanel script ihtiyaçlarınız için kalite ve uygun fiyat politikamızdan ödün vermeden, yenilemeye ve geliştirmeye devam etmekteyiz.

Oku

TikTok Yayını Açma Özellikleri Nedir?

TikTok Yayını Açma Özellikleri Nedir?

TikTok’ta kullanıcılar tarafından en çok ilgi gösterilen özelliklerden bir tanesi de canlı yayın açma özelliğidir. Size TikTok’ta canlı yayın açmak istiyorsanız, hesabınızın sahip olması gereken bazı özellikler vardır. Peki, TikTok yayını açma özellikleri nedir?

 • Öncelikle TikTok uygulamasında yayın açma özelliğine sahip olup olmadığınızı bakmanız gerekmektedir. Çünkü canlı yayın açabilmeniz için gerekli olan özelliklerden bir tanesi, takipçi sayılarının en az 1.000 olmasıdır.
 • TikTok’ta canlı yayın açabilmeniz için gerekli olan, özelliklerden bir diğeri ise 16 yaşından büyük bir kullanıcı olmanızdır. Eğer bu özelliğe sahip değilseniz, TikTok’ta canlı yayın açamazsınız.

Yukarıdaki saydığımız şartlar TikTok hesabınızda varsa, canlı yayın açma konusunda bir sıkıntı yaşamazsınız.

TikTok Yayını Nasıl Açılır?

TikTok hesabınızda geçerli koşulları sağladığınız da canlı yayını açmak istiyor ve bu konuda herhangi bir fikriniz yoksa, yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. Peki, TikTok yayını nasıl açılır? Uygulamanız gereken aşamalar aşağıdaki gibidir.

 • İlk olarak yapmanız gereken, TikTok uygulamasını açarak hesabınıza giriş yapmanızdır.
 • Daha sonra hesabınıza açtığınızda ana sayfa ekranının orta kısmında bulunan “+” simgesine dokunmanız gerekir.
 • “+” simgesine dokunduğunuzda kamera bölümü karşınıza gelecektir. Bu bölümden kaydetme seçeneğinin yan tarafında bulunan canlı seçeneğine tıklamanız gerekmektedir.
 • Ardından canlı yayın akışınızın başlığını girerek, son adım olarak yayını başlatmak için, canlı yayına geç demelisiniz.

Tüm bu işlemleri doğru bir şekilde gerçekleştirdiğinizde TikTok yayını açma işlemini başarılı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

TikTok Yayını Nereden İzlenir?

TikTok uygulamasında canlı yayınları izlemek istiyorsanız, TikTok yayını nereden izlenir konusunda bilgilere bu yazımızdan ulaşabilirsiniz. TikTok uygulamasında anlık izlemeleri telefonlardan, tabletlerden ya da bilgisayarlardan izleyebildiğiniz gibi TikTok canlı yayınlarını da yine bu cihazları kullanarak izleyebilirsiniz. Kullandığınız cihazdan öncelikle giriş yapmanız gerekmektedir. Ancak burada şunu da belirtmeliyiz ki, telefonlardan canlı yayın izleme şekli ile diğer cihazlardan canlı yayın izleme şekilleri farklılık gösterir. Telefonunuzdan canlı yayınları izlemek için, canlı yayınını izlemek istediğiniz kullanıcının ismini arama kısmına yazmalısınız. Ardından ilgili kullanıcının canlı yayınını izlemeye başlayabilirsiniz. Ancak tablet ve bilgisayarlardan TikTok canlı yayın izlemek istiyorsanız, bazı programlar indirip cihazınıza kurmanız gerekmektedir. Bu işlemi yaptığınızda telefonlardan olduğu gibi canlı yayın izleme olanağına sahip olabilirsiniz.

TikTok Yayını Nasıl İzlenir?

TikTok uygulamasında canlı yayınları izlemek için uygulamanız gereken adımlar oldukça basittir. Peki, TikTok yayını nasıl izlenir? Aşağıda açıklayacağımız adımları sırasıyla ve doğru bir şekilde yaptığınızda TikTok canlı yayınları izleyebilirsiniz.

 • İlk uygulayacağız adım TikTok sayfasını açmanızdır.
 • Daha sonra canlı yayınını izlemek istediğiniz profile girmelisiniz.
 • Canlı yayınını izlemek istediğiniz profile girdiğinizde, profil fotoğrafın olduğu kısmın yanında pembe bir halka ile live yazısı karşınıza çıkacaktır.
 • Bu pembe halkaya tıklayarak, izlemek istediğiniz canlı yayınları izleyebilirsiniz.

Tüm bu işlemleri uyguladığınızda, TikTok canlı yayınları izleyebilme olanağına sahip olursunuz.

Oku

TikTok İzleyicileri Nasıl Bağış Yapabilir?

TikTok İzleyicileri Nasıl Bağış Yapabilir?

TikTok izleyicileri, bir TikTok kullanıcısına bağış yapmak istiyorlarsa kendi hesaplarında yeteri kadar jetonun olması gerekmektedir. Eğer hesaplarında yeteri kadar jeton bulunmazsa, kredi kartı yada banka hesapları ile işlem yapmaları gerekir. Hesabınızda jeton olmadığı durumlarda satın alma işlemi için aşağıdaki adımları sırasıyla gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

 • TikTok uygulamasının altında bulunan seçeneklerden “ben” seçeneğini tıklamalısınız.,
 • Ardından karşınıza çıkan ekranda üst köşede bulunan üç nokta simgesine tıklamanız gerekir.
 • Bu kısımdan bakiye seçeneğini tıklamalısınız.
 • Açılır pencerede altın bakiyenin sıfır olduğu görülecektir. Yan tarafta bulunan bakiye yükle seçeneğini tıklayarak jeton satın alabilirsiniz.

TikTok jeton fiyatları ise;

 • 65 jetonu 6,99 TL’ye satın alabilirsiniz.
 • 330 jetonu 34,99 TL’ye satın alabilirsiniz.
 • 1321 jetonu 134,99 TL’ye satın alabilirsiniz.
 • 3303 jetonu 349,99 TL’ye satın alabilirsiniz.
 • 6607 jetonu 699,99 TL’ye satın alabilirsiniz.

TikTok hesabınıza yukarıdaki işlemi gerçekleştirip jeton satın olarak, istediğiniz kullanıcıya bağış yapabilirsiniz. Bağış yapmak istediğiniz kullanıcının canlı yayınına bağlanmalısınız. Ardından Gül düğmesine tıklamalı ve sağ alt kısımda bulunan hediye kutusu seçeneklerine gelmelisiniz. Buradan istediğiniz hediyeyi gönderebilme olanağına sahip olursunuz.

Tiktok’ta Bağış Yaparken Kullanacağınız Jetonların Bulunduğu TikTok Cüzdan Nedir? Nasıl Açılır?

TikTok’ta bağış yaparken satın aldığınız jetonların bulunduğu TikTok cüzdan uygulamada gizli bir alandır. TikTok cüzdanda gönderdiğiniz tüm bağışlar ve jetonlara karşılık gelen fiyatlar gözükmektedir. TikTok uygulamasında cüzdanı açmak istiyor ve nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız, yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

 • Öncelikle TikTok uygulamasına giriş yapmalısınız.
 • Daha sonra profilinize girin ve sağ üst köşedeki üç noktaya tıklayın.
 • Ardından cüzdan bölümünü görebilirsiniz. Bu kısmından jetonlar ve satın alma konusunda bilgilere ulaşabilirsiniz.

TikTok’ta Bağış Yaparken Kullanacağınız Jetonların Satın Alma Hatası Nedir?

TikTok’ta bağış yapmak için jeton sahibi olmanız gerektiğini ve nasıl sahip olabileceğiniz yukarıdaki yazımızda bahsetmiştik. Ancak bazen kullanıcılar hesaplarında bağış yapmak için kullanacakları jetonları satın alırken sorun yaşayabiliyorlar. TikTok jeton satın alma hatası ile karşılaşanlar aşağıdaki sorunlardan dolayı bu işlemi gerçekleştiremezler.

 • Ağ bağlantınızda oluşan bir sorun kaynaklı olabilir. Jeton satın alma işlemi esnasında internet bağlantınız zayıf ve o an kopmuş olabilir.
 • Jeton satın alma işlemini tam olarak gerçekleştirmemiş olmanız bu hatayı almanıza neden olabilir. Bu işlemi gerçekleştirirken düzgün bir şekilde tamamladığınızdan emin olmalısınız.
 • Jeton satın alma da kullandığınız kredi kartınız ya da banka kartınız e-ticaret ve uluslararası ödemelere kapalı olabilir.

TikTok’ta Yapılan Bağışların Fiyatları Nedir?

TikTok canlı yayınları izleyerek kullanıcılara bağış yapmak istiyorsanız, TikTok’ta yapılan bağışların fiyatlarının ne olduğunu merak edebilirsiniz. Sizlere bu yazımızda yapabileceğiniz bazı bağışların fiyatları hakkında bilgiler vereceğiz.

 • İnanılmaz 19 jeton, 1,81 TL’dir.
 • Çiçekler 49 jeton, 4,68 TL’dir.
 • Altın madeni 1000 jeton, 95,57 TL’dir.
 • Gerdanlık 400 jeton, 38,22 TL’dir.
 • Gül 1 jeton, 0,95 TL’dir.
 • Çay 50 jeton, 4,77 TL’dir.
 • Unicorn 5000 jeton, 477,85 TL’dir.
 • Jet uçağı 6000 jeton, 573,42 TL’dir.
 • Altın spor araba 29.999 jeton, 2.867 TL’dir.
Oku

Instagram’da Influencer Olmanın Avantajları Nelerdir?

Instagram’da Influencer Olmanın Avantajları Nelerdir?

Instagram’da Influencer olmak özellikle Z kuşağının olmazsa olmaz bir hayalidir. Bu hayal neticesinde ise Influencer olmak bir meslek tercihi haline gelmiştir. Uzun emekler karşılığında bir Instagram Influencerı olduktan sonra avantajlı yeni medya ününden siz de faydalanacaksınız. Peki, nedir bu avantajlar? Yazımızın devamında popüler kültüre hitap etmenin avantajlarından bahsedeceğiz.

Instagram Influencerı Nasıl Olunur?

Instagram günden güne kendi sanal dünyasının geliştirdikçe yeni meslek dalları ve pazarlama stratejileri ortaya çıkarmıştır. Pazarlama kuramlarını baştan sona değiştiren Instagram’ın sanal dünyası sayesinde Influencer olmak bir hayal haline gelmiştir. İnsanlar tıpkı televizyonun sihirli dünyasına kapıldıkları gibi Instagram’ın getirdiği kolay ve özgür yaşamı merak etmeye başlamıştır. Ancak Instagram’da popüler olup, kolayca Influencer olamazsınız. Bunun için büyük bir emek göstermelisiniz. Instagram’da Influencer olmak için yapmanız gerekenler;

 • Kaliteli bir içerik paylaşımız olmak zorundadır
 • Kaliteli bir takipçi kitlenizin olması gerekir
 • Bot takipçi kitleniz olmamalıdır
 • Günlük en az 2- 3 gönderi paylaşımı yapmanız zorunludur
 • Takipçileriniz ile zaman zaman soru- cevap etkinliği düzenlemelisiniz
 • Takipçilerinizin direct mesajlarına düzenli kontrol sağlamalısınız ve gerektiğinde iletişim kurmalısınız
 • Takipçilerinizin hoşuna gitmeyecek paylaşımlardan kaçınmalısınız
 • Özellikle popüler gündemi takip ederek, gündemden düşmemelisiniz
 • Sürekli öğrenmeye ve yeniliğe açık olmalısınız

Tüm bunları yaptıktan sonra emeklerinizin karşılığını elbette Instagram takipçileriniz size verecektir.

Instagram Influencer’ı Olduktan Sonra Marka İş Birliği Nasıl Yaparsınız?

Instagram’da yeterince popüler olduktan sonra markalar sizinle iletişime geçmek isteyecektir. Bunun için Instagram kullanıcı profilinizin biyografi bölümünü kurumsal bir şekilde düzenlemelisiniz. Kurumsal kimlik kazanmanız büyük markalar çalışma imkanı yaratacaktır. Markalara kendi içeriklerinizi oluşturma aşamanızı bir portfolyo halinde sunmalısınız. Bu aşamada markalar sizi profesyonel yaklaşımınız için takdir edecek ve sizinle iş birliği yapacaktır. Sıradan bir Instagram Influencer’ı olmadığınızı kanıtladıktan sonra tüm markalar sizinle iletişime geçecek. Bu aşamada bir özel e-mail adresi kurmanız reklam dünyasında yer almanız için oldukça önemlidir. Bu e-mail adresini doğru bir şekilde takip etmelisiniz ki sizinle iletişim kurmak isteyen markalara karşı mahcup olmayınız.

Instagram Influencer’ı Olmanın Faydaları

Instagram üzerinden para kazanmak ve bunu sabit bir gelir haline getirmek son derece önemlidir. Sabit gelirinizi bu şekilde oluşturmanız sizin bir profesyonel olduğunuzu gösterir. Profesyonel dijital pazarlama yoluna adım atmanız daha büyük markalarla çalışmanıza sebep olacak ve hayalini kurduğunuz yeni medya üzerinde ününüze ün katacaksınız.

Büyük Markalar ile Çalışmak Bir Influencer’e Ne Kazandırır?

Büyük markalar yalnızca profesyonel ve bilinen Instagram fenomenleri ile çalışır. Bilinen Instagram fenomenleri ile çalışmak bu markaların dürüstlüğünün göstergesidir. Dürüst markalar da yalnızca dürüst fenomenler ile çalışır ve bu da kullanıcı hesabınızın tüm Instagram’da güvenilirliğini arttırır. Sosyal medyada gücünüzü düzenli ve profesyonel olarak gösterdiğiniz zaman büyük markalar sizinle sürekli çalışacaktır.

Oku

TikTok’ta Popüler Olmak İçin Neler Yapabilirsiniz? Reklam İş Birliği İmkanları Var Mıdır?

TikTok’ta Popüler Olmak İçin Neler Yapabilirsiniz? Reklam İş Birliği İmkanları Var Mıdır?

TikTok sosyal medya kullanım oranı olarak Türkiye’de ortalama internet kullanıcıları arasında hızla yayılmıştır. Genellikle 14 – 40 yaş grubuna hitap eden TikTok kullanıcılarını çeşitli yönden mutlu etmektedir. Her yaş grubu için farklı içerikler üreterek popüler olmak istediğiniz alanda yükselebilirsiniz. Peki, TikTok sosyal medya platformunda popüler olmak için neler yapabilirsiniz? Yazımızın devamında bunun için size çeşitli detaylar paylaşacağız. İşte o detaylar.

Sevdiğiniz Şarkılar ile Sevdiklerinizle Düet Video Çekimi Yapın!

TikTok yeni nesil radyo top müzik listelerini etkilemeye başlamıştır. Burada bir video akımının arkasında yer alan bir şarkı kısa zaman içinde hit listeye girmektedir. Hit listeler oluşturmanın en faydalı sonucu ise çağı takip eden bir takipçi kitlesine hitap etmektir. Hit şarkılar ile videolarınızı süsleyebilir ve videolarınıza çeşitli düetler yaparak izleyici sayınıza izleyici katabilirsiniz.

Videolarınızı Profesyonelce Editleyin!

Videolarınızı profesyonel bir şekilde editledikten sonra takipçi kitleniz size daha çok özen gösterecektir. Siz işinizi en iyi şekilde yaparsanız, daha fazla takipçi ve daha fazla izleyici kazanırsınız. Kullanıcılar arasında işinizi profesyonel bir şekilde yaptığınız için de önerilir ve kazanımlarınız artış sağlar. En iyi video filtrelerini kullanarak dikkat çekici bir TikTok profili sağlayabilirsiniz.

Canlı Yayın Açtığınızda Her Bağış İçin Bir Farklılık Sağlayın!

Canlı yayınlarınızı diğer kullanıcılar arasından farklı bir noktaya taşımak istiyorsanız, kendi hesabınızda açtığınız canlı yayınınıza bir çeşitlilik getirmek yararınıza olacaktır. Bu çeşitlilik ise size bağış yapmak isteyen izleyicilere hediye vb. gibi olmalıdır. Örneğin, size bir hediye verecek bağışçınıza siz de iyi bir dilekte bulunursanız o anda bu bir farklılık yaratacaktır. Farklı seçenekler için bazı örnekler;

 • İzleyicilerinize her bağış için bir kitap cümlesi okuyun
 • İzleyicilerinize her bağışta bir çekiliş hakkı tanıyın
 • İzleyicilerinizin size yapacağı her bağış için siz de bir ağaç bağışında bulunun
 • İzleyicilerinizin yapacağı her bağışa özel siz de onlara bi kartpostal hediye edin

TikTok’ta Reklam İş Birliği Yapabilir Misiniz?

TikTok kullanıcı hesabınız için farklı bir reklam iş birliği yapabilirsiniz. Bu iş birlikleri ile anlaştığınız markalar arasında bir anlaşma sağlayabilirsiniz. Anlaşmalar arasında çekeceğiniz videonun arkasında ekleyeceğiniz şarkı markanın reklam jingle seçeneği olabilir ya da markanın klasikleşmiş bir şarkısı olabilir. Ancak siz medyada yerinizi farklı bir şekilde almak istiyorsanız videonuzu çeşitli popüler şarkılarla süsleyerek oldukça hit bir reklam iş birliği yapabilirsiniz. Bir markanın reklamını bu şekilde yapmanız sizin gelecekteki popülaritenizi ve TikTok reklamcılığınızı etkileyerek yeni bir kariyer yaratacaktır. Örneğin, TikTok’ta yeni bir video akımı yaratarak reklam iş birliği yapabilirsiniz ve o markayı viralleştirirsiniz. Kitlenize uygun bir TikTok video akımı yaratmanız sizin işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Bu şekilde para kazanarak sosyal medyada yerinizi güçlendirebilirsiniz.

Oku

SMM Panel Nedir

Smm Nedir?

Son zamanlarda sıklıkla karşılaştığımız bir terim olan smm, social media marketing kelimelerinin baş harflerinden meydana gelmekte olup Türkçe'ye Sosyal Medya Pazarlama olarak geçmiştir. Temel amacı şirketlerin, markaların veya fenomenlerin sosyal medya üzerindeki etki değerini ve hedef kitle ile olan etkileşim ve iletişiminin arttırılmasına yardımcı olacak çalışmalardır.

Smm Panel Nedir?

Smm panel sosyal medya hesaplarına, görüntülenme, abone, beğeni, takipçi gibi etkileşim sağlamanın en hızlı ve kolay yoludur. Sosyal medya pazarlama paneli kısaca, bir ücret karşılığında sosyal medyada popülerlik sunan hizmetlerdir. Hizmet sadece instagram ile sınırlı olmayıp, Youtube, Facebook, Twitter gibi geniş kullanıcı ağına sahip tüm platformlarda kullanılabilir. Smm Panel toptancı mantığı ile çalışan platformlardır. Birden çok servis sağlayıcıdan uygun fiyata satın alınabilen takipçi, beğeni gibi etkileşimleri, kendi panelimiz üzerinden kar payı koyularak satışı yapılabilir.

Smm Panele Nasıl Sahip Olurum?

Zümrüt Medya üzerinden kolayca bir smm panele sahip olabilirsiniz. Smm panellerde bulunması gereken en önemli özelliklerin başında gelişmiş APİ çekme özelliği gelmektedir. Bu özellik sayesinde istediğiniz sağlayıcı üzerine kar oranı belirlemeniz yeterli olacaktır. Sağlayıcı üzerinden servisleri ve fiyatları otomatik olarak çekerek farklı sağlayıcıları devamlı kontrol etmenize gerek kalmaz. Sağlayıcının yaptığı fiyat artışı otomatik olarak panelinize yansır. Api özelliğinin sağladığı diğer bir özellik ise müşteri taleplerinin otomatik olarak yerine getirilmesidir. Bu sayede panelde olmadığınız durumlarda bile paneliniz hizmet vermeye devam eder. Böylelikle 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet verebilirsiniz.

Panelde bulunan diğer önemli bir özellikte drip-feed özelliğidir. Bu özellik sayesinde gösterim, beğeni ve takipçi gibi etkileşimler hesaba birden yansıtılmayarak hesaplara zaman içerisinde yansıtılır. Bu sayede organik bir artış görünümü ortaya çıkar. Firmamızdan satın alacağınız panel ile yurt içi ve yurt dışı ödeme yöntemleri ile tahsilat yapabilirsiniz. Ayrıca hizmet sağlayıcının yurt dışı kaynaklı olması ve fiyatlarının yabancı para biriminde olması herhangi bir soruna yol açmaz. Hangi para biriminde olursa olsun tutarlar kendi müşterilerinize Türk Lirası olarak yansıtılır. Böyle bir durumda kuru kendiniz belirleyebileceğiniz gibi, otomatik döviz kuru çeviricisini de kullanabilirsiniz.

Oku

Neden Takipçi Satın Almalıyım?

Günlük yaşantımız ile sosyal medya iç içe geçmiş durumda, milyonlarca insan Instagram, Twitter ve Facebook gibi platformlarda aktif olarak paylaşımlarını sürdürmektedir.
Sosyal medya sitelerine her gün bir yenisi eklense de son günlerin en popüler platformu açık ara Instagram’dır. Eğer Instagram profilinizde hiç takipçi yoksa fotoğraf ya da video paylaşmamızın da bir anlamı olmuyor.
opmedya.com yılların deneyimiyle size bu konuda dilediğiniz zaman yardımcı olmak için hazır.

Oku

SEO’da İtibar Yönetimi : 6 Gelişmiş Taktik

#1: Doğru Sosyal Profili Doğru Yollarla Oluşturmak

Pek çok itibar yönetim alanında yapılan büyük hata sosyal profilleri düzinelerce ya da yüzlerce siteye kaydettirmek ve en yüksek sıralamaya ulaşacağını umarak pek çok bağlantı vermektir. Bu bağlantılar, istenileni sağlamak yerine sıklıkla daha büyük bir etki ile birkaç güçlü profilde birleşebildiği için, yapılan işlem, stratejinin etkinliğini azaltmaktadır. Önerdiğimiz genel siteler (profil etkinliğine göre sıralı bir şekilde) aşağıdakilerdir :

 1. Twitter
 2. LinkedIn
 3. YouTube
 4. Flickr
 5. Facebook

Başka bir büyük hata da sadece profil oluşturarak sıralamanın en üstüne çıkacağını varsaymaktır. Deneyimlerimize göre site içinde yoğun bir şekilde katılım sağlamak (örneğin, Flickr’da pek çok fotoğraf yüklemek, çok arkadaş edinmek, fotoğraflarınıza yorum almak, gibi..) o profillere dış bağlantı kazandırmaya yardımcı olmaktan daha değerli olabilir. Bu yüzden DeviantArt, Quora, Armor Games gibi topluluklarda ya da bunun gibi niş sosyal sitelerde eğer hırslı ve aktifseniz, bütün bunlar sosyal medya dünyasının önde gelenlerinden bile önemli olabilir. Yeter ki düzenli ve güvenilir katılım sağlansın.

Sosyal profillerle ilgili hatırlanması gereken bazı ek kurallar aşağıdaki gibidir.

 • Profillerinizi doğru bir şekilde isimlendirin. Eğer mümkünse rumuz kullanmadan, tam adınız ve soyadınızdan (ya da markanız) oluşan tek bir kelime ile ya da arada tire kullanarak yapabilirsiniz.
 • Profilleri tamamen doldurun- fotoğraflar, biyografi, videolar, bağlantılar, konular, etiketler- Platformun sunduğu her şeyden sonuna kadar faydalanın.
 • Adres defterinizden ya da sosyal medya hesabınızdaki bağlantılarınızdan (herbir platformdaki arkadaşlarınızı takip edin, bağlantı kurun) yararlanın.
 • Ayrıca, her platformda yeni bağlantılar kurun. OSE’nin en üst sayfa sekmesini kullanarak sosyal medyada en çok bağlantı kurulan URL’leri bulun ve bunlarla ilgili yorum yapıp yapamadığınıza, bağlanıp bağlanamadığınıza ya da profilinizi bu sayfalarla ilişkilendirip ilişkilendiremediğinize bakın.
 • Alakalı olma konusunu atlamayın.- Eğer sayfa doğal görünmüyor ve anahtar kelimelerle şişirilmiş duruyorsa, sitenin yöneticisinin profilinize erişim yasağı koyması, güvenilir bir şekilde siteye katılamama, diğer insanlarla, markalarla ve içerikle bağlantı kuramama gibi risklere sebep olabilirsiniz.

Hayatta her şeyde olduğu gibi burada da ‘iyi olan herşeyin bir bedeli var’. Sosyal medya profilinize yatırım yaparsanız, kontrol edilebilir ön-sayfa sıralaması ile ödüllendirilirsiniz.

#2: İçinde Bağlantıları Bulunan Global bir Biyografi Hazırlayın

Siz ya da şirketiniz basında, medyada, etkinliklerde görünüyor ya da web üzerinde anılıyor ve referans gösteriliyorsanız, o zaman sizinle ilgili her zaman yayıncı tarafından talep edilen şablon (stock) bir biyografi (‘bio’) ya da profil vardır. Bu şablon paragraf ilgili ve uygun bir yolla yapıldığında sizin için  web üzerindeki pek çok sayfanıza bağlantı vermeniz için bulunmaz bir fırsattır. Örneğin, diyelimki etkinliklerde/medyada sponsor, katılımcı olduğumuzda ya da bahsimiz geçtiğinde kullanılmak üzere ‘WebSEO’ adında bir profil oluşturacağız. O zaman şöyle bir şeyle başlardık:

WebSEO İstanbul’da yazılım hayatına başlayan SEO’nun (Arama Motoru Optimizasyonu) tüm pazardakiler için kolay ve ulaşılabilir olması için çalışan bir şirkettir. Şirketin popüler bloğu ‘popular SEO blog’ bir günde 80 bin abonesine hizmet verirken, WebSEO twitter ve Facebook hesapları sosyal medyada binlerce kişiyle etkileşim halindedir. WebSEO ile ilgili daha fazlası için ‘sermaye+Crunchbase üzerinden yatırım’ ve ‘LinkedIn’deki iş ilaniarı’ bağlantılarına tıklayınız.

Web üzerinden kontrol ettiğimiz sayfalara, metin içinde yerleştirdiğimiz uygun ve yerinde hatırlatmalarla ne kadar çok bağlantı verdiğimizi fark etmişsinizdir. Bu şirketler için oldukça akla yatkın bir yöntem olarak durmaktadır, ama aslında bireyler için iş ve özel hayatlarında gittikleri heryerde onları takip eden şablonlarla daha da etkilidir. Bunları basına gönderirken, reklamını yaptığınız yerlerde ya da sponsor olduğunuz/katıldığınız etkinliklerde de bu bağlantıların eklendiğinden emin olun. Zamanınızın yarısından fazlasında bunların doğru çalıştığından emin olmak için hatırlatıcı e-posta göndermeniz gerekecektir.

#3: Konuşma, Yatırım, Bağış ve Kiralama

Bu dört taktik markanızın/biyografinizin/bağlantılarınızın web üzerinde yayılması için en etkili yöntemler. Etkinliklerde konuşmanın bir maliyeti yoktur (seyahat dışında), burada kendinizin ve markanızın promosyonu yapıyorsunuz ve neredeyse her zaman eklenen bağlantılarla biyografinize yüksek bir kalite getiriyorsunuz. Şirketlere yatırım yapmak, ticari olmayan kuruluşlara ya da bireylere bağışta bulunmak benzer şekilde etkili bir yöntem olup, yapacağınız masrafa değer (seyahat, powerpoint). Bunların az bir miktarı bile etkili sayfalarda, basın bültenlerinde, medya makalelerinde yer almanıza, tanınmanıza ve bağlantılarınızın (link) artmasına yol açacaktır.

Kiralama kendine özgüdür, çünkü reklamlar çoğu zaman geçicidir. Bununla birlikte, iş ilanlarıyla ile ilgili pek çok kaynak düzenli olarak ya da aralıklarla iş ilanı verdiğiniz sürece kalıcı bir profili koruyacaktır. Eğer sadece kendi sitenizde ya da Craiglist’de (reklamların çok hızlı görünüp kaybolduğu) yayınlıyorsanız, bu işi yaparken kendi şirket/kişisel biyografiniz de dahil başka hizmetlerden yararlanmayı da göz ardı etmeyin. Sadece aracı pozisyonu ya da rolü bile düşünüyor olsanız, bunların çok olumlu etkili sonuçları olabilir (ve takıma ekleyebileceğiniz çok önemli kişiler bulabilirsiniz).

#4: Wikipedia Sayfaları & Diğer Herkese Açık Sitelerden uzak durun

Wikipedia sayfaları çok etkilidir, doğru mu? Bu da bizi itibar yönetiminde kullanmak üzere kendimiz ve şirketimiz ile ilgili bu sitede profil/sayfa oluşturmamızın akıllıca olduğu sonucuna götürür, öyle mi? Hayır.

İtibar yönetiminin ilk kuralı -tamamen kendi kontrol ettiğiniz sayfalarda görünün. Eğer başka insanlar yorum bırakabiliyor, yazdıklarınızı/içeriklerinizi değiştirebiliyor, ilave referans ekleyebiliyor ya da yaptığınız işi editörel olarak reddediyorlarsa, hiç bulaşmayın.

#5: Alternatif bir Blog Oluşturun

Bloglar doğal olarak bir sürü bağlantı ve dış referans çekerler, bu da pek çok SEO itibar yönetim sisteminin neden adsoyad.com ya da markaisimblog.com gibi isimlerle kayıt olmanın ve bunları profesyonel ya da kişisel blog olarak kullanımını önermesinin sebebi olabilir. Sıklıkla görmediğimiz ama çalışırken gözlemlediğim bir şey ise benzer sistemi kullanan farklı konularda alternatif bloglar oluşturmak.

Örneğin diyelim ki, ben “Rand Fishkin” ismini kontrol etmek istiyoruz. O zaman sadece “randfishkin.com” adresinde bir blog açmakla kalmayıp aynı zamanda da “randfishkincooks.com” adresindeki gibi bir yemek veya aynı mantıkla oluşturulan web adreslerinde spor ya da seyahat bloğu başlatmayı düşünebilirim. Evet bunu başlatmak için çalışma, gerçek içerik oluşturma ve yeni domain için bir web profili yaratmak gerekecektir, ama bunu zaten daha önce yaptığım ve sevdiğim şeylere bağlayabilirsem, geri dönüşleri çok hızlı ve  tatminkar olacaktır.

#6: Sosyal Profiller için Düşük Kaliteli bağlantılardan Yüksek Kaliteli Kendi kendini Yöneten Domain’lere Geçiş

Asla kötü bağlantı almanızı öneremeyiz, ama eğer almanız gerekiyorsa ya da kontrol ettiğiniz kalitesinden şüphe ettiğiniz başka bağlantılarınız varsa ya da arama motorlarının düşük değer vereceğini ve manipülatif olacağını düşünüyorsanız, bunları yeni kayıt olduğunuz domainlerle ya da sahip olduğunuz sitelerle ilişkilendirmeyin. Bunun yerine, bunları güçlü, oluşturduğunuz yüksek güvenlikli sosyal profil sayfalarına yönlendirin ve sayılıp/sayılmayacaklarına bırakın arama motoru karar versin.

Eğer arama motorlarının gözüyle kalitesinden ve sıralamasından şüphe edilen eskimiş, ihmal edilmiş siteleriniz varsa, bunları kendi profilinize ilişkilendirmeden önce başka sosyal profil sayfalarına (ve URL sıralaması üzerindeki etkisini gözlemleyip/test edebilirsiniz) ilişkilendirerek bunları test etmeyi deneyebilirisiniz. Pişman olmak yerine güvende olmak daha iyidir, daha önce agresif SEO’ların, sosyal profillerle ilişkilendirmede  çok ileri gitmesiyle arama motoru tarafından cezalandırılan ya da site yöneticisi tarafından kaldırılan profillerin bulunduğu ve saatler ve günler süren tüm emeklerin heba olduğu çok sayıda durum yaşandı.

Peki ya sizin paylaşacağınız online itibar yönetimi taktikleriniz var mı? Yorumlarda belirtebilirsiniz

Oku

Sesli Arama Dijital Pazarlamayı Nasıl Etkiliyor?

İnternet, toplumdaki yerini günlük yaşamın en önemli şeylerinden biri haline getirdi. İnternetin büyüklüğünün mucizesi, arama motorlarının inanılmaz teknolojisi tarafından sağlanmaktadır. Arama motorlarında, SEO’nun ortaya çıkmasıyla birlikte ilk sayfa ve en üstte yer alma dinamikleri değişmiştir ve değişmeye de devam ediyor.

Anahtar kelime ile aramaların yanı sıra günümüzde artık sesli aramalar da yapılmaya başlanmıştır. Ses tanıma yazılımı, yeni bir şey değildir. 1952’den beri birçok uygulama ve kullanımı olmuştur. Şu anda ise en yaygını büyük şirketlerin müşteriye yardımcı olmak için kullandıkları ses alıcısı işlevidir.

İnsanlar sesli aramayı düşündüklerinde akla hitap eden şey akıllı telefon devi İPhone ve Siri’dir. Bir çalışmaya göre, 2017 yılında çok fazla sayıda Amerikalı en az ayda bir kere ses ile cihazlarını aktive etmiştir. Bu, pazarlama açısından artık gündemde olan bir arama yöntemi haline gelmiştir.

İnsanlar Sesli Aramayı Neden Kullanıyor                 

Sesli arama, internette aramanın neyle ilgili olduğunu eşleştirmek veya geliştirmek zorunda olduğu için bir ilerlemedir. Bu, kullanımlarının Google’ın yetenekleri ile uyumlu olduğundan emin olmak için büyük miktarda çaba harcandığı anlamına geliyor.

Çevrimiçi alışveriş hayatımızın büyük bir parçasıdır ve bu da ses alıcısının kullanıcının gereksinimlerini karşılamak zorunda olduğu yerdir. İngiltere’de 2017 yılında sadece tüm satın alımların %18’i çevrimiçi hale getirilmiştir. Bu da her türlü alışveriş talebinin sesli asistanlara entegre edildiği anlamına gelmektedir. Bunun üzerine de çalışmalar devam ediyor.

Google tüm sesli arama sorgularının %65’inin artık konuşma dilinde sunulduğunu bildirdi. Bu yüzden insanlar artık ‘internet üzerinden pazarlama tavsiyesi’ istemiyorlar, bunun yerine ‘internetten pazarlama tavsiyesi almak için en uygun yer neresi?’ diye soruyorlar.

İşletmelerin SEO taktikleri bunu dikkate almalı ve işinizin aranabileceği tüm farklı yolları düşünmesi gerekir. Sadece anahtar kelimeler değil, anahtar kelimelerin kullanıldığı arama yolları iyi bir şekilde tespit edilmelidir.

Bu Dijital Pazarlama İçin Ne Anlama Geliyor?

Birçokları için cevap sesli aramanın bizi nereye götüreceği konusunda gerçek anlamda bilinmemektedir. Yeniden ele alabileceğimiz bir şey, şu anki pazar alanını bozacak olmasıdır. Her şey SEO ve UX optimizasyonu etrafında toplanmış ama bazı durumlarda bunların modası geçebilecek gibi görünüyor. Bu yüzden Amazon Echo, Google Home ve diğer sesli asistanların geri kalanı üzerinde çalışmalar devam ediyor.

Cihazların sorgulara yalnızca birkaç tane cevap vereceği bir gelecekte web’teki sıralama ve yerleştirme tamamen değişecek. Şirketinizin alakalı aramalarda görünmesini nasıl sağlayabilirsiniz? Şirketler ‘Google Advoice’ gelecekte sponsorlu arama sonuçlarına sahip olabilecekler mi? Bu soruların yanıtları henüz bilinmiyor ama İnternet kullanımı değişim hikayesi sürekli güncelleniyor. Sizler de bu pazarlama yenilikleri üzerinde sürekli çalışmalı ve araştırmalısınız.

Oku

Tavsiye Ettiğimiz 14 Sosyal Medya Blogu

social-media-for-seo

Önünüzde birçok seçenek var ancak hangisini seçeceğiniz konusunda hiç kararsızlık yaşadınız mı? Pazarlama ve sosyal medya konuları hakkında içeriklerin bulunduğu blogları keşfetmeyi denediyseniz kararsızlık hissi size tanıdık gelebilir. Yaşadığınız kararsızlığın sebebi, internet dünyasının bir okyanus gibi büyük olmasından kaynaklanmaktadır. Bu bağlamda, hangi içeriklerden bilgi edinmeye başlamanız gerektiğini düşünme aşamasından icraat aşamasına geçiş yapamamış olmanız son derece normal bir durum. Buradan hareketle,   okunabilecek birçok makale ile karşılaştığınızda nereden başlayacağınızı bilememek  son derece olağan. Yeni bir sosyal medya pazarlamacısı veya iyi ve deneyimli bir profesyonel olsanız da mevcut bilgi kaynakları gözünüze olduğundan daha büyük gelebilir.

Kendi iş alanında, başkaları tarafından “otoriter” olarak görülmesini sağlayan yeteneklerini ve bilgilerini paylaşmaya istekli  sosyal medya uzmanlarının sayısı her geçen gün artıyor. Bu nedenle, mutlaka okumanız gerektiğini düşündüğümüz on dört bilgi kaynağını sizler için listeledik. Listelemiş olduğumuz sosyal medya blogları, kendi pazarlama stratejilerinizi geliştirmenize ve bu iş alanında kullanmanız gereken bazı temel sosyal medya tekniklerini anlamanıza ve öğrenmenize yardımcı olabilir. Periscope rehberleri, Pinterest satış teknikleri, Instagram’ın en iyi uygulamaları gibi işinizi kolaylaştıracak içerikleri, listemizde bulabilirsiniz.

Tavsiye Ettiğimiz 14 Sosyal Medya Blogu

 1. Danny Brown

Danny-Brown1
Danny Brown’un sitesi, sosyal medya konusunda ipuçları ve püf noktaları veren bir site değil. Bu site, sizin sosyal medyada daha iyi yerlere gelebilmenizi sağlayacak ipuçları ve püf noktalarını sizlere anlatmak yerine, sosyal medya ve pazarlama kavramlarının ne anlama geldiğine dair derin analizler içeren bir blog.

 

 1. Socialmouths

Socialmouths
Francisco Rosales; “bloglama, sosyal medya, web trafiği, içerik pazarlaması, dönüşüm ve e-posta pazarlaması” adı altında sosyal medya uzmanlarının bilmesi gereken beş önemli konuyu, ücretsiz bir şekilde tavsiyeler halinde internet kullanıcılarına anlatmak adına bir rehber olarak SocialMouths sitesini kurdu.

Francisco Rosales gibi başarılı bir girişimcinin sitesi olan Socialmouths, otoriteler tarafından 2010-2014 yılları arasında en iyi sosyal medya sitesi seçildi. Ayrıca bu blog, bu başarısının yanında bir de Cision isimli kuruluşun “en iyi 50 içerik pazarlayıcısı” listesinde yer almaktadır.

Rosales, kendi içeriğiyle birlikte Twitter’daki en iyi sosyal medya uzmanlarından biri olarak gördüğümüz Peg Fitzpatrick gibi bazı uzmanlardan mesajlar yayınlıyor.

 1. Pamorama

Pamorama
Pamorama’nın amacı, internet dünyasındaki bilgilerin kullanıcılara aktarımı sağlamaktır, tıpkı yazar Pam Dyer’ın yaptığı gibi. Pam Dyer’ın görevi, bir sosyal medya stratejisti olarak, binlerce kişiye ve şirketlere, sosyal ağlar aracılığıyla sosyal medya hakkındaki önemli bilgileri ulaştırmak, bu bilgileri yönetmek ve bu bilgilerin işlevselliğinin ölçülmesi adına yardım etmek.

Pam Dyer, kendi tecrübelerinin ışığında “işletmelerin markalarını optimize etmesine, müşteri katılım oranlarını artırmasına ve sosyal medya kanallarıyla beraber içerik pazarlama programlarını kullanarak satışlarını artırmasına yardımcı olmaktadır.

 

 1. Jenn Herman

Jenn-Herman
Jenn Herman, – bize göre – Twitter üzerinden takip edilmesi gereken 15 sosyal medya uzmanlarından birisidir. Jenn’in blogu, Jenn’s Trend, Jenn’in sosyal medya pazarında dünyaca tanınmış bir uzman haline gelmesine ve Instagram’a odaklanmasına yardımcı oldu.

 

 1. Rebekah Radice

Rebekah-Radice
Rebekah Radice’in ödüllü sosyal medya blogu, sosyal pazarlamanın üç alanını değiştirmeyi amaçlıyor: Algılama, yürütme ve kârlılık. Radice’in uzmanlık alanları; marka bilinci oluşturma, sosyal medya, içerik pazarlaması ve kolay okunabilir içerik oluşturmak.

 

 1. Jon Loomer

Jon-Loomer
Jon Loomer, iyi bir dijital pazarlama uzmanı ve iyi bir girişimci olmasının yanı sıra, Facebook üzerinde çalışmalar yapan en iyi sosyal medya blog yazarıdır. Loomer, sosyal medya blogu aracılığıyla işletmelere ve markalara “bilgilendirici ve ayrıntılı mesajlar aracılığıyla sosyal medya ile fark yaratmalarına” yardımcı olmayı amaçlıyor.

 

 1. Convince and Convert

Jay-Baer
En İyiler” isimli listemizde yer alan sosyal medya uzmanlarından biri olan Jay Baer tarafından 2008 yılında kurulan Convince and Convert, dijital pazarlama alanlarındaki şirketlere uzman danışmanlar sağlayan bir şirkettir.

Convince and Convert şirketinin uzmanları, şirketin ödüllü sosyal medya blogunda, içerik pazarlamacılığı konusundaki fikirlerini ve bilgilerini, ziyaretçileriyle paylaşmaktadır.

Bu sitenin yazarları, pazarlama alanıyla ilgili yeni haberleri ve yeni raporları, hem internet dünyasının yeni pazarlamacıları adına hem de bu konuda deneyimli profesyoneller adına yararlı bir içerik haline dönüştürerek onlara bilgi dolu içerikler üretmektedirler .

 

 1. {grow}

grow
Mark Schaefer, Businessesgrow.com’un sahibi. Kendisi, sosyal medya blogu {grow} ile birlikte Schaefer Marketing Solutions kuruluşunun işlerini yürütmekte. Sayısız haber yayınında (BBC, CNN, CBS Haberleri ve The New York Times) yer aldı ve çoğu zaman “internet üzerindeki en etkili pazarlama uzmanlarından biri” olarak gösterildi. Businessgrow.com sitesine giriş yaparak; “kariyer hakkında tavsiyeler, sosyal medyada etkili olma yöntemleri ve ilham yöntemiyle içerik oluşturma”  gibi çeşitli alanlarla ilgili işinize yarayacak makaleler bulabilirsiniz.

Pazarlama ile ilgili içeriklerin ve iş kitaplarının bolluğu yüzünden her birine vakit ayıramayacağınızı biliyoruz. Bu yüzden bu konu hakkında bir uzmanın görüşünü almalısınız.

 1. Ohsopinteresting

Ohsopinteresting
Bazı pazarlamacılar, Pinterest’i niş bir platform olarak değerlendiriyorlar, ancak durum hiç de düşünüldüğü gibi değil. Mashable’ın açıkladığı üzere Pinterest, bir yayınevine organik trafik kazandıran en büyük faktörlerden biri ve sadece Facebook tarafından alt edilebildi. Bu bilgilere dayanarak Cynthia Sanchez, 2012’de Ohsopinteresting blogunu piyasaya sürdü ve o günden beri Pinterest hakkındaki pazarlama bilgilerini paylaştı. Ohsopinteresting sitesi üzerinden ulaşılabilen bilgiler, şirketler ve markalar tarafından kullanılmaktadır. Bu bilgileri kullanan şirketler ve markalar, pazarlama stratejilerinde Pinterest sistemini kullanmaya devam ediyor.

 

 1. Seth Godin

Seth-Godin
New York’un satış istatistiklerine bağlı olarak New York bölgesinde en çok satış yapan yazar ve girişimci olan Seth Godin, pazarlama ve sosyal medya dünyasında tanınmış bir isimdir. Seth Godin’in blogu, 2009 yılında yayımlanan “AdAge’s Power 150”  listesinde birinci olarak yer aldı ve Seth, o zamandan beri kendi sitesi aracılığıyla birinci sınıf kalitesindeki pazarlama önerilerini paylaşmaya devam etmektedir.

 1. Peg Fitzpatrick

Peg-Fitzpatrick
Tıpkı Jenn Herman gibi Peg Fitzpatrick de bize göre Twitter üzerinden takip edilmesi gereken 15 sosyal medya uzmanlarından birisidir. Fitzpatrick, kısa süre önce, “en iyi sosyal medya sanatçısı” olarak lanse edilen Guy Kawasaki ile birlikte dünya üzerinde en çok satış yapan kitaplardan biri olan “The Art of Social Media” adlı kitabın ortak yazarlığını yaptı.

 

 1. <Pam Moore

Pam-Moore
Pam Moore, sosyal medya ve marka bilinci oluşturma ajansı olan Marketing Nutz’un CEO’su ve kurucusudur. Pam Moore, yazılarında “sosyal yakınlık faktörü” (Social Zoom Factor) kavramından ve sosyal medyanın en iyi kullanım yöntemlerinden bahsetmektedir. Bu konuların yanında kendisinin pazarlama teknikleri hakkındaki konuşmalarını da siteden dinleyebilirsiniz.

 

 1. RazorSocial

RazorSocial
Dünyanın en çok ziyaret edilen sosyal medya bloglarından biri olan RazorSocial, sosyal medya ve içerik pazarlama dünyasındaki araçlar ve pazarlama teknolojileri hakkında bilgiler arıyorsanız sizin için mükemmel bir kaynaktır. RazorSocial’ın kurucusu Ian Cleary tarafından yazılmış yazıların yanı sıra bazı pazarlama uzmanlarının da yazılarına ulaşabilirsiniz. Çevrimiçi pazarlama yapmaktan korkan ya da bu konuda kendine güvenmeyen girişimcilere yardım etmeyi amaçlayan bu site, dünyanın en büyük sitelerinden bir tanesi.

RazorSocial, kategorilere ayrılmış içeriklerden oluşmaktadır. Bu kategorilerden bazıları şunlardır: “Blogging and SEO”, “Social Media Tools”, “Analytics”  ve “Conversion Optimization”. (Bloglamak ve SEO, Sosyal Medya Araçları, Analitik ve Dönüşüm Optimizasyonu).

 1. Socially Sorted

Socially-Sorted
Avustralyalı Donna Moritz, sosyal medya ve görsel pazarlama uzmanı bir kişi ve kendisi bu uzmanlık bilgilerini dünyanın en büyük medya organlarına katkıda bulunmak için paylaşmaktadır (Forbes, Yahoo !, vb.). Kendisinin sosyal medyaya olan tutkusunu blogunda görüp hissedebilirsiniz. Yazarın sahip olduğu bu tutku sayesinde okumak bir zevk teşkil ediyor. Socially Sorted, pazarlama dünyasına yeni bir bakış açısı kazandıracak görsel uyarıcı grafikler ve resimlerle kullanıcılara eşlik ediyor.

 

Ne düşünüyorsunuz? Sizi daha iyi bir sosyal medya pazarlamacısı haline getiren – bu içerikte yer alan kişiler hariç – diğer sosyal medya uzmanlarından söz etmek ister misiniz?

Bugün işe başlayın ve bir sosyal medya uzmanı olma yolundaki yapılması gereken görevleri yerine getirin.

Oku

E-Ticaret Sitelerinde İçerik Pazarlamanın Önemi

Hepimiz E-ticaret sitelerinde içerik pazarlamanın iyi sonuçlar verebilecek bir strateji olduğunu biliyoruz. Dijital dünyadaki farklı segmentler için mükemmel bir seçenek olmasına rağmen, e-ticaret söz konusu olduğunda, içerik tüketiciler üzerinde daha da önemli hale geliyor.
Bugün sizlere başarılı bir içerik pazarlama stratejisinin, e-ticaret sitelerindeki önemini ele alacağım. Gelin hep beraber yakından bakalım.
Keyifli okumalar :)
E-Ticeret sitelerinde içerik pazarlamanın önemi

E-Ticaret Siteleri İçin İçerik Pazarlama

E-ticaret, dijital mağazalar tarafından yapılan ve bunlarla sınırlı olmamak üzere, sanal mağazalar, pazar türü platformlar, sosyal ağlar ve diğerleri gibi ticari araç türüdür.
Bununla birlikte, e-ticaret içerik pazarlama stratejisi de, mağazanıza trafik ve müşterilerinizden daha fazla dönüşüm elde etmeyi amaçlamaktadır.
Çevrim içi içerik pazarlamanızı yönetmek için ürün sayfaları, sosyal medya siteleri, açılış sayfaları, bloglar, inceleme siteleri ve daha pek çok alan vardır. Bu geleneksel pazarlama yönteminden daha zor olsa da, e-ticaret içerik pazarlaması daha ucuzdur ve sonuçta daha büyük bir etki alanına sahiptir.
Uzmanlar tarafından yapılan incelemeler sonucu içerik pazarlaması, aşağıdakiler dahil olmak üzere pazarlama sürecinin önemli faktörleriyle ilgilenir:
· Hedef kitlenin tanımlanması
· Hedefin çevrim içi alışkanlıklarını öğrenmek
· İçerik dağıtma ve oluşturma
Bu etki alanına daha çok hükmedebilmek ve kullanıcının ilgisini daha çok çekebilmek adına birtakım strateji izlememiz gerekmektedir. Bu stratejilere gelin yakından odaklanalım.

Çevrim içi Tüketici Anketleri

Çevrim içi veya çevrimdışı olarak belirli bir ürünü satın almaya karar vermeden önce çoğunlukla tüketici Google ve başka arama motorlarından araştırmasını yapıyor. Bu ücretli ve organik arama yaptığımız sonuçların üzerinden satın alma kararları ve tüketici anketleri oldukça önem arz etmeye devam edecektir.

Tüketicilerin Çevrimiçi Mağazalarına Sadakati

Uygulayabileceğiniz stratejiler ve işinizin sonuçlarını iyileştirmek için her birinin önemi hakkında ayrıntılara başlamadan önce, oldukça açık olan bir şeyi hatırlamak önemlidir. Bunların başında da çevrim içi satın alan tüketicinin sanal mağazasına güvenmesi ilkesi ön plana çıkmaktadır.
Müşterilerine iyi satın alma deneyimi yaşatan markalar,uzun vadede rakiplerine oranla daha sadık müşteri potansiyeli kazanma hakkına sahip oluyor.
Kısacası: e-ticaret dünyasındaki içerik, ürünü tanıtmanın ötesine geçmektedir. Güvenlik getirmesi gerekiyor!
E-Ticaret

Web Sitenize İçerik Tanıtmak için Kişiliğinizi Tanıyın

Muhtemelen hedef kitleniz zaten iyi tanımlanmış ve ürünü kime satmak istediğinizi biliyorsunuz.Bunun için atacağınız adımlar oldukça önemlidir.
Öncelikle potansiyel müşteri adaylarınızı ve müşteriye bakışınızı daha da derinleştirebilir ve onara yönelik çalışmalar yapabilirsiniz. Oradan da alışkanlıklar ve ihtiyaç tanımlarıyla ideal müşterinize karşı alışkanlıklar ve ihtiyaç tanımlarıyla bir adım daha yaklaşmış olursunuz.

Ürünlerin Tanımı

E-ticaret söz konusu olduğunda, malların detaylı açıklanması ve müşteri dikkatinin hedeflenmesiyle birlikte, iki katına çıkarılması gerekir ve bu yüzden çevrim içi mağazanızda tanıtılan ilk stratejisi bununla başlar.
Google’da bir test yapar ve “kısa kollu gömlekler” için arama yaparsanız, aracın en üst konumlarında düzenlenmiş sitelerin çok ayrıntılı açıklamaları olan siteler olduğunu görürsünüz.
Bu şirketlerin yaptığı SEO araçlarını kullanmaktı. Bunlarla birlikte hem açıklamalara hem de ürünlerin görüntülerine anahtar kelimelere yatırım yapmak sizleri bir adım öne taşıyacaktır.

Bloglar

Bir blog oluşturmak organik araştırmada iyi sonuçlar elde etmek için ana stratejidir.
Ürün açıklamalarında olduğu gibi, blogta yayınlanan içeriğin de anahtar kelimeler kullanması gerekir. Böylece Google robotu malzemenin alakalı olduğunu düşünür ve sanal mağazasını daha iyi konumlandırır. Bu da erişim sayısını artıracaktır.
Unutmayın; bu içerikler ideal müşterinizle buluşmalıdır. Bu nedenle, gerçekten sonuç getiren metinler üretmek için tüketicinin analizi çok önemlidir.

Video Pazarlama

Markalar, en sevdikleri ürünleri ve özelliklerini ilgi çekici bir şekilde anlayarak ve analiz etmek üzerine kuruludur.Müşterilerin daha iyi satın alma kararları vermelerine yardımcı olacakları için bu çalışmalara daha çok önem vermelisiniz.
Bundan yararlanarak, ürününüzün çalışmasını, ana özelliklerini ayrıntılı olarak anlatan videolar üretebilir ve günlük kullanımınız için ipuçları verebilirsiniz.
Sonuç olarak; her e-ticaret sitesinin anlatacak bir hikayesi olması gerekiyor.

Oku

Markalı İçerik: Neden Pazarlama Stratejinizde Yer Almalı?

Markalı İçerik, firmaların kendilerini sürekli yeniden keşfetmeleri için oldukça önemlidir. Müşteri tüketim kalıplarındaki ve talep düzeylerindeki değişiklikler, geleneksel pazarlama verimliliğinin geçmişte kaldığını doğrulamaktadır. Dolayısıyla, markalı içerik ve sunduğu avantajlar sizleri başarıya götürecektir.

Gelin bu konuyu daha yakından incelemeye ne dersiniz?

Markalı İçerik Nedir?

Markalı içerik; geleneksel reklamcılık içermeyen pazarlama stratejisidir. Tüketiciye değer katan makaleler, videolar, podcast’ler ve hatta canlı öğeler içerebilir.

Buradaki kilit nokta; tüketicisinin dikkatini çekmek ve içerik yoluyla gerçek katılımı sağlamaktır.

Markalı İçeriğin Temel Avantajları

Daha önce fark etmiş olabileceğiniz gibi, markalı içeriğin iyi bir şekilde uygulanmasının sizlere sağlayabileceği bazı önemli noktalar vardır. Onlardan bazıları şunlardır:

Etkileşimi artırın

Müşterilerinizin duygu ve hassasiyetine hitap eden değerli içerikler üreterek, onlar ile markanız arasında gerçek bir bağ kurabilirsiniz. Bu, sabit müşteri topluluğunuzu ve onların bağlılıklarını artıracaktır.

Böylelikle müşterileriniz sadece ürünleriniz için sizi takip etmekle kalmayacak, onlara ne kadar iyi hissettirdiği konusunda sizleri takip edecektir.

Daha iyi konumlandırma

Kaliteli içerik ürettiğinizde, topluluğunuzun onu paylaşmak istemesine neden olur. Bunun yanında markanızın tanıdıklarından önce savunucuları olacaklar ve size daha fazla meşruiyet kazandıracaklar.

Tüm bu eylemler, markanızın hem dijitalde hem de kamuoyunda konumlandırılmasını çok daha iyi hale getirir. Şüphesiz müşterilerinizle kalıcı ve verimli ilişkiler kuracak, mükemmel sonuçlar yaratacak bir yatırımdır.

Markalı İçeriğin size sunduğu avantajlar ve faydalar, stratejinize verdiğiniz yaklaşıma ve topluluğunuzla ne kadar empati yarattığınıza da bağlı olacaktır.

Unutmayın; bu noktada anahtar kelimelerimiz kendinizi “yakın “ve “eşit” göstermek. Müşterilerinizin kendileriyle aynı olduğunuzu ve onların diğerinin tamamlayıcısı olduklarını hissetmeleri başarının formülüdür.

Markalı İçerik Kampanyasına 2 Örnek

RED BULL

Red Bull, çoğu kişi tarafından markalı içeriğin en büyük temsilcisi olarak kabul edilir ve bu bir tesadüf değildir. Yıllar içinde bir marka kimliği stratejisi doğrultusunda çalışmalarını yürütmektedirler.

Red Bull’u ekstrem sporlar olmadan düşünmek mümkün mü? Muhtemelen değil. Ama düşünürsek, bu bir enerji içeceği markası, öyleyse neden aşırı dünyada bu kadar iyi konumlandırılmış? Cevabı: Markalı içerik sayesinde.

Bu marka, kendisini rakibin diğer içeceklerinden ayırmak istedi ve bunu kendi kimliğiyle oluşturdu. Ekstrem sporcularla yakından ilgili bir ürün olarak gösterildi ve bu kimliğiyle ön planda olmayı başardı. Bu da onları izleyicilerine yakın her türlü ortamda bulunmalarını sağladı. Ancak bu reklamın ana odak noktası her zaman duygu, adrenalin ve arkadaşlıktı. Ürün neredeyse arka plandaydı.

Coca-Cola

Markalı İçerik Stratejisi
Coca- Cola aktif ve etkileşimli bir topluluk oluşturmanın mükemmel bir örneği olarak karşımıza çıkmaktadır.

İçecek kutularına kişisel isimler koydukları popüler kampanyayı hepimiz hatırlıyoruz. Bu beklenenden daha çok büyük bir etkisi oluşturdu.

Bunun sonucu ne oldu? Binlerce insan sırf üzerinde isimleri olan bu ürünü satın almaya başladı. Herkes belirli bir isim arıyordu ve ona göre satın alma eylemlerini gerçekleştirdi. Açık söylemek gerekirse, arkadaşlar arasında mükemmel ve orijinal bir hediyeydi. Buradaki mesaj paylaşmanın önemini hatırlayarak tadını çıkartmaktı.

Sonuç olarak; markalı içerik unutulmaz deneyimler ve kalite tüketicilerin ihtiyacına cevap olarak ortaya çıkan bir stratejidir.

Etkili bir markalı içerik stratejisi elde etmek için başarının anahtarı marka kimliğinizi tanımlamaktır. Dolayısıyla, markanızın imajını güçlendirmek, birleştirilmiş bir topluluk oluşturmak ve erişiminizi artırmak istiyorsanız, markalı içeriği deneyin. Öyleyse harekete geçin ne duruyorsunuz?

Oku

Uzaktan Nasıl İş Kurucu Olunur?

Webtures çalışanlarından biriyim ve birkaç aydır uzaktan çalışıyorum. Ayrıca birçok projede uzaktan çalışmayı deneyimledim. Öğrendiğim bazı şeyleri sizlerle paylaşmak istiyorum.

Uzaktan çalışmanın olmazsa olmaz faktörleri:

 • Mükemmel iletişim becerileri. Pozisyonunuz ne olursa olsun; kurucu, iş arkadaşı, yüklenici veya müşteri olabilir, iyi iletişim her  iyi bir şekilde uzaktan çalışmanın önemli bir parçasıdır. İyi iletişim şu anlamları taşır: hassas, doğrudan nokta atışı, basit, sakin ve şeffaf.
 • Hızlı cevap verme Ekibinizin sizi göremeseler bile orada olduğunuzu bilmesi gerekir. İletilerinizi yanıtlayın, e-postalarınızı sık okuyun ve hızlı yanıt verin. Daima bilgi akışında olun.
 • Disiplinli iletişim. Uzak olmak, tüm iletişiminizi önceden planlamak anlamına gelir. Aramaları önceden planlayın ve tüm video konferanslar için zamanında hazır olun.
 • Zaman zaman iş yerinde olun. Uzaktan çalışırken ayda en az birkaç kez (2-4) Netguru Genel Merkezinde fiziksel olarak bulunmaya çalıştım. Bunu yapmanız mümkün değilse, bence en azından her ay şirket inzivalarında veya diğer şirket içi etkinliklerde yer almak önemlidir.

Uzak bir iş arkadaşının ekibinden neye ihtiyacı vardır:

 • Motivasyon ve Güven. Ekibiniz onları kontrol ettiğiniz için değil, bir şeyleri gerçekleştirmek için projeleri teslim ederler. Kulağa oldukça açık geliyor ama eğer kontrol delisiyseniz, ekibinizin fiziksel olarak çalıştığını görememek sizin için oldukça zordur. Ekibinize güvenmelisiniz. Ekibinize güvenemiyorsanız, uzaktan çalışma biçimi sizin için uygun değildir.
 • İletişim Araçları İletişim için iyi araçlar şarttır. Onları kullanmanız ve sevmeniz gerekiyor. Biz şu uygulamaları kullanıyoruz: Slack, Gmail, Google Hangouts, Google Drive, Jira, ve Github.
 • Kapsayıcılık Uzaktan çalışan bir kişi, tüm ekip aynı odada çalışıyor olsa bile uzaktan çalışıyor demektir. Odadaki kişilerin yüz yüze toplantı yapması ve uzak çalışanları hariç tutması kolaydır. İletişimi sağlamak başlangıçta zor olabilir, ancak iletişim açısından tüm dijital iletişim kanallarının projeye / çalışmaya katılan tüm taraflarca her zaman erişilebilir olması çok önemlidir. Yukarıda belirtilen iletişim araçlarının bunu mümkün olduğunca kolaylaştırması gerektiğini unutmayın.
 • İyi bir çalışma ortamı. İnternet bağlantınız zayıfsa veya arka plan gürültüsü etkin görüntülü arama yapmanızı engelliyorsa uzaktan çalışma biçimi çok sinir bozucu olabilir.

Uzaktan çalışmanın zorlukları:

 • Yanınızda oturan meslektaşınıza sadece birkaç kelime iletmeniz gerektiğinde oldukça hızlı ve geçici toplantılar yapmak zordur. Slack veya Hangout iyi çözümlerdir, ancak her durumda mükemmel değillerdir.
 • Sizi bir takımın parçası gibi hissettiren küçük şeyler her zaman orada değildir. İş arkadaşlarınızı tanımak için yaptığınız sohbetler, vs. Kişisel ilişkileri kuvvetlendireceğiniz şirket inzivaları veya etkinlikleri düzenlemek ve onlara katılmak önemlidir.

Uzaktan çalışma günlük hayatımızın bir parçası ve % 99 oranında müşterilerimizle uzaktan çalışıyoruz. Daha önce uzaktan hiç çalışmadıysanız bakış açısını anlamak zordur, ancak uzaktan çalışan bir kurucu olmak, neyin daha iyi olduğunu anlamamızı sağlar.

Oku

Webtures İş Başvurusu Mülakat Soruları

Günde en az 10 iş başvurusu almaya başladığımızdan beri işe alım süreçlerini daha eğlenceli hale getirmek için çalışıyoruz. SEO alanındaki uzmanlığımız, Google Ads alanındaki hızlı yükselişimiz, sosyal medya roketlemesindeki yaratıcılığımız ve bir de girişimci ruhumuz sorulara yansıyınca ortaya yaratıcı mülakatlar çıkıyor.

 1. Müşteriye ikram edilecek badem, ceviz, fıstık, kaju içeren karışık kuruyemişe antep fıstığı veya fındık ilave edilecek. Hangisini eklersiniz? Neden?
 1. Önce kolay işi mi seçersiniz, zor işi mi? Neden?
 1. Bir personelin iki günde yapacağı bir çalışmayı 100 TL’ye şirketin hazır almasını mı yoksa çalışanının yapmasını mı önerirsiniz? Neden?
 1. Bir ürünün fiyatı üzerinden %20 indirim yapıldı tekrar aynı fiyata gelmesi için ürüne  yüzde kaç zam yapılması gerekir?
 1. Bir hizmeti daha ucuza sunmak mı yoksa daha performanslı sunmak mı önemlidir? Neden?
 1. Bir süredir çalıştığımız müşterimiz bir de yeni hizmet alacak iki kişi teknik soruya yanıt bulmak için telefon bekliyor. Önce yeni hizmet alacak müşteriyi mi ararsınız yoksa bir süredir çalıştığın müşterinizi mi? Neden?
 1. Bir müşterinin ticari kazanç elde edilemeyeceğini düşündüğünüz bir sektör için SEO teklifi istediğinde bu düşüncenizi açıkça dile getirebilir misiniz?
 1. Belki ve mutlaka sözcüklerinin aynı cümlede kullanılması doğru mudur? Böyle bir kullanım şekli görürseniz nasıl tepki verirsiniz?
 1. Para kazanmak mı yoksa faydalı olmak mı öncelikli olmalıdır?
 1. Bir şey icat etmeyi hiç düşündünüz mü? Düşündüyseniz nedir?
 1. Yapılan bir hatanın daha sonra düzeltilmesini planlamak üzere saklamak mı yoksa farklı çözüm önerileri bulmak üzere paylaşmak mı daha doğrudur?
 1. SEO’yu 9 yaşındaki bir çocuğa anlatmak mümkün müdür? Mümkün ise nasıl anlatırsınız?
 1. İş ile ilgili yaptığınız hatayı bir iş arkadaşınız görüp söylese nasıl hissedersiniz?
 1. Hiç bilmediğiniz bir konuda çözümünü bilmediğiniz bir sorun ortaya çıktı. Nasıl bir yol izlersiniz?
 1. Sizden daha yetenekli bir başka çalışanın sizinle aynı pozisyonda işe başlaması size ne düşündürür?

Bu soruların yanı sıra işe başvuranlar başvurdukları pozisyona göre de bonus sorularla da karşılaşıyorlar. Kendine güvenenlerin başvurularını bekliyoruz!

Oku

COVID-19 Sonrası İşlerini Pivot Eden 10 Fintech Firması

COVID-19, mart ayında dünya çapında bir pandemi ilan edildiği zaman hem bireyler hem de piyasalar için büyük bir belirsizlik yarattı.
İşsizlik artıyor borsa ise düşüyordu. Öte yandan Fintech‘ler, kriz sırasında nakit akışı sıkıntısı ile uğraşan firmalara destek olmak için mevcut becerilerini ve varlıklarını kullandılar.
Bu makalede, Trade Ledger, Innovesta ve Lendio dahil olmak 10 fintech şirketinin COVID-19 sırasında müşterilerinin talep ve beklentilerini karşılamak için ne gibi çözümler ürettiğini inceleyeceğiz. Sizin de şirketiniz bu süreçten etkilendiyse, aşağıdaki örnekler size de ilham kaynağı olabilir.
Pandemi sırasında işlerini pivot eden 10 Fintech firması

1. Trade Ledger

Trade Ledger, Londra’da bulunan bir dijital kredi verme platformudur. 2016 yılında kurulmuştur ve mevcutta 34 çalışanı olan küçük bir şirkettir. COVID-19 sürecinde Trade Ledger, diğer 3 İngiliz fintech şirketi (WiserFunding, Nimbla ve NorthRow) ile birlikte bir görev timi oluşturdu.
Bu girişim ile bankaların, alternatif borç veren kurumların ve özel borç veren kuruluşların bir araya geleceği ve COVID-19 salgını sırasında işletmelere sanal olarak fon dağıtılacağı bir platform oluşturmayı planlıyordu.
Dört şirket, özellikle bu dönemde küçük ve orta ölçekli işletmeleri desteklemeye karar verdi. Yaptıkları basın açıklamasında Trade Ledger Kurucusu Martin McCann şöyle belirtti:
“COVID-19 pandemisi küresel boyutta tedarik zincirleri üzerinde büyük bir finansal baskı yaratırken, KOBİ’lerin varlıklarını sürdürebilmek için güvenilir bir nakit akışına şimdi tüm zamanlardan daha çok ihtiyacı var. Elbette hükümetin piyasaya sermaye sürmesi yetersiz faaliyete sahip ve ihtiyaç halindeki firmalara büyük bir destek sağlıyor ancak kredi veren kurumlar bu miktarları müşterilerine hızla bir şekilde sunamazsa etkileri de kaybolacak gibi görünüyor”.

2. Wiserfunding

Wiserfunding, 2016 yılında kurulmuş bir fintech start up firmasıdır. Küçük ve orta ölçekli firmalara yönelik işletme kredi riski analizi alanında uzmanlaşmışlardır. Wiserfunding, COVID-19 sürecini yönetmek için bankaların ve borç verenlerin işletmelere sanal ortamda fon sağlamasını mümkün kılacak ve aracılık edecek platformu oluşturmayı hedeflemişlerdir.
Platform, her türlü vadeli krediyi, fatura kredisi ve varlık finansmanını desteklemeyi planlıyor. 500.000 £ ‘a kadar olan kredi tutarları sadece günler içinde pazara dağıtılmış ve böylece COVID-19’un mali baskısı karşısında zorlanan şirketlere güvenilir nakit akışı sağlamaya yardımcı olmuştur.

3. Nimbla

İngiltere merkezli bir başka fintech oluşumu olan Nimbla ise küçük ve orta ölçekli işletmelere B2B faturalama sigortası sunmaktadır. Flemming Bengsten tarafından 2016 yılında kurulan şirketin 50’den az çalışanı vardır. COVID-19 sürecine yanıt olarak Nimbla, müşterilerin güvenli bir şekilde ticaret yapmalarına destek olmak için çalışmıştır.
Mevcut poliçeleri ise küresel olarak oldukça iyi konuma sahip bir şirket olan QBE tarafından garanti edilmektedir. Şirketinizin daha önce kestiği faturaları sigortalıyorlar ve eğer müşteriniz iflas ederse size ödeme yaparlar. Her fatura 12 ay süreyle korunmaktadır. Nimbla da COVID-19 sürecinde zorluk çeken şirketlere nakit akışı sağlayarak destek olmaya çalışan şirketlere dahil oldu.
Fintech Global‘de yayınlanan bir yazıda, Nimbla’nın Kurucusu şunları belirtti:
“Risk yönetimi sürecimizi iyileştirmek, daha hızlı ve daha doğru sigorta poliçesi kararları vermek ve temerrüt riskini azaltmak için Wiserfunding’i platformumuza entegre ediyoruz. Bu platform KOBİ’lerin güven içinde ticari faaliyetlerini sürdürmelerine olanak tanıyacaktır ”.

4. NorthRow

2010 yılında kurulan NorthRow, firmaların kendilerini finansal suçlardan ve tabii oldukları mevzuata uyum süreçlerindeki eksikliklerden etkili bir şekilde korumalarına yardımcı olmak amacıyla tasarlanmış web tabanlı bir platformdur.
Yukarıda belirtilen ekibe katılmanın yanı sıra, işletmelere “Çalışma Hakkı” çözümü de sundular. Kimlik doğrulama süreci için ise adayları ile video görüşmeleri yaptılar.
NorthRow’un WorkStatus adlı uygulaması, müşterilerinin kendi çalışanlarının veya çalışan adaylarının Çalışma Hakkı/İzni olup olmadığını dakikalar içinde uzaktan doğrulamasını sağlar. Her ne kadar bunun kısa süreli bir çözüm olduğunu bilseler de genel olarak Çalışma Hakkı/İzni ile ilgili hizmetler sunmak firmaların çalışanlarını güvenli bir şekilde işe alım sürecine dahil etmelerine yardımcı olacaktır.

5. Innovesta

İsrailli bir fintech şirketi olan Innovesta, tedarik zinciri yöneticilerinin, yatırımcıların ve finans uzmanlarının daha mantıklı kararlar almasını sağlıyor.
Firmanın amiral gemisi ürünü ise özel şirketler ve varlıkları hakkında otomatik olarak veri ve iç görü toplamak için yapay zeka ve makine öğrenimi algoritmalarını kullanıyor.
Bu teknolojiye Innodex denmektedir. Şirket risk puanları, portföy puanları ve tedarik zinciri görünürlüğü gibi dinamik olarak güncellenmekte olan objektif bilgileri kullanıcıya sunmaktadır. Bu hizmet platformu kullanan işletmeye, ihtiyaçlarına, gündemdeki konusuna ve önceliklerine göre özelleştirilebilir.
Innovesta, küresel salgın ile mücadelede hızlı aksiyonlar aldı. COVID-19 Resilience Innodex’i (CRI) piyasaya sürdüler. Bu ürün, yapay zeka teknolojisini kullanır ve bir işletmenin COVID-19 gibi bir pandemi krizinin sonuçlarına dayanma gücüne dayalı olarak risk puanları gösterir.
Innodex, portföy şirketlerinin karşı karşıya olduğu riskleri çeşitli faktörlere göre değerlendirir ve akabinde hem varlık seviyelerine hem de portföy risk haritalarına göre uygun çözümler sunar.

6. İwoca

İwoca, Birleşik Krallık merkezli küçük işletmelere yönelik kredi finansmanı sunan bir hizmettir. Kredi açısından bankalar tarafından yalnız bırakılan küçük işletme sahipleri için kredi verme sürecini kolaylaştırmak temel amaçlarıdır. Bankalarda genel formları doldurmak ve sıraya girmek yerine geçecek bir kredi verme hizmeti tasarladılar.
COVID-19 ortaya çıktığında, banka ve fintech firmalarının iwoca’nın kredi verme kapasitesini genişletip iki milyondan fazla İngiltere firmasına sunan OpenLending platformunu hayata geçirdiklerini duyurdular.
Ayrıca CBILS (Coronavirus Business Interruption Loans Scheme) tarafından akredite edilmişlerdir. Bu yeni fırsat sayesinde küçük ölçekli işletmelerin ilk 12 ay faizsiz olarak 5 milyon sterline kadar devlet destekli kredi alması mümkün hale gelmiştir.

7. nCino

nCino, 2011 yılında bankacılar ve girişimcilerden oluşan bir ekip tarafından kurulmuş bir banka işletim sistemidir. Ticari kredi verme sürecinin verimsiz olduğunu düşünüp bunun için tek bir uçtan uca bulut tabanlı çözüm aramaya başlamışlardır.
Bu sistem ilk olarak Wilmington, NC’deki bir topluluk bankasında hayata geçirildi ve sonrasında ABD’deki diğer finans kuruluşlarının da dikkatini çekti.
nCino, Maaş Koruma Programı (Paycheck Protection Program) kredi sürecini optimize etmek için yeni bir çözüm geliştirdi. Bu kredi, küçük işletmelere çalışanlarını maaş bordrolarında tutmaları için doğrudan teşvik sunmak için tasarlanmış bir kredi çeşididir.
NCino, firmaların her zaman ve her yerde maaş koruma programı kredi sürecine erişmelerini sağlamak amacıyla belge toplamayı dijitalleştirerek, manuel süreçleri ortadan kaldırarak, gerçek zamanlı şeffaflık sağlayarak ve E-Tran entegrasyonu sayesinde veri girişini basitleştirerek süreci kolay ve cazip hale getirdi.

8. ODX

ODX firması finansal kurumlarının işletme bankacılığı ürünlerini geliştirdikleri yöntemleri yeniden tasarlamalarına destek oluyor. Platform, uçtan uca otomatikleşmiş işletme kredisi ve dijital hesap açma çözümleri sunuyor. Bu çözümler müşteriler için optimize edilmiştir ve kredi verme, risk değerlendirmesi ve dolandırıcılık eylemleri tespiti alanlarında sektör lideri hizmetler sunmaktadır.
ODX, son yaşananlar doğrultusunda CARES (Koronavirüs Yardımı, Yardım ve Ekonomik Güvenlik) Yasası gereksinimlerine göre yapılandırılmış esnek bir dijital çözüm geliştirdi. Hizmetin amacı borç veren kurumların ihtiyaç duyan işletmelere hızlı bir şekilde sermaye sağlamasına yardımcı olmaktır.

9. Lendio

Lendio’nun amacı, her defasında tek bir kredi alan küçük işletmeler için devrim niteliğinde bir dönüşüm yaratmaktı. Lendio, küçük işletmeler ihtiyaç duydukları krediyi alamadıkları zaman büyük fikirlerin genellikle hayata geçemediğini kabul ediyor (küçük işletmelerin kredi başvuruları %80 oranına kadar genelde reddedilir).
COVID-19 tüm dünyayı sarstığı günlerde Lendio maaş koruma programı kapsamında kredi verenler ile işletmeleri eşleştirmek için yeni bir kredi uygulaması geliştirdiler. Bu krediler için düşük faiz oranları (% 1 sabit yıllık faiz oranı), kredi affı ve 6 aya kadar ödeme erteleme imkanları sunulmaktadır.
Bu kredi türü küçük işletmeler için çok uygundur, çünkü korona virüs küçük işletme kredileri önceki kredi seçeneklerinden daha az şart koşmaktadır. Bu da demek oluyor ki başvuran küçük işletme sahiplerinin destek alma olasılığı daha yüksektir. Maaş Koruma Programı (PPP) kredileri ayrıca bordro servisinizi korumanıza ve bu süre zarfında çalışan sayısını azaltma gereksinimini ortadan kaldırmanıza yardımcı olmaktadır.

10. Yoello

Yoello, satıcıları direkt olarak müşterilere ulaştıran ve aracıları ortadan kaldırmayı hedefleyen açık bankacılığa dayalı, Cardiff tabanlı, FCA onaylı bir mobil ödeme platformudur. Platform, uygulama içi masa siparişi, temassız teslimat, tıkla ve gel al seçenekleri sunarak fiziksel olarak ödeme yapmayı, sırada beklemeyi ve personel ile yüz yüze etkileşim kurma ihtiyacını tamamen ortadan kaldırmaktadır.
Öte yandan Yoello’nun web tabanlı platformu sayesinde konaklama şirketleri, hizmetlerini ve ürünlerini çevrimiçi olarak kolayca satabilmek ve karantina sürecinde nakit akışlarını korumak için mağazalarına özel sayfalar oluşturabilmektedir.
COVID-19 tüm dünyayı sarstığı zaman şirket, Cardiff’in iş geliştirme bölgesi FOR Cardiff ile güçlerini birleştirmeye karar verdiler ve #BackCardiff adlı bir kampanya başlattılar. Kampanyanın amacı, yerel halkı mobil uygulama üzerinden satın alma yaparak işletmelere destek olmaya ve nakit akışlarını artırmaya teşvik etmekti.
COVID-19 kampanyasının bir parçası olarak Yoello, uygulamaları aracılığıyla meydana gelecek ilk 1 milyon sterlin hacmindeki finansal hareketlerden işlem ücreti almayacağını da belirtti.

Fintech ekosistemi açısından bir inovasyon tetikleyicisi olarak pandemi

Küresel çapta yaşanan COVID-19 karantina süreci, dünya çapında birçok firmaya çeşitli finansal sorunlar yaşattı. Birçok fintech şirketi, pandeminin olumsuz etkilerini azaltmak ve müşterilerini karşılaştıkları zorluklara karşı desteklemek için hızlıca hareket etmeye karar verdi.
En önemli girişimlerden biri, Trade Ledger, Wiserfunding, Nimbla ve NorthRow tarafından oluşturulan Birleşik Krallık görev timinin harekete geçmesiydi. İşlerinin devamlılığını mümkün kılmak için bir araya gelmeleri gerektiğini kabul ettiler ve aksiyon aldılar.
NCino ve Lendio gibi birçok diğer firmalar da yüz yüze işlemlerin devreden çıkarıldığı zamanlar için küçük işletmelere yönelik kredi süreçlerini kolaylaştırdı.
Yukarıda bahsettiğimiz şirketler, hem piyasanın ihtiyaçlarını karşılamak hem de ayakta kalabilmek için iş yapış biçimlerini değiştirmek için hızlı ve yaratıcı bir şekilde çaba gösterdiler.

Oku

Hemen Çıkma Oranı (Bounce Rate) ve Doğru Analiz Yöntemleri

Google Analytics, dijital pazarlama yapan tüm sitelerin en iyi dostu olabilir. Burada yer alan ölçümler ve metrikler sitenin durumu, içeriklerin kimlere hangi oranda ulaştığı ve dönüşüm oranlarının başarısı hakkında genel ve detaylı bilgiler verebilir. Ölçümlerden en önemlilerinden biri ise hemen çıkma oranı olarak bilinen bounce rate olarak sayılabilir.

Diğer ölçümlerin aksine hemen çıkma oranı çoğunlukla yanlış anlaşılmaktadır. Özellikle de dijital pazarlamaya yeni giriş yapanlar arasında. Şöyle düşünelim: Biri size hemen çıkma oranı dediğinde aklınıza ilk olarak ne gelir? Bu terimle ilk karşılaştığınızda aklınıza aramalarda hemen çıkma gelmiş olabilir. Aslında işin iç yüzü hiç de böyle değil. Şimdi bounce rate tanımına ve doğru analiz için neler yapabileceğimize bakalım.

Bounce Rate

Hemen Çıkma Oranı Nedir?

Dijital pazarlamanın ayrılmaz bir parçası olarak ele alınan bu kavram, sitenize gelen bir kullanıcının hiçbir etkileşimde bulunmadan sitenizden ayrılması anlamına gelir. En basit haliyle açılış sayfasından başka bir sayfaya geçmeden yukarıdaki küçük kırmızı çarpıya tıklaması olarak tanımlanabilir. Aklınızda bir sürü soru olabilir. Hepsini tek tek ele alacağız. İlk olarak bu kavramın hangi başlıklar altında incelendiğine bakalım.

Bounce rate sayfa seviyesinde, site seviyesinde ve segmentlenmiş olarak ölçülebilir. Sayfa seviyesi analitikleri, seçili başlangıç ve bitiş tarihleri arasında belirli bir sayfa için olan ölçümleri sunar. Site seviyesinde ise sitede yer alan tüm sayfalar ele alınır. Segmentlenmiş ölçümlerde ise sitede yer alan sayfalar belirli segmentlere göre gruplanarak ölçüm yapılır. Bu ayrımlar sayesinde hemen çıkma oranlarının ayrı ayrı ele alınarak optimize edilmesi sağlanabilir.

Neden Yüksek Hemen Çıkma Oranı Görülür?

Hemen Çıkma Oranı

Oranları düşürmeye odaklanmadan önce sorunun kaynağını çözmeniz gerekir. Sorunun kökenini anlamadan bodoslama çözüme girişirseniz başarı şansınız düşecektir. Sitelerde yüksek bounce rate görülmesinin ana nedeni site tasarım sorunlarıdır. Ziyaretçiler sitenize geldiğinde kaostan başka bir şey bulmazsa devam etmeleri pek olası değildir.

Aynı zamanda yavaş yüklenen sayfalar da sizin en büyük düşmanınız olacaktır. Ziyaretçi sayfayı açınca resmin ya da videonun yüklenmesi için dakikalarda bekliyorsa o ziyaretçiye veda etmenin zamanı gelmiştir. Ya da diğer bir durumda “kahve çekirdeği” arayan birine “kahvenin faydalarını” anlatırsanız yine o ziyaretçiyi kaybedersiniz. Özetle doğru anahtar kelime seçimi de en az kısa sürede yüklenen sayfalar kadar önemlidir.

Hemen Çıkma Oranları Nasıl Düşürülür?

Site, sayfa veya segment bazında oranların düşürülmesi için uygulanabilecek birkaç strateji vardır. İlk olarak şunu bilmek önemlidir: Doğru bir dijital pazarlama stratejisiyle, ziyaretçilerin ikinci sayfaya tıklamasını sağlamadan da oranları düşürmek mümkündür. Evet kafanız karışmış olabilir ama bu mümkün. Eğer ziyaretçinin geldiği sayfada etkileşim kurmasını sağlarsanız hemen çıkma oranlarınızı düşürebilirsiniz. Bunu nasıl yapabileceğinize bakalım.

İlk olarak ziyaretçinin ilk görüntülediği sayfaya video gibi içerikler koyarak bu içerikleri Google Ads üzerinde etkinlik olarak tanımlayabilirsiniz. Sayfa üzerinde tanımladığınız her etkinlik hemen çıkma oranınızı düşürecektir. Ziyaretçileri diğer sayfalara yönlendirecek çekici içerikler de izleyebileceğiniz diğer bir stratejidir.

Düşük Hemen Çıkma O Kadar Kötü Olmayabilir

Ziyaretçiler aradıklarını tek bir sayfada buluyorsa ve diğer sayfalarda gezinmek zorunda kalmıyorsa, düşük bir hemen çıkma yüksek bir kullanıcı deneyimi anlamına gelebilir. Kullanıcı deneyimi yüksek olan sayfalara ziyaretçilerin tekrar gelme olasılığı yükselir. Doğru bir tasarım ve kullanıcı dostu ara yüz sayesinde hemen çıkmayı artırırken dönüşüm oranlarını yükseltmeniz mümkündür. Dijital pazarlamanın tüm parçalarında olduğu gibi hemen çıkma söz konusu olduğunda farklı değişkenler işlerin gidişatını etkilemektedir. Zaman içerisinde analitikleri doğru okuyarak kendinize en uygun stratejiyi geliştirip dönüşümlerinizi artırabilirsiniz.

Oku

COVID-19 Karantina Sürecinin 17 Pozitif Etkisi

İşte Bazı Perakende Yöneticilerinin ve Uzmanlarının Bizimle Paylaştıklarını Sizinle Paylaşıyoruz

Perakende piyasasını düşündüğümüzde parıldamak yerine iç karartıcı diyebiliriz. COVID-19 pandemisi sebebiyle yaşanan karantina süreci, zaruri ihtiyaçları sağlayan perakendeciler dışında kalanlar (özellikle küçük işletmeler) üzerinde yıkıcı bir etki yarattı ve birçok mağazanın kapanmasına (örn. Zara mağazalarının %16’sı kapatıldı) ve işten çıkarmalara neden oldu. Ve sonuç olarak büyük ve küçük tüm şirketler dijitalleşme çalışmalarını hızlandırdı, e-ticaret kanallarını geliştirdi veya müşterileriyle iletişimde kalmak için iki kat çaba harcadı.

Yine de, rakamlara bakarsak, ellerinden gelen ancak buydu. Örneğin, İngiltere’deki şirketlerin üçte ikisi, CBI anketine göre, COVID-19 karantinasının ekonomik krizden beri satışlar rakamlarında gördükleri en büyük darbe olduğunu söylüyor.

Bu kötü mü? Evet kötü. Fakat koronavirüs konusunda pek bir şey değiştiremediğimiz için hikayenin yönünü değiştirmek ve bu yazıda karantinanın yarattığı fırsatlara odaklanmak istiyoruz.

Perakende firmalarına daha fazla ilham vermek için perakende yöneticilerine, müdürlerine, başkan yardımcılarına ve danışmanlarına tek bir soru sorduk:

İki aydır devam eden karantinanın perakende sektörü ve / veya işiniz üzerindeki en büyük olumlu etkisi nedir? Buyrun onlardan dinleyelim.

1. Ani hızlanma ve davranış değişikliği

Mevcutta dikkate alınan trendler hızlandı ve bu ivme bizi yıllar olmasa da en azından birkaç ay ileri götürdü. En doygun pazarlarda bile yeni kullanıcıların online alışveriş kitlesine girdiğini gözlemledik; dijital kullanıma alışık kullanıcıların ise yeni kategorilerde alışveriş yapmayı denediklerini gördük. Örneğin, yalnızca eBay’de, VR gözlük setlerinde yüzde altı yüz büyüme kaydettik.

Bunun bir çeşit dişli çark olduğuna inanıyorum – insanlar market alışverişinden spor malzemelerine kadar her şeyi çevrimiçi sitelerde veya uygulamalarda satın alma konusunda rahat hissetme eşiğini geçtikten sonra geri dönmeyecekler. Bu davranışsal bir değişikliktir.

Sosyal izolasyon kısıtlamaları hafiflemeye başlayan ülkelerde mağaza alışkanlıklarının geri dönüşüne dair birkaç olumlu sinyaller de var. Aynı zamanda, pandeminin daha önce nüfuz edilmemiş e-ticaret kullanıcı tabanını ortaya çıkarmasını izlemek de ilginç. Ve bu ortaya çıkan müşteri tabanında ne kadarının panikle yapılan ya da tek seçenek zorunluluğundan dolayı yapılan alışverişten, alışkanlık oluşturan bir davranışa dönüştüğünü gözlemlemek de.

Bir yönetici olarak ve tamamıyla uzaktan çalışan ekipleri hiç yönetmemiş biri olarak, salgının beni ekip üyelerime, onların bireysel hayatlarına ve başarılı olmaları için onlara nasıl yardımcı olabileceğim konusuna karşı daha empatik hale getirdiğini düşünüyorum.

Çoğu kriz bununla beraber fırsatları da beraberinde getirir ve perakende sektöründe müspet bir netice yaşandığını belirtebilirim. Perakende liderleri dijital dönüşüm çalışmalarına hız veriyor ve online satışlarını ikiye katlıyorlar. Tıkla & Gel Al, kaldırım kenarından teslimat ve eve temassız teslim gibi daha fazla teslimat seçeneği de sunuyorlar.

Planlanması ve yürütülmesi yıllar alacak birçok proje artık MVP aşamasına gelir, test edilir ve birkaç hafta içinde ölçeklenir oldu. Umarım deneyimlediğimiz MVP zihniyeti kalıcı olur ve sektörde daha cesur hamleler görebiliriz.

Karantina, perakende sektöründe dijital dönüşümün gerçek bir katalizörü olarak işlev gördü. Pandemiden önce, pek çok perakende şirketi omnichannel yerine süreçlerin geleneksel ve fiziksel alanlarına odaklanıyordu.

Artık tüm müşterilerin beklentileri çok yüksek. Yani sadece pazara ayak uydurmak artık yetmiyor. Başarılı olmak isteyen perakendecilerin pazarın bir adım önünde olması gerekiyor.

Artık olay sadece bir e-ticaret sitesi açmak değil, aynı zaman mobil ticaret, mobil uygulama, kolay ödeme, kolay teslimat ve rahat iade koşulları sunmak gerekiyor. Piyasada var olan çıta, 3 ay öncesine kıyasla bile çok yüksek. Geç olması hiç olmamasından daha iyidir.

Marek Jużak, Hesap Yönetimi APAC (Asya ve Pasifik) Başkanı, RTB House

Karantina, birçok geleneksel işletmenin dijital dönüşüm sürecini hızlandırdı ve bu zaten eninde sonunda olacak bir şeydi. Sektör mecburi olarak bu sürece hızla uyum sağladı, ancak sunulan kolaylık sebebiyle bu yolda ilerlemeye devam ediyor. Kişisel olarak benim gördüğüm en büyük pozitif etki çoğu insanla benzer – uzun vadede bakarsak, daha geniş bir ürün ve hizmete daha kolay ve sorunsuz bir şekilde erişmek mümkün hale geldi.

2. Bazı iş modelleri başarısız oldu, bazıları başarılı sonuçlar aldı

Mirco Pasqualini, Stratejik ve İnovasyon Tasarım Başkan Yardımcısı, Originate

Tasarım bakış açısıyla bakarsak, nasıl inşa ettiğiniz her zaman ne yaptığınızdan daha önemlidir, nihai sonucun ve yenilik yapmanın değerini belirler. Perakende sektöründe yaşanan bu iki aylık karantina, işte bu farkı anlamamızı sağladı.

Bazı iş modellerinin sürece cevap verirken nasıl başarısız olduğu herkes tarafından gözle görüldü, öte yandan başarılı olan firmalar ise sadece uyum sağlamakla kalmadı, işlerini büyütebildi. İşlerini büyütenler için dijital ve fizikselin ayrı hususlar olmadığı, çok kanallı müşteri deneyiminin ortak payda olarak belirleyen entegre ve bütünsel bir yaklaşıma sahip pazar modeli yeni iş yapış tarzı haline geldi.

Kişisel hayatlarımız ve karantinanın sebep olduğu ekonomik belirsizliklere rağmen, deneyimlenen pozitif sonuç, perakende sektörünün geleceğinin hangi yönde ilerlediğini net bir şekilde belirtmek oldu.

Maximilian Jansen, Kurucu Ortak, Theywillnotice

Perakende sektörü artık kalıpların dışına çıkmak zorunda – perakende sektöründeki dijital yıkım hali hazırda devam ediyordu, ancak şimdi tüm seviyelerdeki çalışanlar krizin risklerini anladı.

Bu yüzden herkes müşterileri ile etkileşim kurmak için yeni konseptler ve yeni yöntemler üzerinde düşünmeye başladı. Örneğin yeni koleksiyonlarını göstermek için Instagram hikayeleri ya da önemli müşteriler ile direkt Whatsapp üzerinden iletişime geçmek gibi.
Bunlar elbette bir devrim niteliğinde değil ancak perakende ekiplerinin nasıl bir seviyede hizmet vermesi gerektiğini gözler önüne seriyor.

3. E-ticaret “şimdi yeni moda”

Kinga Stanisławska, Kurucu Ortak, Experior
Daha yaşlı müşteri kitlesinde e-ticarete geçiş, X jenerasyonun giderek dijitalleşmesinin bir örneğidir. Ve halihazırda yerleşmiş bir çevrimiçi varlığı olan perakendecilere önceden geleneksel yöntemlerle alışveriş yapan bu kitleye, yeni müşteriler olarak ulaşma fırsatı sunar.

Ev dekorasyonu sektöründe çevrimiçi varlıklarına hiç yatırım yapmamış veya çok az yatırım yapan birçok geleneksel firma için büyük bir devrim süreci bekliyor. Artık dijitalleşme yaklaşımlarını değiştirmeleri gerekiyor, yoksa uzun vadede ayakta kalmaları çok mümkün görünmüyor. Ev dekorasyonu sektörü evden çalışma süreci ile giderek büyüyen çevrimiçi segmentlerden biridir. Tamamen çevrimiçi ortama adapte olmuş bir ev mobilyası firması başarı öyküsü TYLKO’ya ait.

Christos Fragakis, efood şirketinde Satış Operasyon Müdürü
Karantina sırasında, herkes günlük ihtiyaçları için çevrimiçi alışverişe yönelmeye başladı (örneğin, market alışverişi). Daha önce hiç online sipariş deneyimi olmayan kişiler onları kullanmaya başladı çünkü mevcut süreçlerdeki küçük düzenlemeler (temassız teslimat veya ödeme gibi), online alışverişi her zamankinden daha güvenli hale getirdi.
Virüsün bulaşma ihtimalinin yol açtığı korku her ne kadar ilk günlerde gıda teslimatı pazarında bir düşüşe yol açsa da, kısa bir süre ardından ve teslimat prosedürlerinde yapılan birkaç düzenlemeden sonra, diğer sektörlerin hayatta kalmak için çabaladığını da düşünürsek siparişlerin hacmi normale döndü diyebiliriz.

Henry Ngan, Kurucu, HHN Capital

Fiziksel mağazalardan alışveriş yapma alışkanlıkları, COVID-19 nedeniyle gerçek anlamda durma noktasına geldi. Çevrimiçi perakendeciliği öğrendik ve benimsemek zorunda kaldık. Yine de fiziksel mağazalara sahip olmanın genel anlamda çoklu kanal deneyimi için önemli olduğuna inanıyorum (sınırlı sayıda ve sadece belirli konumlarda olursa) ancak çevrimiçi satışın dönemi daha yeni başladı.

Monika Brzóska, DISAIN Consulting şirketinde Proje Müdürü, CEO

COVID-19 salgınının neden olduğu pozitif etkilerden biri, şirketlerde uzun süredir devam eden süreçlerin ani bir şekilde hız kazanmasıdır. Örnek olarak sürüncemede kalmış e-ticaret projelerinin hayata geçirilmesi ya da e-ticaret süreçlerini destekleyecek lojistik projelerinin geliştirilmesi verilebilir. Sayısallaşma sayesinde şirketler, önemli ölçüde hızlandırılmış bir dönüşüm süreci yaşıyor.

4. Yeniden düzenlenen öncelikler, yeniden tanımlanan kişisel hedefler ve yaşam tarzı dönemi

Tomasz Chłodecki, CEO, Justtag Group

Perakende sektöründe gözlemlediğim etki çevrimdışı ortama dair davranışsal verilerin çevrimiçi pazarlama çalışmalarında satışları nasıl artırabileceğine dair giderek büyüyen farkındalık.
Benim işimde gördüğüm etki ise yeniden düzenlenmiş öncelikler oldu. Şirketin geleceğine gerçek anlamda katkı sağlayacak projelere odaklanmak ve geri kalan her şeyi öncelik listesinden çıkarmak.

Mosaab Khalil, Kategori Yöneticisi, Delivery Hero
Karantina sürecini önceliklerimizi gözden geçirmek, veri tabanımızı temizlemek, önceden planlama yapmak, bazı geciken işleri tamamlamak ve karantina sonrası yeni yaşama hazırlanmak için kullandık.
7/24 çalışmanızı isteyen bir işte olmak streslidir ve çalışanları yaratıcı ve yenilikçi olmaktan uzaklaştırır. Böyle bir ara verme oldukça nadir görülür ve bundan yararlananlar çok şey kazanacak ve her zaman rakiplerinden bir adım önde olacaktır.
Kuveyt’te, işe daha yeni geri döndük bu sebeple karantina sürecinde gösterdiğimiz çabaların etkisi henüz görülmedi.

Piotr Kruszyński, PizzaPortal CEO’su
PizzaPortal.pl’de, mart ayı ortasında tamamen evden çalışmaya geçtik. Bazı departmanlar daha önce de şartları görece daha esnek olduğu için sorunsuz bir geçiş yaptı ancak bu süreç bazıları için mevcut yapı sebebiyle(ofiste çalışmaya adanmış olmak) daha zorlu oldu.
Kişisel olarak, bu ani değişim yüzünden hiçbir işin aslında tehlikeye girmiyor oluşu beni şaşırttı. Daha önce hiç uzaktan çalışmamış departmanlar bile oldukça iyi performans gösteriyor ve tüm SLA’leri ve KPI’ları tutturuyorlardı.
Benim fikrimi sorarsanız, bu durum üretkenliğin sadece ofis ortamında geçirilen saatlere göre belirlendiği genel görüşe karşı çıkan güçlü bir argüman. Ayrıca bu çalışan memnuniyetini de artırıyor.

Damian Przybyła, Kurucu, Laka
Kullandığımız araçları ve mevcut hedeflerimizi yeniden tanımlamak için bir fırsattı. Projelerimizi yeni duruma adapte etmemiz gerekiyordu ve onları ürünler olarak düşünmek yerine onları daha erişilebilir kılacak farklı kanallardan (çevrimiçi olanlar dahil) dağıtılabilecek değerler olarak görmeyi tercih ettik.
Bu durum bana Nassim Nicholas Taleb tarafından ortaya atılan “Siyah Kuğular” ve “Kırılgan Olmama” kavramlarını hatırlattı. Belirsizlikten ve sonucu belli olmayan olaylardan beslendiklerini düşünerek faaliyetlerinizi “ne tür ürünler veya hizmetler ‘kırılgan olmaz?’ diye değerlendirmek mantıklı olacaktır.

Conor Heffernan, Ürün Yöneticisi, Edge by Ascential
COVID-19’un etkileri, gelecek birkaç çeyrek veya yıl boyunca hala hissedilecek. Hızlı tüketim ürünleri sektörü için şu an ulaşılabilirlik çok önemli. Ulaşılabilirlik sorunları, COVID-19’un ortaya çıkardığı büyüme fırsatlarına zarar veriyor: çevrimiçi alışveriş ve tıkla ve gel al. Şimdi senkronize pazarlama ve lojistik her zamankinden daha önemli.

Şimdi herkes evden çalışmayı gerçek hayatta deneyimledi. Bu deneyim iş tanımlarını, hayat tarzını ve istihdamı yeniden tanımlayacak ve maaşlar sadece birkaç şehirdeki kira fiyatlarına göre belirlenmeyecek ve günümüzün yetenekleri aile hayat tarzına yönelik önü açılan bu fırsatları benimseyecek.

İş için seyahat etmem gerekmemesini gayet sevdim. Son iki ay içinde beş kıtadan farklı meslektaşlarım ve müşterilerimle görüntülü görüşmeler yaptım (ve çoğunda çocuklarını gördüm veya seslerini duydum :)

Eğer kendi hikayenizi paylaşmak isterseniz, bize .yorum yaparak iletebilirsiniz.

Oku

İnstagram’da Başarılı Satış Stratejileri

İnsanların internette geçirdikleri vaktin çoğunun sosyal medya olduğu günümüzde artan bu kullanım oranı beraberinde günlük hayattaki birçok davranışın, iletişimin ve ihtiyacın da farklı şekillerde sosyal medyaya uyum sağlamasına sebep olmaktadır.

E-Ticaret’in hikayesine baktığımızda arz ve talebin en büyük çoğunluğu, zamanla yatay e-ticaretle oluşan büyük markalardan, dikey e-ticarete dağılan bir güç paylaşımına dönüştüğünü, sonrasında da yatay e-ticaret platformlarının pazaryerlerine dönüşmesiyle e-ticaret ekosisteminin bu yönde büyüdüğünü söyleyebiliriz.

Ancak sosyal medyanın her geçen gün kullanıcı alışkanlıklarını ve sosyal kanıt unsurunu kullanarak platformlarını ürün yerleştirmeden, e-ticaret altyapısına pivot ediyor olması sosyal ticaret kavramını ortaya çıkararak yeni trendin bu yönde şekillenmesini sağlamaktadır.

Günümüzdeki internet kullanım oranlarının arama motorlarından sosyal medyalara kayıyor olması, ürün araştırmaktan ziyade influencerların da etkisi ile sosyal medyadan haberdar olarak ürün satın alma davranışımızın şekillenmesi bize sosyal ticaretin ne kadar büyük bir potansiyele sahip olduğunu göstermektedir.

Tabi buna bir de sosyal medya platformlarının insanların davranışları üzerinden bir ürünü alma niyeti taşıdığını anlaması da sosyal medyanın ticaret üzerindeki gücünü artıran en önemli diğer bir unsurdur. Zaman tünelinde gezerken bir ürüne daha fazla bakmanız, zaman tünelini kaydırmayı o üründe durdurmanız, storylerde gördüğünüz ürünle ilgili hemen geçip geçmeme davranışınız, gönderileri beğenmeniz, bir ürünü beğenen ve kullanan ortak arkadaş sayınızın ne kadar büyük olduğu ve o arkadaşlarla olan etkileşim gücünüz sizin ürünleri satın alma noktasındaki değişen niyetinizi yorumlamada oldukça önemli metriklerdir.

Tabi ki sosyal medyada satış deyince, görsel bir vitrin özelliği taşıyan, moda takip hissiyatı barındıran, kim nerede ne giymiş merakından da çok net bir şekilde bu amaca en uygun platformun İnstagram olduğunu söyleyebiliriz :) Çünkü gerçekten tam anlamıyla bir dijital vitrin, mankenler de bizleriz, canlı kanlı, duygulu, kendinden networklü mankenler :)

Tüm bu nedenlerle, kurumsal markanız için standart şekilde sosyal medya kullanmaya başlamanızdan, bir butik mağaza açmaya kadar, influencer marketingten, instagram mağaza özelliği ile satış yapmaya kadar farklı şekillerde sosyal medya üzerindeki dijital varlığınızı konumlandırabilirsiniz.

Önceki yazımızda influencer marketing stratejilerinden oldukça detaylı bir şekilde bahsetmiştik. Sonraki yayınlarda da en verimli sosyal medya kullanımından bahsedeceğim ancak bu yayının ana konusu olan sosyal eticaret için sosyal medyayı da etkin kullanmamız gerektiğini bilmemiz gerekir.

İnstagram üzerinden mağaza açmak deyince önceden aklımıza satış yapılacak bir ticari isimli hesap gelirken, şimdilerde ürünlerin listelendiği ve mağaza özelliği ile keşfedilebileceğimiz bir ticari özellik gelmektedir.

Dolayısıyla önceden dijital varlık mağaza iken, artık her bir ürün kendi özgün varlığını oluşturmaya başlıyor ve diğer tüm kullanıcılar tarafından etiketlenerek yapılacak paylaşımlarla bir ticari anlaşmaya dayalı influencer marketingin zeminini hazırlıyor.

Eğer bir instagram hesabında gönderilerin, reels videoların ve IGTV’nin yanında çanta ikonu görürseniz bilin ki bir mağaza açarak dijital satış ile ürün listelemeye başlamış demektir.

Şuanki yapıda instagram sadece ürünleri hesabınızın altında ayrı bir şekilde listelemekte ve mağaza keşfet özelliği ile ilgi alanlarına göre ürünlerinizi insanların keşfetmesini sağlamaktadır. Bu iki özellik bile kesinlikle çok önemli bir gelişmedir, çünkü amacına, beklentiye, ihtiyaca çok uygun bir gelişme ve doğrudan reklam yatırımını teşvik edebilecek bir çözümdür.

Ancak bunun daha yolun çok başında tekerleğin icadı gibi bir yenilik olduğunu düşünmekte ve buna göre bir strateji belirlemekte fayda var. Çünkü şu anda ticari işlem için her ne kadar websitenize yönlendirme yaparak satın alma faaliyetine katkı sağlasa da, ileride bunun instagram üzerinden başka hiçbir yönlendirmeye ihtiyaç duymadan yapılacağı aşikardır.

Bunun size sağlayacağı kolaylık neler olacak peki;

 • Bir eticaret sitesine kayıt açmak zorunda kalmayacaksınız, instagrama zaten üyesiniz :)
 • Belki sadece adres bilgilerinizi instagrama girmeniz gerekecek ve sonrasında sadece diğer sitelerde olduğu gibi adres seçimi yapacaksınız.
 • Her seferinde başka sitelere kredi kartı bilgilerini girmek veya eklemekle uğraşmayacaksınız, bir kere instagrama kaydetmeniz tüm ödemelerde yeterli olacak.
 • İlerleyen dönemlerde instagramın işletmelere kendi ödeme altyapısını sunacak olması da komisyonu aşağı çekeceğinden fiyat avantajı oluşturabilecektir.

Ve bunu bir artı sayar mısınız saymaz mısınız bilemem ama :) bir arkadaşınıza hediye almak istediğinizde instagram o kişinin en beğendiği ve ihtiyacı olan ürünleri size sunabilecek aynı şekilde sizin de ihtiyaç duyduğunuz ve duyacağınız tüm ürünleri siz daha aramaya başlamadan önce size göstererek ihtiyacınızı en hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirmenizi sağlayacak :) ne kadar güzelleme yaparak anlattım değil mi :D

Tüm bu değişimi görmeye başladığımızda ürün satışı ve hatta çoğu sektör için hizmet satışı yapılan sektörlerin artık e-ticaret sitelerinden, pazaryerlerinden sosyal ticarete kaymaya başlayacağını söyleyebiliriz. Bu sebeple buranın dinamiklerini öğrenmek ve bu pazardaki en iyi tezgahı önceden seçmek için erken hareket ederek kendimizi geliştirmekte fayda var. Fiziksel mağazaların zaten devri bitti, onunla hiç kıyaslamıyorum bile.

Şu cümleyi şimdiden kurarsam çok erken konuşmuş olmam sanırım, dünyanın en büyük mağazası walmart, target, amazon değil artık instagram olacak. Bu cümlemi bir yere not edin :)

Gelecekteki potansiyeli olsun, şimdiki gücü olsun instagram üzerinden ticaret yaparken başarılı olmak için dikkat etmemiz gereken bazı şeyler var.

1. Geçmişten ders çıkarın!

Facebook’un kullanıcı alışkanlığını kazandıran en önemli gücü, ciddi bir içerik sağlayıcısı olan sayfalar olmuştu. Bir dönem inanılmaz popülerdiler. Ancak Facebook artık gücü elde ettim size gerek kalmadı dedikçe sayfaların etkileşimini düşürmeye başladı. 100.000 takipçisi olan hesabın bir paylaşımı facebookun ilk zamanlarında 100.000 kişiye de gösterirken, sonra 70.000, bir süre sonra 50.000, 30.000, 10.000, 5.000 derken artık %3 – 4 gibi oranlarda kalmaya başladı ve sayfanın tüm takipçilerinin ilk olarak erişildiği %3-4lük kısmı etkileşime giriyor ve beğeniyor, paylaşıyorsa geri kalan kitleye göstermeye başlıyordu. Her seferinde etkileşim devam ettikçe gösterimi genişleterek ancak içeriğin facebook kullanıcısı için çok faydalı olduğunu gördükçe kendi takipçilerinize erişme imkanı tanıyordu.

Buradaki amacı tabi ki erişimi ücretli sağlatmaktı. Organik erişim ne kadar düşük olursa insanlara ulaşmak için o kadar fazla bütçe harcarsınız. Hatta facebook bu oyunu o kadar sevmişti ki paylaşımlarınız için 0 erişim stratejisi düşünüyor milyon takipçiniz de olsa 1 tanesine bile göstermeyerek tamamen reklamlı bir modeli kurgulamak istiyordu. Ancak instagramın çıkması ve dijital ticareti oluşturan genç nüfusun oraya akın etmesi Facebook’un tereddüt etmeden 8 kişilik ekipten oluşan 40 günlük proje olan instagramı 1 milyar dolara satın almasına sebep olacaktı. Artık hesapları, davranışları yani tüm dataları birleştirebilir, datanı gücü ile reklam gücünü artırarak gelirlerini hızla büyütebilirdi.

Futuristik bir yaklaşımla konuyu değerlendirmek istersem İnstagram gelecekte ne yapabilir sorusuna takipçi kavramını ortadan kaldıracak derim. Peki bu tahmine hangi düşünme yapısıyla varıyorum.

İnstagram zaten gönderisini beğendiğimiz kişilere ilgi duyduğumuzu ve hatta hangi tip gönderilerini beğendiğimizi analiz ederek o kişinin hangi tip içeriklerine ilgi duyduğumuzu anlayarak, bizimle benzer kişilerin beğendiği diğer tüm içerikleri zaman tünelimizde göstererek hiçbir zaman farkına varamayacağım çok düşük takipçili olsa da benim çok beğenebileceğim içeriği üreten bir kişiyi karşıma çıkarabilir.

Yani Instagram’da çok sevdiğim bir arkadaşımın paylaşımını beğenme hızım benim o kişi ile olan yakınlık durumumu zaten ortaya koyacak ve takip etmesem bile bu davranış sayesinde o kişi ile beni ilişkilendirebilecek. Bu durum aslında milyonlarca takipçiye ulaştın diye istediğini paylaşamazsın düşüncesine sahip olan bir instagram algoritması olacaktır. Kimsenin takipçisi olmaz, içeriğin amacı, niyeti, karakteri ve hikayesi olur bu paylaşımı yapan kişinin karakteri, hikayesi ile örtüşür ve takipçilerin davranışlarına göre eşleştirilerek gösterilir. Yani instagram burada arzeden değil tüketen önemlidir yaklaşımı ile takipçiye sıfır erişim yaklaşımını somutlaştırmış olur.

Tabi ki her ne kadar bu bir tahmin olsa da tüm planları bu yaklaşıma göre yapmak kendimizi çok daha başarılı bir şekilde en uzun vadeli şekilde konumlandırmamızı sağlayacaktır.

İşte buradan ders çıkararak gücünüzü takipçi kazanmaya ayırmaktan ziyade erişime ve etkileşime ayırmalısınız. 10 paylaşım yerine 1 paylaşımdan 10 kat daha fazla nasıl etkileşim alırım sorusuna kafa yormalısınız.

Çünkü bir gönderi paylaşımına hemen hemen benzer emeği ayırırsınız, ancak çok az daha fazla düşünüp yaratıcı bir fikir veya eğlenceli bir içerik ortaya koyarsanız o zaman o emeğin 10 kat hatta 100 kat daha fazlası etkileşime sahip olabilirsiniz.

Özetle takipçi değil etkileşime önem verin, olabildiğince yüksek etkileşim alacak içeriklere odaklanın. Vereceğiniz emeği maksimum geri dönüşü alacak şekilde zekice kurgulayın. Bunun nedenini şu bilgi çok daha iyi açıklayacaktır. Yüksek etkileşime sahip içerikler, daha fazla beğenilir, daha fazla paylaşılır, daha fazla keşfete düşer, daha fazla takipçi çeker daha fazla markanız sevilir ve sahiplenilir. Ancak 2 ayrı gönderinizi aynı bütçe ile reklama çıktığınızda 2 kat beğeni alan gönderiniz aynı bütçe ile 3 – 4 kat kişiye gösterilerek reklamın gücünü fazlasıyla artıracaktır. Çünkü reklam algoritması etkileşim alan reklamların çok daha düşük ücretlerle gösterim ve tıklama başına ücretlendirilmesini sağladığından bir reklamın performansının nasıl olacağını onun organik olarak beğeni ve erişim rakamları üzerinden çok kolay anlayabilirsiniz.

Örnekle, 300 beğenilmiş içerik 100 tl reklam ile 3.000 kişiye gösterilecekse, 1.000 beğeni almış içeriği 100 tl reklam ile 10 – 15 bin kişiye gösterebilirsiniz. Bakın size en doğal reklam performansınız bütçeyi artırmadan artırma stratejisi.

2. Özel günleri kutlamak için kutlamayın.

Yani özel günlerde, resmi tatillerde sadece biz de paylaşım yaptık demek için yapmaktan kaçının özel günün duygusunu hedef kitlenizin beklentisi ile olabildiğince kesişimine odaklanın. Örneğin Girişimci Kafası olarak standart bir 23 Nisan kutlaması yerine, Çocukların girişimci ruha sahip olması, sonuçları başarısız olsa bile çabalarının taktir edilmesiyle mümkündür. gibi bir mesajla yaparız. özel gün 23 nisan ulusal egemenlik ve çocuk bayramı yani çocuklar hedef kitlemiz girişimci o zaman bu ikisini birleştirmeliyiz.

3. Zorunlu ihtiyaç olmayan ürünlerin duygusunu ön plana çıkarın.

Zorunlu ihtiyacımız olan tüm ürünler için kalite ve fiyat noktasında bir tercih yaparız. Ancak zorunlu olmayan ürünlerde genelde tatmin, gösteriş ve statü duygusu ağır basar. Bu sebeple bir peştemal satışı yapıyorsanız standart fotoğraflarını paylaşmak yerine kullanım amaçlarını paylaşmak daha doğrudur. Banyoda askıda, dekoratif olarak bir yerde asılıyken, veya evcil hayvanı sıcak tutan bir kullanımda veya şık bir dış ortam çekiminde bir mankenin üzerinde farklı kullanımlarda fotoğraflayabilirsiniz.

Çünkü insanlar ürünlerden çok duyguları ve ortamları satın alırlar. Fotoğrafın verdiği o duyguyu ürün sağlayacak veya o fotoğrafı çekilen ortamın hissiyatını o ürün tamamlayacak diye düşünülür.

Bir ürünü fotoğraflarken veya ürün ile ilgili açıklama yazarken her zaman şunu düşünün. Bir tablo kimin yaptığı ve ne için yaptığı bilinmezse sadece görselliği ve asılacak ortamla olan renk uyumuna bakılır yapılacak ödeme somut kriterlerdir ve maliyeti üzerinden hesaplanılarak bir değer biçilir. Ancak bir ressamın yaptığı tablo hem o ressamın hikayesini barındırır hem de o tabloyu yaparkenki amaçları ve sebepleri anlatırsanız o duyguları taşıyan kişiler her o tabloya baktığında kendini bulacakları için artık onun değeri paha biçilmezdir. Çünkü kendisiyle özdeşleştirdiği duygulara para veriyordur, kendi hikayesine para veriyordur. Bunun değeri o kişinin bütçesine ve kendisiyle özleştirdiği o hikayenin kendisi için anlamına bağlıdır artık. Fiyatın üst limiti yoktur.

4. Müşterilerinize sürprizler yapın.

Ya onların sosyal medya hesaplarına bir bakışla anlamaya çalıştığınız kimliklerine yönelik güzel bir not ekleyin ya da ufak bir hediye vererek ürünü kargolayın. Bu yaklaşım lovemark etkisini artıran en önemli unsurdur ve sosyal ticaretinizi güçlendirebilecek en önemli etkileşim de bu sürprizin sosyal medyada paylaşılması olacaktır. Bu paha biçilmez bir yatırım, mikro influencer marketingdir. Bunun için size mükemmel bir fırsat, sadece o ufacık ürünü hediye etseniz belki paylaşılmaz ancak satın alınan ürünle toplamı artık önemli bir değer barındırıyor ve kişiyi özel hissettiriyor. Bu fırsatları kaçırmayın.

5. Müşteri sadakat programları oluşturmaya çalışın.

Süpermarket zincirlerinin vazgeçilmezleri indirim ve kulüp kartları aslında sunduğu avantajdan çok daha fazlasını düzenli müşteri kazanımı ile elde etmektedir. Bu sistematiği araştırın ve olabildiğince sosyal ticarete uyarlayın. Çünkü sosyal ticaret büyüdükçe mutlaka bu yöndeki girişimler de artacaktır. Bunu başlatan siz olun kendi müşterilerinizde uygulayarak bir adım öne geçin. Puan biriktirme, paylaşım, beğeni, story atma gibi etkileşimler için ayrıcalık tanıma, indirim yapma gibi farklı stratejiler belirleyebilirsiniz. Burada önemli olan konu fiziksel süpermarket zincirlerin sadakat programı stratejilerini inceleyip nasıl sosyal medyaya uyarlayabileceğinizi düşünmek olacaktır.

6. Ürün fiyatını paylaşma stratejisini hedef kitlenizin beklentisine göre dizayn edin.

Mağazada yer alan ürünlerde fiyatlar açıkça belirtilmek zorunda. Ancak fotoğraf olarak gönderi paylaşımları ile yapılan ürün tanıtımlarında ya fiyat yazarlar ya da fiyat için özel mesaj atın derler. Özel mesaj istenmesinin nedeni ciddi alıcılara ulaşmak olsa da birçok kişiyi de uzaklaştırır ancak müşteri ile kontak kurmak, iletişim geçmişi oluşturmak, çoklu marka görüntülemesini sağlayacak etkinleşimleri kurmak adına faydalıdır. Burada müşteri kitlenizin beklentisine uygun bir strateji belirlemek en iyisi, bazen fiyatları açıkça paylaşın, bazen özel mesaj atılmasını isteyin, en çok dönüşümü nasıl sağladığınızı A/B testleri ile görerek belirleyin.

Bazen de hiç kimsenin denemediği, beğenen herkese özel mesajla ürün fiyatını iletiyoruz gibi bir mesaj yazarak hem beğenme sayısını artırmak, hem de zahmetli bir süreç olsa da herkesle özel mesajdan ilk iletişimi başlatarak bir diyalog kurmak satış kabiliyetinizi fazlasıyla artırabilir. Benden size hiç denenmemiş belki de diğerlerini geride bırakabilecek bir strateji :)

7. Standart kalıplarla iletişim kurmayın

Herkesin yaptığı standart mesajları kopyala yapıştır yaparak üretilecek slogan ve kampanya mesajları sizi sıradanlaştırır. Kendi çizginizi oturtun. Bunu demekteki amacım, birçok dizide dillere pelesenk olan bazı replikler kullanılır ve aslında bunların dilimize pelesenk olmasının sebebi sıkça tekrar edilmesidir. Artık o kadar bilinçaltımızda yer eder ki o söyleme şekli ile gündelik hayatta çıkıverir ağzımızdan. Bunu duyan herkes de bilir bunun o diziye ait olduğunu. Bu yüzden ben mail sonlarında genelde iyi çalışmalar değil keyifli çalışmalar yazmaya çalışırım. Çünkü imzanız sadece isminiz, imzanız değildir. Sizi farklı kılan bir özelliğiniz veya söyleminizdir. Bir de bu imzayı herkese benimseterek gündelik hayatlarına dahil edebiliyorsanız o zaman influencer marketingi de en verimli şekilde gerçekleştiriyorsunuz demektir.

Oku

5 Önemli E-Ticaret Stratejisi ve İşinize Etkileri

Bu yazıda sizinle 5 önemli e-ticaret stratejisi ile işletmenize sunabileceğiniz katkıları inceleyeceğiz.

Teknolojinin gelişmesiyle ve dijital dönüşümle birlikte herkesin elinde küçük bir sanal alışveriş merkezi var. Yeni uygulamalar, online mağazalar ve e-ticaret siteleri, sadece birkaç tıkla istediğimiz ürün ve hizmetlere erişmemizi sağlıyor. Arabanız yolda mı kaldı? Sorun değil. Uygulamayı açıp çekici çağırabilirsiniz. Ya da acil bir ürüne mi ihtiyacınız var? Hemen telefonunuzu açın ve sipariş verin. Böyle bir ortamda e-ticaret, her geçen gün daha da güçleniyor. Fakat zamana ayak uydurabilmek için izlemeniz gereken bazı e-ticaret stratejileri var.

1. Çok Kanallı Pazarlama

E-ticaret stratejisi konusunu ele aldığımızda, en önemli bileşen birden fazla kanal kullanarak pazarlama gerçekleştirmek oluyor. Tüm kullanıcıların kullandıkları ve satın alma davranışı gerçekleştirdiği kanallar farklıdır. Kimileri laptop ile alışveriş yaparken, kimileri de akıllı telefonundaki uygulamaları tercih etmektedir. Bu durum da çok kanallı pazarlama stratejilerinin ortaya çıkmasına neden olmuştur.

Bu pazarlama türünde, online mağazanızda sattığınız ürünlerin farklı cihaz ve ekran türlerinde sorunsuz bir şekilde görüntülenmesi gerekmektedir. Kullanıcılar bilgisayar ya da tablet kullanırken, ürün görsellerini ve açıklamalarını net bir şekilde görmelidir. Mobil cihazlarda yaşanan ekrana sığmama gibi durumlar, e-ticaret sitenizin başarısını önemli oranda düşürecektir. Pazarlama yaparken tüm kanalları değerlendirin ve her birine göre optimize edilmiş hizmetler sunun.

2. Özgün İçerik Paylaşımı

Günümüzde içerik, online hizmet veren tüm işletmeler için olmazsa olmaz bileşenlerden biridir. Söz konusu e-ticaret siteleri olduğunda ise içeriğin önemi daha da artmaktadır. E-ticaret stratejisi oluştururken, içerik hazırlama ve içerik paylaşımını stratejinizin merkezine yerleştirmeniz gerekir. Ürünlerinizin özelliklerini ön plana çıkaran tüm içerikler, online dünyada ün kazanmanıza ve işlerinizi geliştirmenize yardımcı olacaktır.

İçerik hazırlama ve planlama sürecinde dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Bunlardan birincisi, sunduğunuz ürünlerle ilgili içerik hazırlamaktır. Diğeri ise belirli aralıklarda paylaşım yapmaktır. Eğer uzun süre paylaşım yapmazsanız, kullanıcılar sizin aktif olmadığınızı düşünür. Bu durumda ise rakip firmaları tercih edebilirler. Sosyal medyanın dinamik yapısına ayak uydurun ve içeriği e-ticaret stratejisi ile zenginleştirin.

3. Sosyal Medya Etkileşimi

İçerikten sonra diğer bir önemli konu ise sosyal medya etkileşimidir. Kullanıcılar, artık sosyal medya üzerinde gördükleri popüler ürünlere yönelmektedir. Bu nedenle mümkün olduğu kadar sosyal medya üzerinde var olmaya çalışın. Doğru bir hedef kitle oluşturarak etkileyici pazarlama kampanyalarıyla görünürlüğünüzü üst düzeye çıkarın. Aynı zamanda reklam bütçenizin önemli bir kısmını da sosyal medya kanalları üzerinden yapacağınız reklamlara ayırabilirsiniz. Geleneksel basılı reklamlarla karşılaştırıldığında Instagram ve Twitter gibi kanallar üzerinden verilen reklamların etkileri daha fazla olmaktadır.

4. Kişiselleştirilmiş Hizmetler

Eğer müşterileriniz sunduğunuz ürün veya hizmetten memnun değilse, e-ticaret kariyeriniz başlamadan bitebilir. Herkesin her şeyden anında haberdar olduğu bir dünyada müşteri memnuniyeti oldukça önemli bir hâl almıştır. Memnun olmayan bir müşteri size büyük zararlar verebilir. Bu müşteriye karşı elinizde 10.000 tane memnun müşteri olsa bile.

Ama bu noktada izleyebileceğiniz bir e-ticaret stratejisi var. Müşteri hizmetlerinizi kişiselleştirerek, müşteri memnuniyeti seviyenizi önemli oradan artırabilirsiniz. Yapmanız gereken şey, müşterinizi dinlemek ve sorununa özel, onu memnun edecek çözüm seçenekleri sunmak. Google Analytics gibi ölçüm araçlarını kullanarak müşterilerinizin sitenizdeki hareketlerini izleyebilirsiniz. Daha sonra indirim kuponu ya da ‘bir alana bir hediye’ gibi kampanyalarla müşteri memnuniyetini arttırabilirsiniz.

5. Video ile İçerik Pazarlama

E-ticaret stratejisi olarak vereceğimiz son madde, tüm online işletmelere uygun olmayabilir. Video ile içerik pazarlaması, son zamanlarda sıklıkla yapılmaktadır. YouTube gibi video yayın kanalları üzerinden ürünlerinizi kolaylıkla tanıtabilirsiniz. Eğer ürününüz video ile içerik pazarlamasına uygun değilse, görsel ya da metin ile içerik pazarlaması yöntemlerini de kullanabilirsiniz.

Oku

Sosyal Medya Görsel Boyutları

Hem bireysel hem de kurumsal kullanıcılar için sosyal medya hesaplarının en etkili şekilde kullanılması ve yönetilmesi oldukça önemlidir. Bu sosyal medya hesapları markalar için bir ayna niteliği taşımaktadır. Bu nedenle kimliğin doğru yöntemlerle yansıtılması gerekir.

Sosyal medya hesapları ile markaların;

 • Sürekli güncel kalması,
 • Herhangi bir krize sebep olmaması,
 • Kullanıcılar üzerinde olumlu etki bırakması,
 • Hedef kitleyi en iyi şekilde teşvik etmesi,
 • Müşterilerle bağlarını güçlendirmesi amaçlanmaktadır.

Bu nedenle bu hesapların iyi bir pazarlama stratejisi ile yönetilmesi büyük önem taşımaktadır. Bu da ancak bu tür platformların iyi tanınması ile gerçekleştirilebilir. Özellikle sosyal medya görsel boyutları her markanın ilgilenmesi gereken önemli bir noktadır. Aksi takdirde;

 • Teknik yeterlilikler yerine getirilemez.
 • Platforma uyum sağlanamaz.
 • Kalitesiz bir görünüm ortaya çıkar.

Facebook Sosyal Medya Görsel Boyutları

Dünya genelinde en çok rağbet gören sosyal medya platformlarının başında gelen Facebook, markaların pazarlama stratejilerini gerçekleştirebilecekleri en ideal ortamlardan biridir. Bu nedenle Facebook sosyal medya görsel boyutları ile ilgili güncel bilgilerin edinilmesi oldukça önemlidir. Bunlar şu şekildedir:

 • Kapak Fotoğrafı: 820 x 312 px
 • En küçük boyuttaki kapak fotoğrafı: 400 x 150 px
 • Akıllı telefon görünümü: 640 x 360 px
 • Profil fotoğrafı görünümü: 180 x 180 px
 • Fotoğraflar ya da medya paylaşımları görünümü: 1200 X 630 px
 • Paylaşım görsel görünümü: 1200 x 628 px

Twitter Sosyal Medya Görsel Boyutları

280 karakter sınırlamasına rağmen en popüler sosyal medya platformları arasında yer alan Twitter, markalar için oldukça cazip bir pazarlama alanıdır. Twitter sosyal medya görsel boyutları ise şu şekildedir:

 • Profil fotoğrafı: 400 x 400 px
 • Profil fotoğrafı görünümü: 200 x 200 px
 • Kapak fotoğrafı: 1500 x 500 px
 • Paylaşım fotoğrafı boyutu: 1024 x 512 px

Instagram Sosyal Medya Görsel Boyutları

Görsel paylaşım siteleri arasında en çok rağbet gören Instagram, büyük bir kullanıcı kitlesine ev sahipliği yapmaktadır. Bu nedenle markaların da en çok tercih ettiği platformlar arasındadır. Instagram sosyal medya görsel boyutlarıyla ilgili şu bilgiler geçerlidir.

 • Profil fotoğrafı boyutu: 110 x 110 px
 • Profil fotoğrafları görünümü: 161 x 161 px
 • Instagram’da kare paylaşım için: 1080 x 1080 px
 • Instagram’da dikey paylaşım için: 1080 x 566 px
 • Instagram hikâyesi için fotoğrafın boyutu: 1080 x 1920 px
 • Instagram hikâye için videonun boyutu: 750 x 1334 px, olmalıdır.
Oku

E-Ticaret Siteleri İçin İdeal Instagram Yönetimi

2010 yılında kurulan Instagram, akıllı telefonların yaygınlaşması ile hayatımıza hızlı bir giriş yaptı. Öyle ki 2016 yılı itibariyle tam 400 milyon aylık aktif kullanıcı sayısına sahip. Buna karşılık 2006 yılında kurulan ve dünyanın en büyük sosyal medya platformlarından biri olan Twitter ‘ın aktif kullanıcı sayısı 350 milyon. Yani 6 yılda, 10 yıllık Twitter ‘ı geride bırakmış durumda. Üstelik sadece mobil cihazlardan kullanıma izin veriyor olmasını da unutmamak gerek.

Elbette Instagram ‘ın bu başarısında dünyanın en büyük sosyal medya sitesi olan Facebook ‘unda payı büyük. Zira 2012 yılında Facebook, Instagram ‘ı 1 milyar dolara satın aldığında, Intagram ‘ın kullanıcı sayısı 60 milyondu. Aradan geçen 4 yılda Facebook bu sayıyı 7 ‘ye katladı.

Peki günümüzde en çok kullanılan sosyal medya platformlarından biri olan Instagram ‘da E-Ticaret siteleri nasıl bir yönetim yapmalı, buna bakalım…

Profil Sayfanızı Düzenleyin

Intagram ‘ın E-Ticaret ve web sitesi sahipleri için hiç şüphesiz en büyük sorunu, paylaşımlara eklenen linklere tıklanma imkanı vermemesi. Fakat bu eksiği azda olsa profil sayfasına web sitesinin linkini ekleme imkanı sunarak telafi ediyor diyebiliriz. Dolayısıyla profil sayfanızda web sitenizin bağlantısını ekleme imkanını mutlaka kullanmalısınız.

Bunun yanı sıra, kısa, öz ve açıklayıcı bir metin yazma imkanı da sunuyor. Burada da kısa sloganınıza ve iletişim bilgilerinize yer vermeniz, hem güven hemde kişilerin sizlerle iletişim kurmasını sağlayacaktır.

Hashtag Kullanımı

Paylaşımlarınızın başka kullanıcılar tarafından görünmesini sağlamanın en etkili yolu hashtag kullanımıdır. Çünkü Instagram ‘da kişiler hashtagler üzerinden başkalarının paylaşımına ulaşırlar.

Hashtag kullanımı konusunda da dikkat edilmesi en temel kural, kullanacağınız hashtaglerin paylaşımınızla alakalı olmasıdır. Aynı zamanda hashtag yazma esnasında, o hashtage dair kaç kez paylaşım yapıldığını görme imkanına sahipsiniz. Bu sayede en popüler hashtagleri paylaşımınıza ekleme imkanınız bulunmaktadır.

Bir diğer dikkat edilmesi gereken unsur ise Instagram ‘ın bir paylaşımda 30’dan fazla hashtag kullanımına izin vermemesi. Yani siz paylaşımınızın olabildiğince çok kişiye ulaşması için paylaşımınızı hashtag ile doldurmanız durumunda, hiç hashtag eklememişsiniz gibi paylaşılacak ve bütün emekleriniz boşa gidecektir.

Hashtag kullanımı konusunda biz Türk kullanıcılar içinde dikkat edilmesi gereken bir dezavantaj var. Söz konusu dezavantaj Türkçe karakterler ile alakalı. Intagram bazı Türkçe karakterli hashtagleri maalesef listelemiyor. Örneğin #alışveriş şeklinde bir hashtag kullanmanız durumunda bu hiç bir işe yaramayacaktır. Bu nedenle #alisveris şeklinde bir hashtag kullanılması daha ideal olacaktır.

Popüler hashtagler hem avantaj hemde dezavantaj sunuyor. Avantajı, elbette o hashtag ile ilgilenen çok fazla kişinin olması. Dezavantajı ise, yaptığınız paylaşımın dakikalar içinde kaybolması. Bu nedenle popüler hashtaglerin yanı sıra nadir kullanılan hashtaglere de yer vermeniz faydalı olacaktır.

Sadece Paylaşmayın

Instagram ‘da kişiler tarafından fark edilmek için sadece paylaşım yapmanız kişilerin sizi fark etmesini zorlaştırır. Bu nedenle sizin kendinizi fark ettirmeniz gereklidir. Kendinizi fark ettirmek için başkalarının resimlerine yorumlar yapabilir ve beğeniler bırakabilirsiniz.

Elbette bıraktığınız yorumlar, E-Ticaret sitenizin tanıtımına dair olduğunda bu büyük ihtimalle sempatiden çok antipatiye neden olacaktır. Bu nedenle sadece paylaşıma yönelik, paylaşım sahibinin beğenisini kazanacak bir yorum yapmanız, paylaşım sahibinin sizin profilinizi ziyaret etmesini ve takip etmesini sağlayabilir. Aynı şekilde paylaşımlara beğeni bırakmanızda fark edilmeniz açısından etkili olacaktır.

Paylaşımlarınızda Filtre Kullanın

Instagram ‘da paylaşımların ilgi çekmesi tamamen görselin kalitesine bağlıdır. Eğer Intagram ‘da paylaşacağınız resim profesyonel bir resim düzenleme aracıyla paylaşıma hazırlanmadıysa bu sorunu Instagram ‘ın filtre seçenekleri ile minimuma indirebilirsiniz. Bu sayede paylaşımlarınızın görsel kusurları çok daha az göze batacak ve daha fazla beğeniye sahip olacaktır.

Günde 1-2 Paylaşım

Instagram ‘da bir çok kullanıcı zaman tünelinde takip ettikleri kişilerin paylaşımlarına bakmak ister. Zaman tünelinde sürekli sizin yaptığınız paylaşımları görürse, bundan büyük olasılıkla sıkılacak, başka paylaşımları görmesine engel olduğunuz için büyük olasılıkla sizi takip etmeyi bırakacaktır. Bu nedenle günde 1-2 paylaşım yapılması idealdir.

İletişime Teşvik Edin

Instagram ‘ın E-Ticaret siteleri açısından bir diğer güzel özelliği kişilerle özel mesaj vesilesiyle rahatlıkla iletişim kurulmasına imkan tanımasıdır. Satmakta olduğunuz ürünlerin görsellerini paylaşırken, aynı zamanda paylaşım mesajınızda kişileri sizinle iletişime geçmeye teşvik edebilirsiniz. Bu sayede kişilerin ürünü satın almak için ikna etmeniz daha kolay hale gelecektir.

SONUÇ

Instagram, aktif kullanıcı sayısı ve görsel odaklı bir sosyal medya platformu olması nedeniyle E-Ticaret siteleri için son derece ideal bir sosyal medya tanıtım platformudur. Hatta bir çok bireysel satış yapan kişi, Instagram ‘ın bu imkanını kullanarak ciddi satış rakamlarına ulaşmayı başarmıştır. Potansiyeli yüksek olan Instagram ‘ı etkili bir şekilde kullanmanız, satışlarınıza ciddi katkılar sağlayacaktır.

E-ticaret sitelerinde Facebook Yönetimi hakkındaki yazımıza da buradan ulaşabilirsiniz.

Oku

11 Adımda Başarılı Bir YouTuber Nasıl Olunur?

Son senelerde Youtube fenomenlerinin yakaladığı büyük başarılardan sonra artık bu platformda yer edinmek için bir şansınız kalmadığını düşünüyor olabilirsiniz. Bu yine de şansınızı denemeyeceğiniz anlamına gelmiyor. Youtube influencer’larının sosyal medyadaki etkisi pazarlama sektörünü değiştirip, markaların hedef kitlelerine ulaşmak için farklı yollar denemesini sağladı. Yani kendi Youtube kanalınıza sahip olmak için hiç de geç kalmış sayılmazsınız.


İşte başarılı bir Youtuber olmak için takip etmeniz gereken 11 adım:


 1. Sizin için başarının ne demek olduğuna karar verin ve unutmayın

 2. Kanalınızın amacını ve içeriğini şekillendirin

 3. Detaylı bir aksiyon planı hazırlayın

 4. Kanal sayfanızın ziyaretçilere davetkar gözüktüğüne emin olun

 5. SEO'yu unutmayın

 6. Tutarlı olun. Hep tutarlı olun

 7. Sadede gelin

 8. Alanınızdaki gelişmeleri yakından takip edin

 9. Takipçilerinizle iletişimde olun

 10. Etkili bir web sitesiyle sesinizi geniş kitlelere duyurun

 11. Analiz ve istatistiklerden öğrenin01. Sizin için başarının ne demek olduğuna karar verin ve unutmayın


Çoğu insan başarıyı parasal olarak değerlendirse de aslında başarı bundan çok daha fazlasıdır. Hiç sevmediğiniz ve yaparken keyif almadığınız bir işten çok para kazansanız, mutsuz olmanıza rağmen kendinizi yine de başarılı bulur muydunuz? Hayatta birçok farklı şekilde başarılı olabilirsiniz. Önemli olan sizin için neyin daha değerli olduğuna karar vermek. Youtube kanalınız için başarının ne demek olduğunu siz seçeceksiniz. Bu; para kazanmak dışında daha fazla izleyiciye ulaşmak, daha fazla takipçi edinmek ya da genel olarak izleyicilerin kanalınızla daha çok etkileşim kurması olabilir. İstediğiniz şeyin ne olduğuna karar verdikten sonra bunu unutmayın ve odak noktanız haline getirin. Bunun dışında elde edeceğiniz şeyleri bir bonus olarak görmeye çalışın.02. Kanalınızın amacını ve içeriğini şekillendirin


Youtuber olmak demek içerik ve video üretmek demek. Youtube'da birçok kaliteli içerik olduğu gibi kötü içerikler de var. Youtube kanalınızı oluştururken içerik üretmenin sadece eğlenceden ibaret olmadığını ve bir iş olduğunu unutmayın. İçeriğiniz kanalınız için seçtiğiniz tema ve ses tonu ile uyumlu olmalı. Bu markanızın kişiliğini oturtmanız için çok önemli bir adım. Kanalınızı oluştururken başarılı olmanın en kolay yolu her zaman için kendiniz olmaktır. İçeriğim ilgi çekici ama ben o kadar da enteresan değilim diye mi düşünüyorsunuz? O halde videolarınızı daha eğlenceli ve enerjik kılmak için biraz daha deli dolu davranabilirsiniz. “Biraz”ın altını çizelim! Eğlenceli olmaya çalışırken rahatsız edici ve izlemesi zor olmak istemezsiniz. Ayrıca her zaman için hedef kitlenizin neyi tercih edeceğini de göz önünde bulundurmakta fayda var.


Şimdi kanalınızda ne tür bir içerik sunacağınıza karar verme zamanı. 'Nasıl yapılır' videolarından 'komediye', 'ürün incelemelerinden' 'haberciliğe' kadar yüzlerce seçeneğiniz var. Ne istediğinize karar verdikten sonra marka kimliğinizi kullanarak videolarınızı nasıl özgün ve eşsiz kılabileceğinizi bulmanız gerek. Kanalınızın ilgi alanı ve içeriğine bağlı olarak sektörünüzdeki gelişmelerden ve öne çıkan haberlerden de bahsetmelisiniz. Benzer kanallar da aynı konuları işliyor olabilir. Bu sizi durdurmasın. Gündemle alakalı olmak ve güncelliğinizi korumak kanalınız için oldukça önemlidir. Diğer kanallarla aynı şeylerden bahsetseniz bile konuyla ilgili kendi fikir ve yorumlarınızı belirtmek sizin için iyi bir fırsattır.03. Detaylı bir aksiyon planı hazırlayın


Artık içerik türüne karar verdiğinize göre sıra, detaylı bir aksiyon planı hazırlayıp bunu nas?

Oku

Sosyal Medya İçerik Takvimi Nasıl Hazırlanır?

Bugünkü konumuz sosyal medya içerik hazırlama ve yönetimi hakkında olacak. Sosyal medya için içerik hazırlamak sadece sosyal medya yöneticilerinin derdi değil hemen hemen sosyal medyayı kullanan çoğu kişinin birincil derdi oldu artık. Peki sosyal medyada içerik planı ve takvimi nasıl oluşturulur, ne gibi içerikler hazırlanmalıdır? Etkili paylaşım fikirleri neler olabilir? gibi merak edilen soruların cevabını bulmaya çalışacağız.

sosyal medya içerik takvimi

Facebook sayfası ve Twitter profilinde ilk olarak bir iş yönetmeye başladığım zaman,  sosyal medyanın dipsiz bir kuyu olduğunu anladım. Günlük yapmam gerekenlerin kenarında oturan, üzerinde büyük bir şekilde “beni doyur” yazan “karnı aç bir şey”di. Gönderiler istiyordu, daha fazla daha iyi gönderiler. Bazı şeyleri çoğu zaman rafa kaldırdım. Yaratıcı veya orijinal olmayan gönderiler takipçilerden sönük tepkiler alıyordu.

Bu durum, sosyal medya yöneticileri ve günden güne sosyal pazarlama ile mücadele eden herhangi biri için yaygın bir problemdir. Eğer birisi size “sadece bir şeyler paylaş/ yayınla” veya “sosyal medya yönet” derse, kendinizi her yola başvururken ve ortalamanın altı içerikler paylaşırken bulabilirsiniz. Sosyal medya içerik yönetimi oldukça emek ve araştırma isteyen bir çalışmadır oysaki.

Zor durumda kaldığınız zaman işe yarayan bir şey bulduğunuzda bile bunu sürekli yapamayacaksınız. Sosyal takipçilerinizin hızlı bir şekilde canını sıkabilir ve kendinizin sadece bir kere başarılı olduğunuzu düşündürür. Hayranlarınız ve takipçileriniz daha iyisini hak ediyor.

İnsan davranışı üzerine yapılan araştırmalar sayesinde, kısıtlamaların yaratıcılığımızı arttırdığını biliyoruz. Bu özellikle sosyal medya paylaşımları için de geçerlidir.

Fikir üretmenin en iyi yollarından biri içerik planı hazırlamaktır. Sosyal medya içerik planı, araştırmanıza odaklanmanıza yardımcı olur ve bir içerik bulduğunuz zaman onun iyi bir seçim olup olmadığını fark etmenizi sağlar.

Aşağıda fikir vermesi açısından örnek sosyal medya içerik takvimine yer verdim.

içerik takvimi örneği
Basit Sosyal Medya İçerik Takvimi Örneği

Konsept 

Örnek

PazartesiMizahKomik görüntüler, karikatür, listeler…
SalıEtkileşim 

Soru sorun, fotoğraf yarışması veya bilgi yarışması veya boşluk doldurmalı cümleler paylaşın.

ÇarşambaGüncel haber 

İşiniz, sektörünüz veya topluluğunuz ile ilgili olumlu haberler paylaşın

PerşembeGeri vermek 

Müşterilerinizi ön plana çıkarın, hediyeler, kupon veya kullanışlı indirimler yapın.

CumaHayatın içinden 

Sektörünüzden samimi fotoğraflar paylaşın veya bir çalışanı ön plana çıkarın.

CumartesiEğitim 

Ürünleriniz hakkında insanları bilgilendirin, ürünle ne yapabileceklerini veya nasıl daha iyi kullanacaklarını öğretin.

PazarBüyük Fikirler 

Uzman tavsiyesi veya kısa bir alıntı paylaşın

Her bir okuyucu farklıdır bu yüzden yukarıda belirtilen haftalık içerik takvimi sadece bir örnektir.

    İşte yukarıdaki planda yer alan 7 içerik teması:

 1. Büyük Fikirler

Büyük fikirler gününde uzman tavsiyesi, bir atasözü veya bir alıntı paylaşın. Bu tarz gönderiler caydırıcı değildir ve herhangi bir şey talep etmez. Bu yüzden insanlar yeni haftaya hazırlanırken bu tema Pazar günü için iyi bir adaydır veya insanların canlanmaya ihtiyacı olan Çarşamba için de uygundur.

Tell Me More is spreading the laughter this summer.

 1. Mizah

Markanızın iyi yanını göstermek için mizahi paylaşımlar mükemmel bir yoldur. Karikatür, komik bir görsel, veya esprili sözcük öbeği kullanılabilir. Sektörünüzle veya ürününüzle ilgili olursa daha iyi işe yarar. Sözcük oyunlarından veya soğuk esprilerden kaçının. İnsanlar her zaman mizahla eğlenir. İyi yanınızı göstermek için insanların rahatlamaya ihtiyaç duyduğu Pazartesi veya Çarşamba gününü öneriyorum.

 1. Etkileşim

Geleneksel medya haricinde sosyal medyanın sağladığı şey etkileşimdir, bu yüzden tadını çıkarın. İnsanların merakla beklediği filmler hakkında soru sorarak ve boşluk doldurmalı bilmeceler paylaşarak etkileşim oranınızı artırabilirsiniz.  Karşılık beklenen paylaşımlar olduğu için de Salı, Perşembe, Cumartesi veya Pazar günü bu tür gönderilerinizi paylaşabilirsiniz.

guncel

 1. Güncel Haber

Haber ve güncel etkinlikler paylaşmak kolay bir gönderi paylaşım şeklidir ama işiniz, sektörünüz veya topluluğunuz hakkında olumlu haber paylaştığınızdan emin olun. Olumsuz haberlere karşı hassas olun ve markanızı veya ürününüzü ileri taşımak için asla facia veya trajedi kullanmayın. Olumsuz haber paylaşırsanız kullanıcıların bilinçaltında hep olumsuz şekilde hatırlanırsınız.

 1. Geri vermek

Geri verme günü tam anlamıyla hayranlarınızla ilgilidir. İnsanlar sizden indirim, kupon veya hediyeler gibi bazı değerler sağlamanızı beklerler. Müşterilerinizi ön plana çıkarmak veya işinizin yerel topluluklara nasıl hizmet verdiğini göstermek geri vermenin diğer yöntemleridir. Bu tip gönderiler haftanın herhangi bir günü iyi iş görebilir.

ofis-ortami

 1. Hayatın içinden

Facebook sayfanızı ve Twitter profilinizi çok fazla tüzel yapmayın. İnsanlar markanızın bir kalbi olduğunu ve markanızın onlarla birebir etkileşim içinde olabileceğini bilmek isterler. İşinizin insani yönünü göstermenin en mükemmel yolu işinizdeki insani unsurları göstermektir. Bir çalışanınızı ön plana çıkarın, ofisinizden samimi bir fotoğraf paylaşın veya ürünlerinizin nasıl yapıldığını gösterin. Cuma, Cumartesi veya Pazar günü için iyi bir gönderi temasıdır.

 1. Eğitim

Sosyal medya aracılığıyla eğitim verebilir ve hatta ürünlerinizi satabilirsiniz. Takipçilerinize güncel ve yeni ürünler hakkında bilgi verin veya bu ürünleri nasıl daha iyi kullanabileceklerini öğretin. Online mağazanıza insanları davet etmekten korkmayın, formlar yönlendirin veya satın almaya teşvik edin ama bunu yaparken bilgilendirme veya eğitimsel amaçlı bir dil kullanın. İnsanların markaların Facebook sayfasını beğenmelerinin en temel sebeplerinden biri ürünleri hakkında bilgi almaktır. Bu gibi gönderiler Salı, Perşembe, Cumartesi veya Pazar günü için uygundur.

Umarım, bu basit sosyal medya içerik takvimi daha az stres ve daha fazla etki ile sosyal medya canavarını tatmin etmenize yardımcı olur.

Sosyal medyada markanızı pazarlamak için içeriği nasıl kullanacağınızla ilgili daha çok tavsiye almak için e-mail adresinizi Webtures haber bültenine kaydedin, işletmeniz için pazarlama stratejilerini ve en yeni sosyal medya haberlerini ücretsiz alın.

Oku

Twitter 140 Karakter Sınırı Kalktı mı?

Dünyanın en popüler sosyal medya sitelerinden biri olan, 140 karakter sınırı ile ön plana çıkan Twitter, yine 140 karakter sınırına dair bir gelişme iddiasıyla gündemde. 

Teknoloji sitelerini takip edenler bilir ki, daha önce defalarca kez Twitter ‘ın 140 karakter sınırını arttıracağına dair haberlere yer verildi. Fakat bütün bu iddialar sonuçsuz kaldı. Twitter kurulduğu günden bu yana 140 karakter sınırını muhafaza etmeye devam etti. Bu tarz haberler farklı zamanlarda o kadar çok çıktı ki, teknoloji sitelerinde ve haber sitelerinin teknoloji kategorilerinde aynı haberden birden fazla bulmak mümkün. Bu sefer ki iddia biraz daha mantıklı gerekçelere dayanıyor.

Link ve Resim Karakter Götürmeyecek

Bloomberg ‘in teknoloji muhaberi Sarah Frier, Tweetlere eklenen linklerin ve resimlerin yakın zamanda 140 karakter sınırına etki etmeyeceğini yazdı. Yazısında, söz konusu düzenlemenin henüz taslak halinde olması nedeniyle, kaynağının ismini vermek istemediğini de belirtti.

Düzenlemenin gerçekleşmesi kesinleşmesi durumunda önümüzdeki 2 hafta içerisinde gerçekleştirileceği, artık Tweetlere link ve resim eklenmesi durumunda bunun 140 karakterden götürmeyeceği söyleniyor.

Elbette her şey bir iddiadan ibaret ve henüz netlik kazanan hiç bir şey yok. Örneğin sadece bir tane link ve resim eklenmesi durumunda 140 karakterden götürmeyip, iki veya daha fazla resim ve link eklenmesi karakter sınırına etki edecek mi belli değil. Zira hali hazırda Tweete bir tane resim eklenmesi durumunda 24 karakter götürüyor fakat sonrasında eklenen resimler karaktere etki etmiyor. Aynı şey link için geçerli değil ve şu anda her eklenen linkten 23 karakter gidiyor.

Eğer iddialar doğru ise mantıklı olan, eklenen bütün resimlerin ve eklenen ilk linkin 140 karakter sınırına etki etmeyip, sonrasında eklenen linklerin 140 karakter sınırına etki edeceği yönünde. Aksi halde 140 karakter sınırına etki etmemesi nedeniyle bir tweette bir sürü linklerin olduğu tweetler atılacak ve 140 karakter sınırının çok fazla anlamı olmayacak.

Söz konusu iddiaları güçlendiren bir diğer bilgi ise, Twitter ‘ın CEO ‘su Jack Dorsey ‘in daha önce “Tweet atmayı kolaylaştıracak gelişmeler meydana getirmek istiyoruz” demesi oldu. Elbette bu 140 karakter sınırını esnetmek mi yoksa başka bir çalışma mı olduğu konusunda net fikir sahibi olmayı engelliyor.

Bu zamana kadar çıkan “Twitter karakter sınırı 10 bin olacak” gibi ve benzeri haberlerin hepsi yalan oldu. Yakın bir tarihte de gündeme yerleşen bu haberin gerçekliğini hep beraber göreceğiz.

Oku

Facebook Messenger Nasıl Kurulur?

Facebook’un en önemli araçlarından birisi olan Messenger artık kendi başına bir sosyal araç olma yolunda ilerliyor. Son verilere göre 1 milyar kullanıcı barajını açan Messenger kullanımını daha artırmayı hedeflemiş olacak ki kurumsal şirketleri de artık bünyesine aldı.
Son yeniliklerle beraber daha fonksiyonel bir arayüze kavuşan Messenger üzerinden oyun oynama özelliği, müzik gönderme, para gönderme ve uçak bileti ön izleme gibi pratik kullanışlı araçlara da ulaşılabilecek.
Messenger şu ana kadar sadece Facebook arkadaşlarımız ile sohbet imkanı veriyordu. Son güncelleme ile beraber artık Facebook sayfalarımızı da Messenger üzerine ekleyebiliyoruz. Bu özellik ile artık firmalar ile irtibata geçmek çok daha kolay ve kullanışlı, firmalar açısından da daha verimli. Hızlı ve kullanıcı odaklı bir hizmet için daha iyisi olamazdı.
Facebook Messenger‘ın – Facebook Sayfası ile entegresini adım adım inceleyelim;
fb1
Facebook sayfamız üzerinde Mesajlar bölümüne gelerek, mesaj ekranını açıyoruz. Açılan ekran üzerinde mesajların en altta, sağ kısımda bulunan Messenger Code ikonuna tıklarak Messenger Code bölümünü açıyoruz.
fb2fb3 (1)
Bu bölüm açıldıktan sonra iOS yada Android platformlarında bulunan Messenger uygulamasını açıyoruz. Uygulamamızı açtıktan sonra kişiler bölümüne gelerek Scan tuşuna basarak ekrandaki kodu taratıyoruz. Tarama işlemi bittikten sonra artık Facebook Messenger ile sayfamıza gelen mesajları yanıtlayabiliriz.
mtelefon mtelefon2

Oku

Etkili Sosyal Medya Stratejisi İçin: 5 Faydalı İpucu

Ülkemizde ve dünyada küresel salgının etkisiyle kısmi olarak sosyal izolasyon devam ediyor ve bununla birlikte internet erişimi de her geçen gün büyüyor. Bu da birçok şirketin bu dönem için tasarlanmış etkili sosyal medya stratejisi benimsemesine neden oluyor.
Birçok girişimcinin dijital pazarlama planlarını bir dizi nedenden dolayı beklemeye alma eğiliminde olduğunu biliyoruz. Bununla birlikte, şirketlerin her zamankinden daha fazla hem dijital ortamda trafikteki artış, hem de tüketicilerin yeni ihtiyaçları gibi değişen manzaraya cevap vermek için meşgul ve çevik kalmaları gerekiyor.
Sosyal Medya Stratejisi

Belirsizlik zamanlarında neden bir sosyal medya stratejisi önemlidir?

Bu gibi zamanlarda şirketler çok şey ister ve dijital pazarlamayı kendi yararınıza nasıl kullanacağınızı bilmek belirleyici olabilir. Sorunu netleştirmeye yardımcı olabilecek bazı noktaları sizler için derledim:

 • Facebook tarafından yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre, Mart ayında tüm uygulamalarının kullanımında %70’lik bir artış görüldü. İnsanlar kendilerini eğlendirmek, insanlarla bağlantı kurmak ve evde oldukları zaman bilgilendirmek için sosyal medyaya yöneliyorlar.
 • Birçok şirket bu dönemde dijital pazarlama bütçelerini elden geçirmiş, bir marka oluşturmaya ve müşterileri meşgul etmeye devam etmek için sosyal medya ve e-posta pazarlamasına odaklanmıştır.
 •  İnsanlar, günümüzde kullanıcı sayısı günden güne artan ve daha fazla keşfedilen TikTok uygulamasını daha çok kullanır hale gelmiştir.

Bunlar, markanızın ideal müşterinizin alışkanlıklarına odaklanmış daha etkili bir sosyal medya stratejisini keşfetmesi ve böylece yeni ve mevcut müşterilerle ilişkiler kurması için belirleyici veriler olarak karşımıza çıkıyor.

Bu dönemde şirketiniz için en uygun kanallar ve sosyal ağlar nelerdir?

Global bir kriz ve salgın sırasında markaların karşılaştığı temel zorluklardan biri, dijital pazarlama stratejilerinin ne zaman ve nasıl ayarlanacağını bilmektir. Bu yüzden bu belirsiz döneminde, dinleyicilerinizi dinlemek her zamankinden daha önemli hale gelecektir.
Burada sosyal dinleme harika bir başlangıç olarak karşımıza çıkıyor.Markanız hakkındaki tartışmalara ve daha derin bir kavrayış ele alınmaktadır.
Konuşmanın nabzını tutup bu yaklaşımları uygulamak, sosyal medya stratejiniz markanızı konuşmaya özenli, organik ve değerli bir katılımcı olarak konumlandırabilir.

Sosyal medya stratejinizi ayarlamak için şimdi 5 ipucu

Bu dinamik anın ortasında iyi sonuçlar almak için çaba, sabır ve senaryoya çok dikkat etmek gerekir. Aşağıdaki sorulara bakarak nasıl etkili sosyal medya stratejisini oluşturmayı düşünebiliriz gelin beraber bakalım.
dijital marketing

1-) Operasyonlarınızın nasıl çalıştığını iletin

 • Çalışanlarınızı ve tüketicilerinizi güvende ve iyi hizmet verebilmek için attığınız adımlar hakkındaki şirket bilgilerinizi güncelleyin.
 •  Çalışma saatlerindeki değişiklikleri yapın.
 •  Yeni servis kanalları edinin.
 •  Diğerlerinin yanı sıra ürünleriniz ve hizmetleriniz için dağıtım biçimleri oluşturun.

Facebook’un şirketinizin bu değişikliklerden herhangi birini sayfanızın üstüne sabitlemesine izin verdiğini unutmayın ve sosyal medya stratejiniz için çok önemli bir adımdır.

2-) Potansiyel müşteriler için değer sunmaya çalışın

Şu anda yollar ve çözümler sunmak için alakalı ve düşünülmüş içerikler sağlayın. Sık sorulan soruları başlangıç ​​noktası olarak kullanın ve kurumsal blogunuzda uzmanlık alanınız hakkında bilgi sağlayan makaleleri vurgulayın.
Sosyal medya stratejinizin eylemleri arasında, her platformda mevcut olan kaynaklar aracılığıyla canlı veya video tartışmalara, derslere ve web seminerlerine yer açmayı düşünün.

3-) Sosyal kanıtlarınızı keşfedin

Kapalı ofisler ve yeni bir hızla faaliyet gösteren üretim hatları, yeni içerik gündemini daha zor hale getirebilir.
Bunu değiştirmenin önemli bir yolu, bu dönemde alınan sosyal kanıtları yeni içerik teklifleri oluşturmak için kullanmaktır. Müşterilerden övgü vakalar, blog makaleleri, videolar ve markanızla kullanıcıların ilgisini çekmeye, şirketinizle etkileşimde bulunmaya ve göndermek veya yeniden yayınlamak için daha fazla içerik üretmek zorunda kalmayı hedefleyeceksiniz ve etkili sosyal medya stratejisi için sağlıklı veriler almanıza neden olacaktır.

4-) Daha fazla video hazırlayın

Halkımız şu ana kadar videolara hiç bu kadar aşina olmamıştı. Pandeminin etkisiyle iş toplantıları ve arkadaşlar arasında konferans çağrıları, uzaktan sınıflar ve hatta tıbbi randevular, ulusal ve uluslararası müzik sanatçılarının yaşamları yeni dünya düzeninde oldukça değişti ve değişmeye de devam ediyor.
Sosyal medya stratejinize dayalı olarak dağıtılan videolar aracılığıyla kitlenize değer ve ilişki getirmenize yardımcı olabilecek kişileri hedeflemek en doğru seçenek olacaktır.

5-) İki yönlü bir konuşma oluşturun

Önceki konuda bahsettiğimiz gibi, sosyal dinleme bu noktada önemli olabilir ve diyalog kanallarının açılması bu süreci kolaylaştıracaktır.
İki yönlü bir iletişim üzerine çalışmalar yapın. Basit sorular gönderin veya anketler, testler gibi Instagram Hikayeleri özelliklerini kullanın. Katılımı güçlendirmek için zamanında ve hızlı bir şekilde müdahale etmeye hazır olun.
Sonuç olarak; bu süre zarfında sosyal medya stratejisiyle fırsatlarınızı keşfedin. İletişimin sürdürülmesi, yeni şeyler denenmesi ve katılımın sağlanması, şimdi ve gelecekte daha fazla bağlılık ve katılım sağlama aşamasının belirlenmesine yardımcı olacaktır.

Oku

Sosyal Medya ve SEO İlişkisi

Büyük bir sistem kuruyor ve bir heyecanla web sitenizi açıyorsunuz. Tasarım, içerik, SEO her çalışmayı gerçekleştiriyorsunuz. Çalışmalarınızın çabuk duyurulması ve kalabalık kitlelere ulaşabilmek için sosyal medya hesabınızı da açıyorsunuz. Ancak bir şeyler ters gidiyor veya sosyal medyada nasıl bir strateji izleyeceğimi bilmiyorum diyenler için sizlere bazı bilgilerimi aktaracağım.

Sayfa Yapısı Nasıl Oluşturulmalı?

Öncelikle web sitenizde sosyal medya hesaplarınızın linkli bağlantısı olan ikonları yerleştirmelisiniz. Sonra, siteniz veya firmanız neyse artık, onunla ilgili web sitenizde logo yer almalı, yoksa logo belirlemelisiniz ki web siteniz de olduğuna göre yüksek ihtimalle logonuz da vardır. Logonuz varsa sosyal medya hesabınızın profil fotoğrafına yerleştirmelisiniz. Profil fotoğrafının logodan oluşması kurumsallık ve imaj açısından çok önemli bir yere sahiptir. Kapak fotoğrafınızı da güzel bir tasarımla ve üzerine güzel bir sloganla süsleyebilir ya da firmanızın, internet siteniz hakkında bilgi verici önemli kısa birkaç yazı olan görsel koyabilirsiniz. Profilinizdeki tüm istenilen bilgileri eksiksiz doldurmanız da çok önem arz etmektedir. Özellikle internet siteniz, telefon numaranız, adresiniz gibi (Bu iş yeri sayfaları için).

Görsel ve İçerik Nasıl Hazırlanmalı?

Paylaşımalar görsel eşliğinde olmalıdır. Görselde kısa ve öz bir şekilde istenilen mesaj verilmeli, ayrıntılı anlatım içerikte yazılmalıdır. Paylaşımın stratejisine göre eğlenceli veya dikkat uyandırıcı içerik yazılmalıdır. Çünkü eğlenceli veya dikkat çekici içerikler daha çok etkileşim almaktadır. Ayrıca görsel ve içerikte aynı şeylerin yazılmamasına özen gösterilmelidir. Görselde logonun yer aldığı bir imza (damga) veya bant kullanılmalıdır. Bu kurumsallığı ve imajı etkileyen bir başka önemli detaylardan birisidir. İmzalarda da bantlarda da genelde logo, sağ altta kullanılır. Ancak sol üst, sağ üst, orta alt gibi yerlerde de kullanıldığı görülmektedir.

Nasıl Strateji İzlenmeli?

Paylaşım sayısı ve zamanı çok önemlidir. Günde maksimum 5 post, en az 1 post yayınlanmalı diyebilirim. Ben, yüksek takipçisi olan ama kurumsal olmayan sayfamda günde 5 post çıkmayı tercih ediyorum. Örneğin ilk post sabah saat 9’da, ikinci post saat 12’de, üçüncüsü 15’te, dördüncüsü 18’de sonuncusunu da 22’de çıkıyorum genellikle. Bu saatler baz alınırken; Çalışanların yoldayken telefondan ve iş yerindeyken işe başlamadan hemen önce bilgisayardan son sosyal medya zamanlarında karşılaşması için baz alınan saatte sabah paylaşımı, öğle yemeği saatinde diğer paylaşım, iş çıkışı diğer paylaşım, evde dizi-tv gibi şeyler izlenilen saati biraz boş bırakıp gece son paylaşım gibi stratejiler izliyorum. Tabi kurumsal hesapların (Firmaların) bu kadar fazla paylaşım yapmalarını önermiyorum. Günde 1, maksimum 2 paylaşım ile hedef kitleyi doğrudan ilgilendiren, bilgi veren veya eğlence içerikli paylaşımlarla takipçilerine kendini hatırlatmalı ve bilgilendirmelidir. Ayrıca ara ara dikkat uyandırıcı ama kısa kesilen bilgilerle web sitenize bağlantı vererek sitenize trafik çekebilirsiniz. Tabi ki ara ara da doğru paylaşımları tercih ederek sponsorlu çıkılmalı ve geniş kitlelere sayfanızı duyurmalısınız. Bunu yaparken rakip analizi, lokasyon, hedef kitle gibi konuları iyi düşünmeli ve doğru oturtmalısınız ki uçuk fiyatlar ödemeden doğru kitleye daha uygun maliyetle ulaşabilesiniz.

Uygulanması Gereken Genel Kurallar

Facebook

 • Her gün kesinlikle en az 1 paylaşım yapılmalı, takipçiyi sıkmamak adına 5 paylaşımı da geçmemek gereklidir.
 • Tüm içeriklerde görsel kalitesine fazlasıyla önem verilmelidir.
 • Hesap yönetimleri günlük yorum takibi ve analizler düzenli yapılmalıdır.
 • Facebook hesabınızı markanıza uygun olarak optimize etmelisiniz. Web sitenize yönlendiren içerik linklerini haftalık paylaşımlarda kullanmanız markanızın bilinirliliğini artıracaktır.
 • Topluluk Yönetimi çalışması yapmak markanız için ciddi dönüşler sağlar. Gruplara üye olup paylaşımlarınızı bu mecralarda yayınlayabilirsiniz.

Twitter

 • SEO açısından Twitter en önemli mecralardan birisidir. Google sıralama algoritması tarafından yapılan resmi açıklamada Twitter’ın öneminden bahsedilmiştir.
 • Etkileşim odaklı paylaşımlar yapmak, markanızın sosyal medyadan kazandığı trafiği ve bilinirliliği artırır.
 • Marka ile ilgili gerekli optimize çalışmaları yapılmalı. Facebook’da kullanılan görseller, Twitter ’da aynı etkiyi vermemektedir. Buna dikkat edilmeli.
 • Twitter en hızlı içerik akışının olduğu mecradır. Gündeme uygun paylaşımlar yapılması, markanız için artı puanlar kazandıracaktır.
 • Retweet, Listeler oluşturmak, belirli aralıklarla paylaşımlar yapmak oldukça iyi sonuçlar ortaya çıkarmaktadır.
 • Hashtag kullanımı oldukça önemli. Markanıza ait onun özelliklerini yansıtan hashtagleri her paylaşıma entegre etmeniz gerekmektedir.

Google+

 • Google+ bu mecrada yapılan paylaşımlar günlük olmak zorunda değildir. Haftalık bülten ve tanıtım içerikleri girilebilir.
 • Markanız için bir duyuru panosu görevini üstlenen Google+, SEO çalışmalarına pozitif etki de sağlamaktadır.
 • Mecrada bulunan topluluklar sayesinde paylaşımlarınız ciddi bir görünürlük sağlar.
 • Alternatif içerik pazarlama yöntemlerini kullanarak, sitelerine trafik yönlendirmeye çalışanların yararlanması gereken özelliklerden birisi olan bu mecrada Google+ paylaşımlarındaki +1’ler linklerin değerlerini artırıyor.

Youtube

 • Youtube, dijital içerik dünyasının en önemli oyuncularından birisidir. Bu platformda markanız için VLOG adı verilen Youtube içerik stratejisi uygulanabilir.
 • Markanıza uygun videoların paylaşımı, bilgilendirme videoları ya da popüler kültüre uygun video içerikleri paylaşmak marka bilinirliği açısından oldukça önemlidir.
 • Title: Kullanıcılar Youtube’da arama yaptığında görselden hemen sonra Videonuzun başlığına bakar. Bu bağlamda yazdığınız başlık videonuzun içeriğini çok iyi bir şekilde açıklamalı.
 • Description: Başlık alanındaki karakter sınırlaması yüzünden buraya yazamadığınız ilgili çekici yazıları açıklama bölümüne yazabilirsiniz. Burada size artı kazandırabilecek olan husus ise başlıktaki yazıya müteakip, olabildiğince uzun kuyruklu cümle yapıları düşünmek.
 • Optimizasyon: Kanal açıklama alanını iyi doldurmanız ve sosyal medya linklerinizi, “hakkında” sayfasında mutlaka belirtmeniz gerekir. Ayrıca ekleyeceğiniz sosyal medya linkleri de, ziyaretçilerinizin kanalınızda daha rahat gezinebilmelerini sağlar ve sosyal medya bağlılığını da arttırmış olur.

Instagram

 • Görsel içeriklerin en yüksek etkileşim aldığı gerçeğini unutmamak gerekiyor. Instagram ve Pinterest gibi görsel paylaşım temelli mecralar için markanızı temsil eden görsel içerik paylaşımı marka bilinirliliğini artıracaktır.
 • Hashtag kullanımı Instagram’ın en önemli unsurudur. Markaya uygun Twitter ve Facebook’ta kullanılan hashtag benzerlerini ve popüler hashtagleri kullanmak site trafiğini artıracaktır.
 • Web sitenize yönlendiren linkler, paylaşımların değerini artıracaktır.

Linkedin

 • Kurumsal iletişim açısından oldukça önemli bir platform olan Linkedin, markanızın hedeflediği kişilere ulaşması noktasında en önemli köprülerden birisidir.
 • Linkedin’de sayfa içerikleri ve görseller eksiksiz doldurulmalı, gerekli link inşaları yapıldıktan sonra markanızı temsil eden gruplara katılım gerçekleştirilmeli.
Oku

LinkedIn Üzerinden Daha Geniş Kitlelere Nasıl Erişilir?

LinkedIn üzerinden daha geniş kitlelere erişme gibi bir niyetiniz varsa, algoritmanın mantığını anlamanız gerekiyor. Aslında LinkedIn’in kullandığı algoritmayla ilgili size söylemek istemediği bazı sırları var. Şimdi bu sırları açığa çıkarma zamanı…

LinkedIn’in en “kaliteli” sosyal platformlarından biri olduğu hepimizin malumu. Çünkü LinkedIn, diğer popüler mecralardan farklı olarak tek bir hedef kitleye odaklanmış durumda: Beyaz yakalılar. Ekonomik anlamda alım gücü daha yüksek olan, belirli bir eğitim seviyesine sahip olan, markalarla etkileşimi güçlü beyaz yakalılara erişebilmek bugün pek çok markanın arzu ettiği şey. LinkedIn de bu erişimi sağlayabilmek için en isabetli platform.

LinkedIn’in belki de en önemli özelliği, kullanıcıların ekonomik göstergelerini kanıtlama zorunluluğu üzerine kurulu olmasıdır. Yani eğitim seviyesi, iş durumu, yaşadığı yer gibi bilgiler bu platformda genellikle kanıtlanmıştır. En azından sosyal onay üretmek için bu göstergelerin doğru olması gerekiyor. Bu yüzden çalışmadığımız iş yerini veya okumadığımız üniversiteyi burada pek belirtmeyiz. Belirmemeliyiz de zaten.

Marka özelinde sayfa açma, içerikler ile etkileşim yaratma, iş ilanları paylaşma gibi özellikleri sayesinde özellikle B2B pazarlamanın kalbi olan LinkedIn, marka dışında diğer kullanıcıların da profesyonel bağlar kurabilmelerini sağlıyor. Ancak Türkiye’de nedense pek çok şirketin bu mecrada görünür olma gibi bir derdi yok. Bugün LinkedIn’i sadece iş ilanı paylaşma sitesi olarak bilen şirketler bile var.

Kısa da olsa LinkedIn’i bir süredir kullanan her kullanıcı, daha fazla bağlantının daha fazla içerik erişimi sağlayacağını bilir. Eğer marka iletişimi için buradaysanız ve daha geniş kitlelere seslenmek istiyorsanız, LinkedIn algoritması önünüze bir taş koyuyor. Diyor ki, reklam vermek zorundasın.

Ağınızı genişletmek için izleyebileceğiniz adımlara buradan göz atabilirsiniz.

LinkedIn Algoritmasını Anlamak

LinkedIn algoritmasının temelinde içerik dağıtımı aşamaları yatıyor. Bu aşamaları kavradığınızda içeriğinizin daha fazla kişiye erişebilmesini, daha kısa sürede yayılabilmesini sağlayabiliyorsunuz.

Birinci aşama, içeriği paylaştığınız ilk anda gerçekleşiyor. İçeriğiniz daha ilk anda beğeni ve paylaşım gibi ihtimaller üzerine kurulu olan bir filtreden geçiyor. İçeriğin kaderini belirleyen editörler karar almadan önce kalite puanlaması yapıyor. Önce içeriğiniz bağlantılı olduğunuz küçük bir kitleye sunuluyor. Eğer bu aşamada olumlu dönüşler alırsanız, editörler içeriği daha büyük kitlelere gösterme konusunda adım atıyorlar. İşte, algoritmanın temeli bu.

Şimdi biraz daha detaylı inceleyelim…

 • İçeriğiniz önce metin, video, görsel, link gibi sınıflandırmalara tabii tutuluyor.
 • Sınıflandırmaya bağlı olarak, içeriğiniz bağlantılı olunan örnek kullanıcılara dağıtılıyor.
 • İlk erişimden elde edilen sonuçla birlikte kalite puanı veriliyor.
 • Editör analizinden sonra da içeriğinizin bağlantılarınızın dışına dağıtılıp dağıtılmayacağının kararı veriliyor.

Bu algoritmayı kavradıktan sonra içerik üretiminize dilediğiniz gibi yön verebilir, daha geniş kitlelere seslenebilirsiniz. Ama her şeyden önce hedef kitlenizin kim olduğunu bilmeli, farklı düşünmeli ve etkileşim yaratan içerikler oluşturmalısınız.

Oku

Viral Video Yapayım Ama Nasıl Yapayım?

Viral video yapımının sırları olabilir mi? Veya bir video nasıl viral olur? Bazı videolar nasıl çok kısa sürede viral olurken, bazıları doğar doğmaz ölüyor?

Sosyal mecralarda “Bu videoyu izledin mi?” diye arkadaşlarımıza gösterdiğimiz, paylaşmadan duramadığımız o videoların nasıl bu kadar hızlı yayıldığını ve herkes tarafından izlendiğini mutlaka merak etmişsinizdir. “Ben de bir video yapsam bu kadar tutar mı” diye aklınızın ucundan mutlaka geçmiştir. Fakat işin aslı eğer çok şanslı değilseniz, videonuzun hızla yayılması gibi bir durum söz konusu değildir.

Dijital ortamda ağızdan ağıza pazarlama (WOM) tekniği bu kadar yaygınlaşmışken, biz neden viral video yapmayalım?

Viral video

Videoyu Kime ve Niye Hazırladığını Belirle

Her ne yaparsak yapalım, nedenini bilerek yaparsak doğru hedef kitleye ulaşmakta sorun yaşamayız. “Yapalım gitsin” diyerek yapılan iş ne olursa olsun sağlam geri dönüşler getirmeyecektir. En iyi viral reklam örnekleri, hedef kitlenin ve temanın nasıl netleştirildiğini gözler önüne seriyor.

Kimlere hitap ettiğini netleştir ve doğru şekilde hitap et. Bu şekilde ilk adımı tamamladık.

Şahsına Münhasır Ol, Tarzını Seç

Viral içerik hazırlarken farkını ortaya koy. Bu sayede taklitçilikten uzaklaşıp, akıllarda kalırsın. Kısacası farkın tarzın olsun. Eğer bir tarzınız yoksa, içeriğiniz diğer içeriklerden fazla etkilenmişse, olumsuz geri dönüşleri kısa süre içinde alırsınız zaten.

Popüler olan akımları takip ederek onları kendince yorumlamak daha büyük akımlar oluşturmanı sağlayabilir. Bu çok ince bir çizgidir. Buradan başarıyla çıkmak, kendi tarzını oluşturmaktan geçer.

Samimiyet Her Devirde Kazanır

Bugüne kadar samimi, yalansız dolansız Türk filmlerine gönül verdik. Neden videolar da samimi ve içten olmasın ki? Biz böyle olmaz diye bir kural görmedik. Aksine samimiyet duygusu insanlara onlar gibi olduğunuzu hissettirebilen en güçlü duygudur. Abartıya kaçmadan bunu doğru şekilde kullanın.

İyi bir metin ve iyi şekilde hazırlanmış bir kurgu, viral video yapımının temelidir. Ana temanızı saptayın, profesyonel şekilde kurgulayın ve onu samimi bir metinle süsleyin.

Viral Video Zamanlaması Önemlidir

Viral içerik temasının zamanlamasını iyi seçin. Eğer güncel bir temanız varsa akıma kapılın. Asla akımın durulmasını beklemeyin. Popüler olan bir akım düşüşe geçtikten sonra onu alevlendirmek çok zordur. Bu yüzden paylaşım zamanınızı konu akışıyla paralel seçin.

Tüm bunları doğru şekilde yaparak pastanın çileğini yiyebilirsiniz.

Oku

Facebook Reklam Modelleri Nelerdir?

FMarkaların sosyal medyanın gücünü keşfetmesi ile birlikte sosyal paylaşım sitelerinde reklam vermek büyük önem kazandı. Hâl böyle olunca Google reklamlarının yanında Instagram, Twitter, Facebook reklamları da firmalar için ciddi bir trafik kaynağı olmaya başladı.

Özellikle de farklı reklam modelleri sunan Facebook, online satış yapan markalar için diğer sosyal paylaşım siteleri arasında öncelikli olarak kullanılmaya başlandı.

Neden Facebook Reklamları?

facebook-reklam

We Are Social ve Hootsuite tarafından yayınlanan “Digital in 2017 Global Overview” raporunda yer alan sosyal medya kullanıcı istatistikleri de bunun ne kadar haklı bir tercih olduğunu görebilirsiniz.

2017 Haziran ayında yayınlanan rapora göre Facebook’un 2 milyarı aşkın aktif kullanıcısı bulunuyor. Ayrıca Türkiye’de Facebook en çok kullanılan sosyal medya kanalları arasında 2. sırada yer alıyor. (1. Youtube)

Markalar günde 3 saatini sosyal medya platformlarında geçiren hedef kitlelerine ulaşabilmek için en akıllıca yöntem olarak reklam vermeyi görüyor.

Peki markaların Facebook üzerinden hedefledikleri kitleye ulaşmak için en etkili reklam modeline karar verirken nelere dikkat etmesi gerekiyor?

Dilerseniz önce Facebook reklam modellerinin neler olduğuna değinelim.

Facebook Reklam Modelleri Nelerdir?

Facebook reklam yöneticisi üzerinden reklam açmak istediğinizde öncelikle kampanya amacınızı belirlemeniz istenir. Kısacası Facebook size reklam verme amacınıza uygun modeller sunar.

facebook-reklam-modelleri

Bu reklam modelleri şunlardır:

İnsanları İnternet Sitenize Çekme

Bu reklam modelinin amacı genellikle Facebook üzerinden internet sitenize trafik sağlamak ve gelen trafiği bir şekilde sizin için değerli hale getirmektir. Bir ürün satmak, ziyaretçinin mailini toplamak ya da marka bilinirliği sağlamak adına markanızı duyurmak için kullanılabilir.

İnternet sitenizdeki dönüşümleri arttırma

Bu reklam modelinin ana hedefi internet siteniz üzerinden alacağınız dönüşümleri arttırmaktır. İlk reklam modeli ile hemen hemen aynı şekilde çalışır, ekstra olarak reklamı oluştururken Facebook’a reklam verme amacınızı belirtirsiniz. Bu sitenize kaydolma, sepete ürün ekleme ya da alışverişi gerçekleştirme gibi bir seçenek olabilir. Amacınızı bildirdikten sonra Facebook sitenize yerleştirmek üzere dönüşüm kodu verir. Böylece dönüşüm sağlamanız için Facebook da size yardımcı olur.

Gönderilerinizi öne çıkarma

Daha önce Facebook sayfanızda yayınladığınız bir gönderinin daha çok yorum, beğeni gibi etkileşim almasını istiyorsanız bu reklam modelini seçebilirsiniz. Belirleyeceğiniz bütçe dahilinde Facebook seçeceğiniz gönderiyi öne çıkartarak daha popüler hale gelmesini sağlayacaktır. Bu reklam türü özellikle herkesin duymasını isteyeceğiniz, viral olabileceğini düşündüğünüz sayfa gönderilerinde kullanılabilir. Örneğin bir yarışma duyurusu.

öne çıkarılan gönderi

Sayfanızın tanıtımını yapma

Özellikle yeni açılan Facebook sayfalarında en çok kullanılan reklam türü sayfa tanıtımı yapmanızı sağlayan bu reklam modelidir. Bütçe, kreatif ve hedef kitlenizi belirleyip sayfanızın daha çok kişi tarafından beğenilmesini sağlamak üzere bu reklamı oluşturabilirsiniz.

Uygulamanızın yüklenmesini sağlama

Reklam verme amacınız bir iOS ya da Android uygulamasını daha çok kişi tarafından yüklenmesini sağlamak ise sizin için en ideal reklam modeli Uygulamanızın yüklenmesini sağlama olacaktır. Uygulamanızın hali hazırda Google Play Store ya da Apple App Store mağazalarında yayında olması gerekir. Ücretli ya da ücretsiz uygulamalarınızı tanıtabilirsiniz.

Uygulamanızdaki Etkileşimleri Arttırma

Hedefiniz uygulamanızdaki etkileşimleri arttırmak ise bu reklam modeliyle uygulamanızı zaten indirmiş olan kullanıcılara ulaşabilirsiniz. Uygulamayı kullanmak üzere onları yönlendirebilirsiniz.

İşletmenizin Yakınındaki Kişilere Erişme

Eğer fiziksel olarak ulaşılabilir bir mağazanız yada işletmeniz varsa bu reklam modeli sayesinde size yakın olan kullanıcıları hedefleyerek onları ziyarete yönlendirebilirsiniz. Bu reklam modeli daha çok yerel çalışan kafe, restoran gibi işletmeler için uygun olabilir.

Etkinliğinize Katılımı Arttırma

Yakın zamanda düzenleyeceğiniz bir etkinlik var ise Facebook’un bu reklam modeli ile katılımı artırabilmeniz mümkün. Etkinliğinizi öne çıkartarak hedeflediğiniz kitleye gösterebilir ve onlara katılıp katılmayacaklarını sorabilirsiniz.

İnsanların Teklifinizi Almasını Sağlama

Belirli bir hedef kitlesine yönelik bir kampanya uygularsanız bu reklam türü sizin için ideal olabilir. Ürün ve hizmetlerinizle ilgili bir indirim ya da benzer bir durumu belirlediğiniz hedef kitledeki insanlara sunabilirsiniz. Bu tekliften yararlanmak isterlerse etkileşime geçerek e-mail adreslerine teklifin detaylarını alabilirler. Facebook bu reklam türünde kaç kişinin tekliften yararlandığını gösterir fakat size kişiler hakkında detay vermez.

Video Görüntülemeleri Elde Etme

Yeni reklam türlerinden biri olan video görüntülemeleri birçok firma tarafından aktif olarak kullanılmaya başlandı. Hazırlayacağınız bir videoyu öne çıkartarak hedef kitleniz tarafından izlenmesini sağlayabilirsiniz.

Oku

Twitterda Etkileşim ve Takipçi Artırma Yöntemleri

Twitter sayfanızda daha fazla etkileşim sağlamak ister misiniz? Kim istemez ki dediğinizi duyar gibiyim. :) İşte Twitter etkileşiminizi arttırmak için size çok iyi fikirler verebilecek 14 Twitter istatistiği (twitter etkileşim hilesi değil ama etkili ipuçları :)

1) Görsellerin Gücü Adına

Görselli tweetler görselsiz tweetlere göre; %150 daha fazla retweet, %89 daha fazla beğeni, %18 daha fazla tıklama alıyor.

Bu istatistiklerden de anlaşılacağı gibi tweetlerinizde görsel kullanmanız, etkileşim oranınızı büyük oranda arttıracaktır.

2) Videolar İşe Yarıyor

Videolu tweetler %28 daha fazla retweet alıyor.

Tweet formatlarınızda aralarda videolar paylaşarak hem tweet çeşitliliğinizi arttırabilir hem de daha fazla RT’ye sahip olabilirsiniz.

3) Hashtagler İlgi Çekiyor

Bir veya daha fazla hashtag kullanılan tweetler %55 daha fazla beğeniliyor ve retweet ediliyor.

Tweetlerinizde içeriğinizle ya da sektörünüzle alakalı hashtagler kullanarak daha fazla kişiye ulaşabilir, retweet sayınızı arttırabilirsiniz. Özellikle #TT (Trending Topics) olan bir hashtagi kullandığınız zaman ne kadar etkili olduğunu kısa sürede görebilirsiniz. :)

4) Tırnak İşaretinin Etkisi

Alıntı işareti kullanılan tweetler %55 daha fazla beğeniliyor ve retweeet ediliyor.

Ünlü birinin ya da sektörünüzle alakalı güzel ya da faydalı bir sözü alıntı işareti ile paylaştığınızda bunlar Twitter kullanıcıları tarafından daha fazla ilgi görüyor. Bunun sebebinin de hem bir sembolün göze çarpması hem de sürekli çalıp çırpıp kendi sözüymüş gibi kopya tweet atanlardan bıkılmasının olduğunu düşünüyorum.

5) Ünlem Kullanma

Ünlem işareti kullanılan tweetler kullanılmayanlara göre daha fazla retweet alıyor.

Özellikle tweetlere kısa başlıklar yazarak, bu başlıkların sonunda da ünlem işareti kullanmanız tweetlerinizi daha ilgi çekici hale getirecektir.

6) Rakamlarla İnşa

Rakam kullanılan tweetler %17 daha fazla retweet alıyor.

Alakalı olmak şartıyla rakamlara, sayılara yer vererek tweetlerinizin daha fazla göze çarpmasını sağlayabilirsiniz ve retweetini arttırabilirsiniz.

Twitter etkileşim arttırma

7) Please RT

“Lütfen RT” gibi kelimeler içeren tweetler 3 kat daha fazla retweet alıyor.

“Lütfen Retweet” yazanlar ise 4 kat daha fazla retweet alıyor.

Ne kadar ilginç dimi? Bu şeye benziyor çay ver 1 lira, çay verir misin 50 kuruş misali :)

Bu ricayı her hesapta ya da her tweette kullanmak da doğru olmayabilir tabi, uygun formatlarda ve hesaplarda deneyebilirsiniz.

8) Uzunluk – Kısalık

71 ile 100 arasında harf kullanan tweetler en fazla retweete sahip tweetlermiş.

140 karakter diye dibine kadar kullanmanın alemi yok yani :)

9) Bitly  Kazandırıyor

Bağlantı içeren linklerden Bitly kullananlar, %9,18 daha fazla beğeni ve retweet alıyor.

Bunun sebebi de çoğu kişinin Bitly’e aşinalığının olması olabilir. Bir de Bitly ile link sonuna özel açıklamalar eklenebiliyor, bu da linklerin içeriği hakkında bilgi verdiği için spam algısının da önüne geçmiş oluyor. Örneğin bit.ly/twitter-istatistikleri gibi.

10) 24 Dakika Şöhreti

Bir tweet alacağı retweet sayısının yarısına 24 dakikada ulaşıyor.

Bu tüm etkileşim oranının zirvesidir. Retweet almaya devam edebilirsiniz ama bu çok yavaş ilerler ve zamana yayılır. Bu istatistik ile de şöyle bir sonuç elde edebiliriz, paylaşımlar 24 dakikalık aralarla planlanırsa maksimum etkileşimi almış olursunuz her birinden.

11) Diğerlerini Mentionlamak

Mention içeren ya da aracılığı ile (via) gibi ifadeler içeren tweetler, linklerinin tıklanma oranlarını daha fazla arttırıyor. Etkili kelime ve ifade kullanmanın en iyi yolu başkalarını mentionlamaktır. Mention ile güvenilir insanları işaret ederek tweetlerinizdeki linklerin tıklanma sayısını arttırabilirsiniz.

Örnek vermek gerekir ise

Facebook reklamcılığı ile ilgili bir yazınız var ve burada ünlü bir dijital pazarlamacının da belirttiği bilgiye yer verdiniz. Tweetinizi yazarken bu kişiyi de mentionlayarak yazınızın linkini eklerseniz, tweetinizi ve yazınızı daha güvenilir bir izlenim vereceğinden tıklanmasını da arttıracaktır.

12) En Sona Atmayın

Linklerin yaklaşık %25 daha fazla tıklama alması linklerin yerleştirilmesi ile alakalıdır. Linkleri tweetin en sonuna değil de içeriği bozmayacak şekilde başa ya da orta kısımlara koyarak daha fazla tıklama sağlayabilirsiniz.

13) Zaman Önemli

Twitter’da en iyi post zamanı 13:00 ile 15:00 arası ve en iyi günler  Pazartesi ve Perşembe günleri arası.

Bu saat ve günler dahilinde yaptığınız paylaşımlar daha fazla etkileşim alacaklardır.

14) Daha Fazla Link Paylaşın

Tweetlerinde daha fazla linke yer verenler daha fazla takipçiye sahip oluyor. Siz de tweetlerinizde linklere yer vererek takipçi sayınızı arttırabilirsiniz.

Ayrıca Facebook’ta Etkileşim Arttıran Can Alıcı 7 Nokta başlıklı makalemden de Facebook ile ilgili tüyolara ulaşabilirsiniz.

Oku

İnstagram Türk Takipçi Satın Al

İnstagram Türk Takipçi Satın Al - Instagram Türk Takipçi Siparişinizi Güvenle Verin!

Neredeyse her iki kişiden birinin Instagram ya da herhangi bir sosyal medya hesabına sahip olduğu günümüz teknoloji dünyasında sosyal medyanın insan hayatında bıraktığı etkinin büyüklüğü yadsınamayacak kadar çoktur. Birçok sosyal medya kullanıcısı hesaplarını takip eden kişi sayısına, gönderilerine yapılan yorumlara ve bu gönderilerin aldığı beğenilerin sayısına oldukça dikkat etmektedir. Bu miktarların arttırılması için bazı yollar da deneyebilirler. Bu işlem için kurulmuş olan web sitemiz de bu yollardan biridir. Bu site sayesinde kullanıcılar günün herhangi bir zamanında Instagram da dahil olmak üzere birçok sosyal medya hesabı için takipçi alabilir, postlarının beğeni sayısını arttırabilir ya da bu postlara yapılmış yorumları istediği şekilde düzenleyebilir.

Türk Takipçi Satın Al İnstagram

Web sitemizde yapılan işlemler kullanıcılar tarafından düzenlenir. İşlem yapılabilmesi için kullanıcının sosyal medya hesaplarında kullandığı parola gibi kişisel bilgileri vermesine gerek yoktur. Bununla birlikte yapılan ödemeler kredi kartı ile güvenli ortamda yapılır. Kullanıcılara sağladığı bu özellikleri ile web sitemiz güvenli bir alışveriş imkânı sunmaktadır. Bu sitelerde hesap açıldıktan sonra hemen işlem yapmaya başlanılabilir. Bu işlemlerden en çok yapılanlardan biri takipçi satın almaktır. Takipçi sayısının neredeyse bir statü haline geldiği modern dünyada yeterli takipçi sayısına ulaşamamış insanlar web sitemizi kullanarak ister Türk ister yabancı kullanıcıların kendi hesabını takip etmesini sağlar. Bu takipçiler gerçek zamanlı kullanıcılar arasından seçilir. Bu sayede profilin güvenliği korunmuş olur.

Takipçi Satın Al İnstagram Türk

Takipçi sayısının yanı sıra bir kullanıcının sosyal medya ortamındaki konumunu belirleyen bir diğer ölçüt de gönderilerine gelen beğenilerin sayısıdır. Bir gönderi ne kadar çok beğeni alırsa gönderiyi yapan kullanıcının o uygulamadaki popülerliği de o kadar artar. Sosyal medya hesapları kendi aralarında etkileşim halinde olduğu için bir uygulamada popüler olan bir kullanıcı diğer uygulamada da kısa zamanda ve kolaylıkla popülerlik kazanabilir. Bu sebepten dolayı istedikleri beğeni sayısına ulaşmak isteyen kişiler instagram otomatik türk beğeni gibi hizmetler satın alarak beğeni sayısını arttırmaya çalışır.

Oku

Sosyal Medya Bayilik Paneli Nedir

Günümüzde sağlanan sosyal medya hizmetleri insanların birçok alandaki gereksinimlerine verimli ve etkili çözümler sunmaktadır. Sosyal bayilik paneli ile sizlerde insanlara bu konuda destekleyici hizmetlerde bulunabilirsiniz. Aynı zamanda bu hizmeti veren kişi siz olarak bundan çok iyi karlar elde edebilirsiniz. İnsanlara vereceğiniz hizmetlerle onların sahip oldukları sosyal medya hesaplarını daha da geliştirme fırsatlarını sunabilirsiniz. Bu hizmetlerle İnstagram, Facebook, Youtube ve Twitter gibi insanların yoğun olarak ziyaret ettikleri sosyal mecralarda onların etkileşimlerine katkıda bulunabilirsiniz. Sosyal medya hizmetlerinizde müşterilerinize çeşitli paket seçenekleri arasından onlara uygun önerilerde bulunarak yardımcı olabilirsiniz. Diğer sosyal mecralarda başta olmak üzere özellikle İnstagram, kullanıcı açısından en çok artış gösteren alanlardan biridir. Burada ihtiyaç duyan kişilere takipçi ve beğeni hizmetleri sunarak hem onlara katkı verebilir hem de kendinize iyi bir gelir sağlayabilirsiniz.

Oku

Sosyal Medya Paylaşımı Yapmak


Pek çok kullanıcı ucuz sosyal medya panelikullanıp bu hizmetlerden en iyi şekilde yararlanıyor fakat bu kullanıcılar arasından yaptığı paylaşımlara dikkat etmeyen kullanıcılar da bulunuyor. Eğer ki kullanıcılar paylaşım yaparken bazı detaylara dikkat etmezse o paylaşım çok popüler olmaz, ön plana çıkmaz.

Bunun yanı sıra eğer kullanıcı paylaşıma özen gösterirse ve cheap SMM panelhizmetlerinden faydalanmazsa yine bu gibi sorunlarla karşılaşabilir. Çünkü bu hizmetler etkileşimi yükselten ve sayfanın daha çok takipçi elde etmesini sağlayan bir durum.

Paylaşım yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar

Sosyal medyada paylaşım yapan bir kullanıcı yaptığı paylaşımdaki fotoğraf ve video kalitesine özen göstermeli. Eğer medya içeriğinin kalitesi yeterince yüksek değilse bu durum kullanıcıların o sayfayı takip etmemesine ve o sayfa ile ilgilenmemesine neden olabilir. Bundan dolayı socialmedia panel hizmetinden yararlanırken kullanıcılar kaliteli görüntüler paylaşmaya da özen göstermeli.

Instagram’da dikkat edilmesi gereken bir diğer durum etiket kullanımı olarak karşımıza çıkıyor. Kullanıcılar eklediği her bir etiket için o etikette görünme fırsatını yakalıyor. Belki bu etiketi takip eden bir kullanıcının ana sayfasına düşebilir belki de etiketleri inceleyenlerden birisi gönderiye denk gelebilir. Çok etkili bir yöntem olmasa da bir gönderiye en fazla 30 etiket eklendiği için en ucuz sosyal medya panelihizmetinden yararlanırken gönderiye 30 etiket eklemek gönderi sosyal medya hizmeti ile birlikte daha çok yükseleceği için içeriğin daha fazla etkileşim almasına imkan tanır.

Instagram takipçi satın algibi pek çok hizmet bulunuyor. Bu tür hizmetler kullanıcıların sayfasını hızlı bir şekilde büyütmesini sağlıyor. Kullanıcılar sayfada gönderi paylaşırken o gönderiyi en iyi anlatan kısa bir açıklama girmeyi ihmal etmemeli. Kısacası içeriklerde yazı bulunması o içeriğin daha etkili bir şekilde etkileşim almasına sebep olabilir.

Şunu da belirtmekte fayda var ki gönderinin altına eklenen bir yazının düzeni ve kalitesi harika bir şekilde yapılmalı, yazım kurallarına uymalı ve yazı içerisinde anlatım bozukluğuna yer verilmemeli. Bu gibi detaylar bazı kullanıcılar için önemli şeyler olabiliyor.

Oku

Instagram Hakkında Merak Edilen Sorular


Instagram uçsuz bucaksız bir dünya gibi karşımıza çıkıyor. Profesyonel bir şekilde bu işi yapmak isteyenler ve sosyal medya paneligibi hizmetlerden yararlanan kullanıcılar Instagram uygulaması hakkında daha fazla soruya cevap bulmak istiyor. Bu konuda siz değerli üyelerimize Instagram uygulaması hakkında bazı soruları cevaplayıp sizleri merak içerisinde bırakmayacağız.

Instagram hakkında merak edilenler

Instagram uygulaması için merak edilen sorulardan birisi Instagram kullanırken bir hesabın nasıl gizli hale getirilmesi olmakta. Bazı kullanıcılar hesabını insanlara karşı gizleyerek herkese açık yapmak istemiyor olabilir. Bazıları da SMM panel ana sağlayıcıhizmetlerinden yararlandıktan sonra takipçi ve etkileşim sayısını yüksek göstererek diğer kullanıcıların da takip etmesini sağlamak isteyebilir. Kullanıcılar bunun için ayarlara girip “Gizlilik ve Güvenlik” seçeneğine girmeli. Burada “Gizli Hesap” bölümü yer alıyor. Bu tiki aktif hale getiren kullanıcıların hesabı artık gizli olarak yer almaya başlayacak. Bu tiki kaldırınca ise hesap tekrardan herkese açık olarak güncelleniyor.

En ucuz SMM panelhizmetlerinden yararlanan bazı kullanıcıların merak ettiği sorular arasında profesyonel hesaba geçişin nasıl yapıldığı sorusu da yer alıyor olmakta. Profesyonel hesap önceleri işletme hesabı olarak anılıyor olsa da günümüzde profesyonel olarak adlandırılıyor olmakta. Bu hesaba geçiş yapmak için Instagram uygulamasında ayarlara girmek ve burada en alt kısımda yer alan profesyonel hesaba geçiş yapma bağlantısına basmak gerekiyor. Bu bağlantıda bazı bilgiler alınacak, sonrasında artık profesyonel hesap kullanmak mümkün hale geliyor.

Instagram takipçi satın alhizmetleri ile popülerliği arttırmanın mümkün olduğu uygulamada merak edilen sorulardan birisi de profesyonel hesabın ne işe yaradığı olmakta. Kullanıcılar profesyonel hesaba geçerek hesabını daha iyi yönetmeye başlıyor. Özellikle çok büyük bir sayfa olmaya çalışan ve Instagram beğeni satınal gibi hizmetlerden faydalanan kullanıcılar profesyonel hesaba geçiş yapmalı. Profesyonel hesap ile birlikte istatistikler açılıyor, sponsorlu gönderi paylaşmak mümkün hale geliyor. Bunun yanı sıra etkileşimli çıkartmalar da kullanıcılara sunulan bir ayrıcalık. Etkileşimli çıkartmalar ile birlikte kullanıcılar ile iletişime geçmek mümkün oluyor.

Oku

Instagram Takipçi Satın Almam Hesabıma Zarar Verir mi

Instagram Takipçi Hizmetimiz

OPMedya , müşterilerinin sürekli tanıtım ihtiyaçlarına cevap verebilmek adına bünyesinde bulunan profesyonel sosyal medya danışmanları aracılığıyla müşterileriyle birebir olarak özel çalışmalar da gerçekleştirmektedir. Sizler için en iyi sosyal medya hizmetini sunan Instagram takipçi satın alma sitesi olmak için durmadan çalışıyoruz.

Her türlü soru, talep ve önerinizle ilgili canlı destek servisimize iletişim sayfasında yer alan telefon, Skype, e-posta ve Whatsapp adresleri aracılığıyla veya sayfanın sağ alt kısmında yer alan canlı destek sistemi yoluyla 7 gün 24 saat ulaşabilirsiniz.

Instagram takipçi satın alma hizmetimizi her geçen gün geliştirmekteyiz. Instagram takipçi satın alabileceğiniz güncel hizmetlerimiz anlık gönderim sağlayan servislerimiz sizler için artık daha da güvenli ve organik sonuçlar vermektedir. Instagram takipçi alarak hesabınızı artık daha organik sonuç veren ve etkileşimli bir hesap yapma zamanınız gelmedi mi? Adresiniz tabi ki sosyal bayiniz.net :)

 

Instagram Takipçi Satın Almam Hesabıma Zarar Verir mi?

Instagram takipçi satın al hizmeti; hesabınızın daha popüler görünmesini, daha geniş kitlelere ulaşmanızı ve rakiplerinizin arasından sıyrılmanızı sağlarken aynı zamanda sosyal medya hesabınızın daha fazla etkileşim almasına da katkıda bulunur. Üstelik tüm bunları hem kaliteli hem de ucuz Instagram takipçi satın alma imkanıyla sunuyoruz.

Sitemizden satın aldığınız hizmetlerimiz yönetim panelimize düşmekte ve anında teslimat için aksiyon ekimize iletilmektedir.  Kredi Kartı veya Banka Havalesi/EFT yoluyla ödeme seçenekleri bulunmaktadır. Bu yüzden yapılan ödemeniz ile birlikte , satın alınan hizmet çok kısa bir süre içerisinde müşteriye ulaştırılır.

Instagram takipçileri, potansiyel takipçileriniz ve müşterileriniz için sosyal kanıt olarak görev alacak. Onları sadece sayılarınızla bile etkileyeceksiniz.

Instagram'ın algoritmasının hesabınızı popüler bir profil olarak algılaması daha kolay olacak, bu nedenle de hesabınızı daha fazla kişiye önerecek.

Daha fazla kişiye önerileceğinden, Instagram'ın Keşfet bölümünde öne çıkma ve bir gecede ünlü olma şansınız daha fazla olacak.

Sponsorluk anlaşmaları, tanıtım gönderileri için büyük firmalardan daha yüksek ve daha sık teklif alacaksınız.

Böylece profiliniz her zamankinden daha aktif duruma gelecek ve Instagram’ın meşhur algoritması tarafından daha çok kişiye önerilecektir. Bu şekilde bir kartopu etkisi şeklini alacak olan yükselişiniz  Instagram takipçi satın almak işleminden sonra durdurulamaz olacak.

Potansiyel bir takipçiyi veya müşteriyi kaçırmak istememek çok normal. Ne yazık ki o anda ziyaretçilerinizi etkilemek için gereken yüksek takipçi sayısına sahip olmayabilirsiniz. Unutmayın, ortalama bir sosyal medya kullanıcısı, hesabınıza atacağı ilk bakışta sizi takip etmeye veya tamamen görmezden gelmeye karar verecek.

Bu nedenle, instagram takipçi satın al arak  her zaman hesabınızı geliştirmeye devam edin ve görsel temalarınızı özenle hazırlayın. Bu kişisel tasarımlar sizin karakterinizle bürünecek ve markanızın bilinirliğini arttıracak.

Oku

Instagram'da Influencer Olmak İster Misiniz?

Instagram'da Influencer Olmak İster Misiniz?

Her gün Instagram'da influencer olan birçok insan görüyoruz. Bu yaşam tarzı ve işin prestiji ve birçok faydası vardır. Ünlü markalardan ücretsiz ürün alabilir ve onlardan para kazanabilirsiniz. Rüya gibi değil mi? Ama öyle değil. Bu yazımızda sizlere instagram'da influencer olma konusunda bilgi vereceğiz. 

Ne istiyorsun?


 1-Bir Ağ

Her şeyden önce, ağınız ilk başta yeterince kapsamlı olmayabilir. Uzun bir süreç, acele etmeyin! Vazgeçmezseniz hedefinize ulaşabilirsiniz. Sabır bir zorunluluktur. Unutma, bir kez başardığında süper havalı olacak!


2-Takipçi

Instagram takipçilerinizin sayısını artırmanın birçok yolu vardır. Sen edebilirsiniz  Instagram için takipçilerini satın veya aşağıdaki kişileri içeren daha sert bir yolunu tercih ve içerik ile onlara ulaşmak.

3-İçerik

İçerik önemlidir. İnsanlar neden sizi izlemeyi veya takip etmeyi seçmeli? Instagram'da birçok influencer var, diğerlerini takip edebiliyorlar. Bu noktada etkileyici içerikler oluşturmalısınız. İçeriğinize biraz merak katın, insanlar sizi takip etmeye devam etmek için bir sonraki içerik için heyecanlanmalı!

Oku

YouTube'da Fenomen Olun - YouTube İzlenme Satın Al

Youtube İzlenme Satın Al


Youtube izlenme satın al hizmetiyle takipçilerine büyük bir kolaylık sağlayan firma gün geçtikçe daha da geniş kitlelere hitap etmektedir. Firmanın hedef kitlesi Youtube kullanıcılarının tamamıdır. Sosyal medya platformunda en çok tercih edilen ve en popüler hale gelen Youtube, insanların hayallerine ulaşmaları için oldukça önemlidir. Hayallere daha hızlı şekilde ulaşmanın yolu da abone sayısının artmasından geçer. Youtube abone satın al hizmetiyle hayallere giden yolu taçlandıran firma başarısı ve kusursuzluğuyla da fark yaratmaktadır.

Beğeni Satın Almak İsteyenler


Youtube beğeni satın al hizmetini de kusursuz şekilde gerçekleştiren firmaya üye olarak dilediğiniz işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Özellikle de Youtube 4000 saat satın al hizmetiyle öne çıkan firmanın takipçisi sürekli olarak artış göstermektedir. Sadece beğeni ya da saat satın almak isteyenlere değil abone satın almak isteyenlere de hizmet sunan firma yenilikçi bakış açısına sahiptir. Türk abone satın al hizmetinden yararlanarak on binlerce aboneye sahip olmak mümkündür. Youtube abone hilesi ve daha pek çok hizmeti bir arada bulabilirsiniz.

Türkiye SMM Panel


Smm panel ile platformun tanınan hesaplarından birisi olmak isteyenlere smm panel Türkiye hizmeti sunan firma güvenilirliğiyle de farkını yansıtmaktadır. En ucuz smm panel sahibi olmak isteyenlerin yapması gereken tek şey firmanın resmi web sitesine üye olmaktır. Firma hizmet taleplerine gerekli geri dönüşleri sağlamaktadır.

Oku

Sosyal Medya Hizmeti Almanın Faydaları

Instagram Takipçi Satın Almanın Faydaları

Günümüzün en popüler sosyal medya platformu olan instagram, aynı zamanda birçok kişiye ekmek kapısı olmuş, birçok günümüz ünlüsünün de fenomen olma yolunda çok büyük katkılar sağlamıştır. YouTube ile birlikte sosyal medya aleminin en çok kullanılan platformu instagram varlığını çok uzun seneler daha aktif olarak sürdürecek ve birçok kişiye daha gelir kaynağı elde edecektir.

Ünlü olma yolunda insanlara en çok yardım eden bir diğer etmen, sosyal medyaya attıkları fotoğrafların ve gönderilen aldıkları beğeni oranları ve kullanıcıyı takip eden insan sayısıdır. Günümüzde birçok fenomenin hesabına bakıldığı zaman çok yüksek takipçi sayılarına ulaştıkları görülmektedir. Ünlü olma yolunda çok önemli bir adım olan instagram takipçi sayınız sitemiz OPMedya.Com de siz kullanıcılar ile buluşmakta ve sizleri hayallerinize bir adım daha yaklaştırmaktadır.

Instagramyüksek takipçisi ve yüksek beğeni oranı olan kullanıcı hesaplarını genelde keşfet bölümünde başka kullanıcılar ile paylaşmakta ve bu sayede kişinin popülerliğini daha da arttırmaktadır. Bu sebeplerden dolayı instagram takipçi sayısı bir kullanıcının tanınırlığı için en büyük etmen olmakla birlikte, bir kullanıcının fenomen olma yolundaki en büyük engeli de takipçi sayısı olmaktadır. Ancak takipçi sayısı arttırılırken dikkat edilmesi gerek bir diğer konu da, gönderilerinize gelen beğeni sayısı olmaktadır. Takipçi sayınız çok yüksek ancak gönderilerinize gelen beğeni oranı çok düşük ise hesabınız komik gözükebilmektedir.

OPMedya.Com üzerinden instagram takipçi satın al butonuna tıklayarak takipçi satın alabilir, instagram takipçi satın almak ile ilgili tüm fikirlerinizi ve görüşlerinizi de site içerisinden bizlere iletebilirsiniz.

Oku

TikTok’ta keşfete çıkmanın yolları


TikTok, günümüzün en çok kullanılan kısa video paylaşım platformlarından birisi olarak karşımıza çıkıyor. Instagram Reels ve YouTube Shorts TikTok’a rakip olsa da henüz popülerliğini kaybetmiş değil. TikTok paketleri almanın mümkün olduğu bu sosyal ağ üzerinde pek çok kişi videoları eleştirel bir dille yaklaşabiliyor. Bunun sebebi TikTok’ta cringe videoların oldukça fazla bulunması. Bu da kullanıcıları TikTok’tan uzaklaştıran bir eylem olmakta. Buna rağmen TikTok milyonlarca kullanıcıya sahip bir yer.

TikTok’ta keşfete çıkma yöntemleri

TikTok’ta keşfete çıkmak için yapılması gereken çalışmalardan birisi Social media panelhizmetlerinden yararlanmak. Yani TikTok beğeni satın al veya TikTok takipçi satın al gibi hizmetleri kullanmak. Bu gibi hizmetler TikTok platformunda yükselmeyi, daha popüler hale gelmeyi sağlıyor.

Sosyal medya panelidışında TikTok’ta yükselmenin bir diğer yolu etiket kullanmak. Instagram ve YouTube’da da olduğu gibi TikTok’ta da etiket sistemi bulunuyor. Her ne kadar SMM paneldaha etkili olsa da kullanıcılar diğer yöntemleri merak edebilir. Bu yöntem ile birlikte kullanıcılar etiketlerden yararlanarak biraz daha ön planda görünmeye başlayabilir. Hatta video için ek olarak TikTok beğeni satın al hizmeti kullanılır ise o video etiketlerde ve keşfette daha çok öne çıkabilir.

TikTok’ta öne çıkmak için yapılabilecek bir diğer şey en ucuz sosyal medya panelihizmetlerinden yararlanmanın yanı sıra ilgi çekici videolar hazırlamak. İlgi çekici şekilde hazırlanan videolar daha çok beğeni alır, bu da videoların etkileşim oranının yükselmesi ve daha çok görülmesi anlamına geliyor. İlgi çekici video ile birlikte bu video TikTok beğeni veya izlenme paketi ile desteklenirse kat kat daha büyüme ihtimali artar.

TikTok’ta keşfete çıkmanın avantajları

Türkiye’nin en ucuz SMM paneliile birlikte diğer yöntemler denendiğinde TikTok sayfasının takipçi sayısı bir anda hızlı bir yükselme kaydedebilir. Bununla birlikte etkileşim sayısı artar, daha çok keşfette görülme ihtimali olur. Keşfette daha çok görünmek, kullanıcıların daha fazla kitleye ulaşmasını, daha çok erişim almasını sağlar.

Oku

SMM panel bayiliğinin sunduğu avantajlar

Günümüzde sosyal medyanın da gelişmesiyle birlikte kullanıcılar buradaki pastadan pay almak, kazanç elde etmek istiyor. Sosyal medya, insanların bir araya geldiği ve paylaşım yaptığı bir platform. Bu ağ geliştikçe sosyal ağ üzerindeki rekabet artmaya başladı. Rekabetin daha güçlü olması için

hizmetleri yer alıyor.

SMM panel bayiliği nedir?

sosyal medya hizmetleri sunan bir sistem. Bu sistemde Facebook, Instagram, Twitter ve TikTok gibi çeşitli sosyal ağlarda hizmetler sunulabilir. Bu hizmetlerin sunulmasının amacı müşterinin belirlediği bir sosyal ağ sayfasının veya gönderisinin daha iyi etkileşim almasına yardımcı olmak. Örneğin Instagram gönderisi paylaşan ve keşfette görünmek isteyen bir kullanıcı hemen Instagram beğeni satın al hizmetini kullanarak bu durumdan en iyi şekilde faydalanabiliyor. Yani gönderisinin beğeni sayısı artıyor, bu da Instagram sayfasında paylaşılan gönderinin keşfete çıkmasını sağlıyor.

, bayilik vererek diğer bayilerin sosyal medya hizmeti sunmasına olanak tanıyor. Bu hizmetin sunduğu en büyük avantaj hem ana bayinin daha çok müşteriye ulaşması hem de bayilerin bu işten güzel bir kazanç elde etmesi olarak açıklanabilir. 
hizmetleri müşterilerin sık sık ilgisini çeken konular olmakta.

SMM panel bayiliğinin avantajları

gibi çeşitli paneller bulunmakta. Bayilik hizmeti alan kullanıcılar bu hizmeti diğer müşterilere satarak hem para kazanabiliyor hem de bu işten kârlı çıkabiliyor. Bu hizmetin sunduğu avantajlardan bir diğeri bu konuda profesyonelleşmeye başlamak. Bu işten tecrübe kazanan
bayisi, eskisine göre daha çok müşteri çekebiliyor, daha çok maddi kazanç elde edebiliyor. Bu da kullanıcı için ekstra bir fırsat demek.

Bu hizmetlerden yararlanmanın sunduğu bir diğer fayda sunulan uygun fiyat sayesinde müşterilere daha ucuz fiyattan hizmet sunulabilmesi olmakta. Bu durum uygun fiyata
arayan müşteriler için harika bir seçenek sunuyor. Örneğin 
Instagram takipçi satın al almak isteyen bir kullanıcı uygun bir fiyat ile bu hizmete sahip olabilir.

Oku

İnstagram Takipçi Satın Almanın Avantajları

Instagram takipçi satın almanın avantajları

Instagram, 1 milyarın üzerinde aktif kullanıcı sayısı ile pek çok sosyal ağ kullanıcısının maddi kazanç sağlama yeri haline gelmiş durumda. Instagram’da popüler olmak isteyen kullanıcıların attığı adımlardan birisi de en ucuz smm panel hizmetlerini inceleyerek uygun fiyatlı bir paketten faydalanmak.
gibi paketlerden faydalanan kullanıcıların elde ettiği pek çok avantaj yer alıyor. Bu konuda bu avantajlardan detaylı bir şekilde bahsedeceğiz.

Instagram takipçi satın almanın faydaları

Kullanıcıların elde ettiği avantajlardan birisi takipçi sayısının yükselmeye başlaması. Takipçi sayısının yükselmeye başlaması ile birlikte bu durum kullanıcıda psikolojik olarak olumlu bir etki oluşturur. Bu da sayfa sahibinin sayfada daha fazla çaba göstermesine neden olur.

hizmetlerinden yararlanan bir kullanıcının elde ettiği başarılardan bir diğeri de beğeni, yorum ve izlenme gibi etkileşimlerin yükselmeye başlaması. Bu gibi etkileşimlerin yükselişe geçmesi sayfadaki gönderilerin daha çok tutulmasını sağlıyor. Bu da sayfa sahibini mutlu eden bir olay.

Oku

YouTube içerik hazırlama rehberi

YouTube içerik hazırlama rehberi

YouTube, günümüzün en büyük sosyal medya platformlarından birisi olmakta. Video paylaşım platformu olarak hizmet veren bu web sitesi, kullanıcılarına özel imkanlar sunmaya çalışıyor ve onlar için yeni özellikler geliştiriyor.
firmaları sunduğu hizmetler ile YouTube, Facebook, Instagram gibi birçok sosyal medya platformunda kullanıcıların daha iyi kitleye sahip olmasını hedefliyor.

YouTube kullanan kullanıcılar abone sayılarını yükseltmek için veya etkileşimi arttırıp daha çok önerilen videolar arasına girmek adına çeşitli çalışmalar yapabilir. Bu çalışmalardan birisi de Instagram beğeni satın al hizmeti gibi YouTube abone satın al hizmeti. Bu hizmetlerden yararlanan kullanıcıların elde ettiği kullanıcıları daha da arttırabilmesi için içerikleri en iyi şekilde hazırlaması gerekir.

YouTube içerik hazırlama rehberi

ile bir hizmetten yararlandıktan sonra bu hizmetin gücünü kullanarak içeriklerin en iyi şekilde hazırlanması, özenle paylaşılması gerekiyor. Bu konuda dikkat edilmesi gereken durumlardan birisi videonun çekimi olmakta. Videonun çözünürlüğü ve kalitesi mümkün olduğunca iyi şekilde düzenlenmeli ve sahne kamera ile uyumlu olmalı. Örneğin ışık kameranın arkasında olursa ön taraf daha güzel görünür.

Oku

Komisyoncu Olup Para Kazanmak

Komisyoncu Olup Para Kazanmak

 Biliyorsunuz ki komisyoncu olup oturduğunuz yerden günlük 150-200TL kazanmak mümkün, peki bunu nasıl yaparız?

SMM Sitesine Komisyoncu Olmak

Şimdi size SMM (Social Media Marketing) Sitesine komisyoncu olup nasıl günde 100-500TL kazanırsınız bunu öğreticem.

Öncelikle muadilleri arasında en ucuz ve en kaliteli servis veren bir site seçmemiz gerekiyor, örnek olarak OPMedya'yı kullanabiliriz. Bu siteye girip fiyatları incelememiz gerekiyor, satılan bir servisi yakınlarımıza veya instagramda satış yapan sayfalara yazıp üzerine komisyon koyup satabiliriz. Örnek olarak Yabancı Gerçek kategorisindeki 1k gerçek takipçiyi OPMedya 2.50TL ye satıyor biz bunu yakınlarımıza veya satıcağımız kişiye 5TL diyerek satarsak Kârımız 2.50TL olur. Bu şekilde bütün servislere komisyon koyup yakınlarınıza veya satış yapan herhangi bir yere satabilirsiniz. Yüksek miktarlı siparişlerde kârınız daha fazla olur (100K 600TL yerine 800TL ye satabilirsiniz). Gelen paranın komisyonsuz fiyatını siteye atıp sattığınız kişiye takipçisini atarsınız kalan ise sizin kârınız olur. Hayırlı Satışlar


Oku

Instagram Keşfete Çıkma Yolları

Instagram Keşfete Çıkma Yolları

Instagram'da popüler olup daha büyük hedeflere ulaşmak isteyen birçok sosyal medya kullanıcısı bulunuyor. Kullanıcılar kendi sayfasını ne kadar uğraşırsa uğraşsın yükseltmekte zorluk yaşayabilir. Örneğin bir kullanıcı yeni bir sayfa kurdu. Sayfası özenle hazırlandı ve paylaşımlar en iyi şekilde yapıldığı halde gönderilerin etkileşim oranı oldukça düşük. Bunun sebebi çeşitli olmakta.

hizmetinden yararlanmıyor oluşu. Kullanıcılar emek harcasa da günümüzde milyarlarca aktif kullanıcısı bulunan yani rekabetin yüksek olduğu bir ortamda ön plana çıkması kolay olmamakta.

Instagram Keşfete Çıkma Yöntemleri

Instagram keşfette yükselmek isteyen bir kullanıcının yapması gereken işlemlerden birisi 
hizmetinden yararlanması. Bu hizmetlerden yararlanan kullanıcılar keşfete hızlı bir şekilde çıkabiliyor. Bunu şu şekilde anlatalım. 
Türkiye'nin en ucuz smm paneli olan bir yerden Instagram ile ilgili bir paket alan sosyal medya kullanıcısı, o sayfadaki bir gönderi veya sayfanın kendisi için bu hizmeti kullandığında bir süre sonra etkileşim kazanmaya başlıyor.

Örneğin beğeni paketi alan kullanıcının gönderisinin beğeni sayısı arttığı için etkileşim de yükselmeye başlıyor. Etkileşimin yükselmesi keşfete çıkma olasılığını daha da arttıran bir durum. Doğal beğeni artışı şeklinde yapılan bu yükselme sayesinde o sayfanın takipçi sayısı da keşfetten gelen üyelerle birlikte daha çok artıyor

üzerinden hizmet almanın yanı sıra keşfette yükselmek için yapılabilecek bir diğer işlem etiketlerden yararlanmak. Etiketler, bir gönderinin etiketler içerisinde görünmesine olanak tanıyor. Etiketlerde görünmek özellikle de popüler etiketlerde ön plana çıkmak için
 hizmetinden yararlanmak ve etkileşimi yükseltmek gerekiyor. Bu sayede popülerlik daha çok artabilir. Şunu da belirtmek gerekiyor ki bir gönderiye en fazla 30 etiket eklenebilir.


Instagram’da ön plana çıkmak için yapılabilecek bir diğer işlem takipçileri yükseltmek için takipçi paketinden yararlanmak ve hikayelere gönderileri paylaşmak. 
üzerinden hizmet alıp bu adımları uygulamak Instagram Keşfete Çıkma olasılığını yükselten bir durum olmakta.

Oku
ucuz smm panel, smm panel, türkiyenin en uygun smm paneli, organik takipçi, beğeni paketleri, takipçi satın al, beğeni satın al, izlenme satın al, yorum, yorum beğeni satın al, instagram paneli, opmedya, smm panel sağlayıcı